«Дуже тяжко говорити біля цієї могили. Я міг теж тут лежати. Я все це бачив на свої очі, що тут відбувалось на цвинтарі. Мені було 8 років, а братові 10 років, і нас привели, щоб розстріляти. У церкві був пункт збору, там робили селекцію і вели сюди на цвинтар на розстріл. Але так сталось, що ми залишились живі. Ми досить довго збирали документи, щоб встановити правду і всі імена, дати народження людей. Фотографій, на жаль, не збереглось. Найбільше загинуло жінок і дітей до 14 років, це 60%, а людей, старших за 70 років – 70%. Люди підходили до ями, в них стріляли і українці падали. Тут були викопані три величезні ями», – пригадує очевидець цих подій Омелян Федак.

У вшануванні 72-х роковин трагедії у Павлокомі взяло участь керівництво Львівщини, але не був присутній жоден представник місцевої влади Підкарпатського воєводства Польщі.

«Вони не дали мені підтвердження, що братимуть участь у заході. Але я не побачив тут ні посла, ні консула України. Ми тиждень тому були всі разом у Гуті-Пеняцькій, де вшанували пам’ять загиблих поляків», – зазначив Радіо Свобода голова Львівської облради Олександр Ганущин.

Меморіал убитим українцям відкрили у 2006 році президенти України та Польщі. Встановили пам’ятник за гроші української сторони, про нього довгі роки тривали переговори між Україною та Польщею. Фінансує догляд за українським цвинтарем у Павлокомі підприємець із Польщі українського походження.

Польське радіо повідомило, що у неділю, 5 березня, відбулися урочистості в селі Павлокома, де вшановували пам’ять українців, які трагічно загинули під час Другої світової війни  1-3 березня 1945 року. Злочин проти українців скоїв нерозформований відділ польської Армії Крайової під керівництвом Юзефа Бісса («Вацлава») разом із групою польської самооборони з навколишніх сіл. 

Біля Меморіалу трагічно загиблим у Павлокомі 366 українцям був проведений чин панахиди, покладено квіти та запалено лампадки. Опісля відбулося скорботне віче з нагоди вшанування 72-ї річниці трагедії села Павлокома.

Як відомо, у неділю, 26 лютого, у селі Гута Пеняцька, що на Львівщині, урочисто вшанували польське населення, яке у лютому 1944 року було знищено внаслідок німецької каральної акції. Зазначимо, що пам’ятник загиблим полякам у Гуті Пеняцькій на початку 2017 року був підірваний невідомими вандалами, проте вже до 26 лютого меморіал відновили українським коштом. 

«Вголос»