Українці, в’єтнамці, білоруси та китайці найчастіше звертаються за дозволом на довготермінову роботу в Польщі. За дозволами на постійну роботу найчастіше звертаються представники фірм, консультанти, вчителі іноземних мов.

Незважаючи на кризу, зацікавлення іноземців Польщею не зменшується – стверджує Марек Бронєвскі, заступник директора центру зайнятості Мазовецького воєводства. Цього року лише варшавські чиновники отримали 19,5 тисяч заявок від іноземних підприємців, менеджерів та кваліфікованих працівників на отримання дозволів на постійну роботу. Позитивно розглянуто 14 тисяч заяв. У Мазовецькому, столичному, воєводстві іноземців найбільше – тут щороку дозволи на постійну роботу отримують понад половина усіх заробітчан, які шукають роботу в Польщі.

З початку цього року усі формальності в Польщі розглядають не центри зайнятості (Wojewódzki Urząd Pracy), а воєводські адміністрації (Urząd Wojewódzki), відповідно до Директиви Європейського Союзу, відділи з питань іноземців воєводських адміністрацій будуть видавати так звані „інтегровані документи” – дозволи на працю і дозволи на перебування у Польщі.

Останніми роками як у Мазовецькому воєводстві, так і в усій Польщі на ринку праці серед іноземців домінують українці. Наші співвітчизники отримали третину усіх дозволів на постійну роботу, також значна частина працюють на сезонних роботах в сільському господарстві, промисловості на що не потребують дозволів – цього року Польща також підтвердила ці принципи щодо громадян України, Білорусі та Росії.

Як і раніше, більшість приїжджих заробітчан з колишнього СРСР успішно уникають офіційної статистики, бо працюють на „тіньовому ринку праці”. Зберігається практика, що навіть ті українці чи білоруси, яких на сезонні роботи запросили фермери, рідко приїздять на цю роботу. Дедалі частіше формальне запрошення це лише претекст для отримання права в’їзду до Шенгенської зони – стверджує Вітольд Клаус з Товариства Юридичної Інтервенції (Stowarzyszenie Interwencji Prawnej) – громадської організації, яка опікується іноземцями в Польщі.

За неофіційними підрахунками, кількість іноземців, які нелегально працюють в Польщі сягає півмільйона осіб. На другому місці після українців – постійне зростання кількості приїжджих з В’єтнаму, Білорусі та Китаю. Натомість, фіксується порівняно невелика кількість громадян Росії, які також мають право на спрощену процедуру отримання дозволу на сезонні роботи. На думку фахівців, за посадами в Польщу вирушають росіяни з числа заможних російських підприємців.