Про це Вголосу повідомив Станіслав Батрин, директор юридичної компанії Lions Litigate.

Юрист відзначає, що підставами для визнання газових контрактів недійсними є те, що контракти укладалися:  під тиском (припинення газопостачання, штучне утворення кризової ситуації), під впливом тяжких обставин (скрутні погодні умови, односторонні дії ВАТ «Газпром»), порушують публічний порядок (подальше виконання суперечить інтересам держави і суспільства), з порушенням ВАТ «Газпром» та урядом Російської Федерації міжнародних договорів.

Крім того, РНБО України під головуванням Президента України та за спільним підписом з Секретарем РНБО України Раїси Богатирьовою прийняла рішення від 20 січня 2012 р., що виконння газових контрактів становить реальну загрозу національній безпеці.

Юрист пояснює, що відповідно до ст. 76 «Про міжнародне приватне право», суди України можуть приймати до  провадження  і  розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадках якщо дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України. 

Подією, яка стала підставою для подання позову - є завдання шкоди позивачам, громадянам України, саме на території України, - у зв’язку з чим справа може бути розглянута в національному суді.

«Простіше кажучи, якщо одна компанія-резидент та інша компанія-нерезидент вирішили зруйнувати будинок в якому ви проживаєте на території України і уклали про це договір, ви вправі ставити питання про визнання такого договору недійсним в судах України, не залежно від бажання цих двох компаній і незалежно від місця укладення договору», – заявляє Станіслав Батрин.