Так, за рік заробітки народу виросли в середньому на 37%, ціни на товари і послуги – на 16,4%, а на їжу – на 18,8%. При цьому багато продуктів із щоденного раціону українців за рік встигли подорожчати набагато більше, ніж зросла зарплата – на 50-80%. Подешевшала тільки гречана крупа. Експерти кажуть, що до кінця року інфляція прискориться насамперед через подальше зростання цін на продукти, пише «Сьогодні».

За даними Держстатистики, середня зарплата у вересні склала 7351 грн, це майже на 2000 грн більше, ніж рік тому. Втім, експерти називають це зростання досить умовним, так як статистика не враховує не тільки тіньовий сектор, де реальні заробітки, особливо в провінції, в 1,5-2 рази менші середньостатистичних, а й підприємства з чисельністю менше 10 працівників. А там працює близько 1,5 млн осіб, або 15% від загальної кількості офіційно зареєстрованих працівників.

А ось зростання цін, навпаки, занижене, адже для розрахунків здебільшого береться статистика по продуктах, що належать до економсегменту.

Аналітики продуктового ринку впевнені, що ціни на продукти у нас продовжать рости і далі, причому в деяких випадках вони перевищать європейські. Уже зараз польська зелень, огірки, помідори іноді дешевші, ніж вітчизняні.

За словами директора Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, головна причина в тому, що відпускні ціни виробників в Україні та в Польщі зрівнялися, а ПДВ на сільгосппродукцію у них 5%, у нас – 20%.

«У підсумку це робить наші овочі-фрукти дорожче польських на 12%, – роз'яснив нам Дорошенко. – Ще проблема – наші овочі низькоякісні через те, що аграрії не можуть по бідності купити хороші насіння, правильно удобрювати рослини. Тому фермери намагаються швидше продати урожай прямо з полів по будь-якій ціні – це вигідніше, оскільки половина вирощеного до весни може згнити в сховищах».

У зв'язку з цим, Дорошенко вже в грудні прогнозує дефіцит вітчизняних овочів, а з січня – і 30-40% зростання ціни на імпортний борщнабір. Все це може збільшити річну інфляцію ще на 3-5%. А ось м'ясо, молочні продукти, бакалія, за його словами, дорожчати в найближчі місяці навряд чи будуть. Особливо гречка, ціна якої, як і говорили фахівці, була в минулому році спекулятивно завищена. Ціну на м'ясо стримає низький споживчий попит, на сири – імпорт, перш за все, з Польщі, де вони дешевші вже зараз.

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко говорить, що до кінця року ще буде подорожчання і м'яса, і молока: «Мова йде про свинину, яка вирощується в основному в приватному секторі і залежить від вартості кормів. Впадуть і попит, і пропозиція, а ціни виростуть. Тому меню багатьох зміниться: люди стануть більше купувати курятини, яка поки дорожчати не повинна, яєць, молока, а також дешевших, ніж гречка, круп – це перловка, пшоно, горох».

 

«Вголос»