Колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає, що після пандемії COVID-19 світ реструктуризується і настане "епоха безладу".

Цей період триватиме 10-20 років і буде частково креативним, а частково складним, розповів він в інтерв'ю "Громадському".

Павло Клімкін

Клімкін не вважає, що зараз глобалізація вмирає. Він навів у приклад Першу світову війну.

"Перед Першою світовою війною був сплеск технологій, сплеск товарних потоків. Потім це притиснула частково Перша світова, частково пандемія іспанки (пандемія іспанського грипу з січня 1918 року по грудень 1920 року). А потім був знову сплеск. Тому я вважаю, що глобалізація якось по-іншому структурується, але новий сплеск буде. Я в цьому плані оптиміст. Світ реструктурується. Те, що є зараз, ніколи не працюватиме. Ця система не є сталою, не є ефективною, врешті-решт є нелюдською. Але цей перехідний етап триватиме 10-20 років. Це не буде завтра або післязавтра", – пояснив колишній голова МЗС.

На його думку, на світ чекає "епоха безладу". Він зазначив, що якщо Україна звикла до нестабільності, то європейські країни – ні.

"Зараз почнеться "епоха безладу". Частково вона буде привабливою і креативною, а частково складною. Ось ми з вами звикли в Україні до нестабільності. У нас постійно проблеми, і ми до цього звикли. А уявіть собі жителя, наприклад, Бельгії чи Франції. Для нього останні 40 років життя після падіння Берлінської стіни – це передбачувані лінійні роки", – наголосив Клімкін.

Також колишній міністр додав, що перезапуску потребує ООН і Всесвітня організація охорони здоров'я.

"Потрібні аудит і перезавантаження. І я великий фанат того, що це має бути глобальна структура (ВООЗ) із виконавчими повноваженнями. Можливо, навіть фінансуватися за рахунок глобального податку. Зараз обговорюється ідея глобального податку на боротьбу зі змінами клімату. Чому б не виділити частину на охорону здоров'я? Деякі речі, наприклад, вакцини, могли б робитися на глобальному рівні", – підсумував Клімкін.