ПАТ «Українська залізниця» із лютого не погоджує своїм заводам купівлю анкерів на 177,09 млн грн. у дилерів ТОВ «Корпорація КРТ» братів Богдана та Ярослава Дубневичів, нардепів від БПП.

Про це повідомило джерело Наших грошей в «Укрзалізниці».

У лютому та квітні ПрАТ «Гніванський завод спецзалізобетону» і ПрАТ «Коростенський завод залізобетонних шпал» обрали ТОВ «ВМ Трейдер» переможцем трьох тендерів щодо поставки 1,88 млн анкерів закладних АЗ-2 до пружних колійних скріплень КПП-5 за ціною 94 грн/шт. Виробником цих анкерів є «Корпорація КРТ» братів Дубневичів.

Але через відсутність погоджень цих контрактів з боку правління «Укрзалзіниці» тендер Коростенського заводу з лютого завис на стадії повідомлення про намір укласти договір на 101,26 млн грн. А Гніванський завод відмінив свої два тендери на суму 75,88 млн грн після того, як Державна аудиторська служба вказала йому, що потрібно було проводити не відкриті торги, а відкриті торги з публікацією англійською мовою.

Разом з тим, саме з лютого заводи почали самостійно укладати дрібні договори із «ВМ Трейдер» і ТОВ «ВМ Трейдинг» щодо анкерів «Корпорації КРТ». І за ці місяці уклали угоди на загальну суму 42,50 млн грн через допорогові торги чи без торгів на маленькі суми, що не вимагали погодження в «Укрзалізниці». Анкери АЗ-2 для скріплень КПП-5 коштували по 94 грн, а анкери АЗ-2.К для скріплень КПП-5-К з ущільнюючою коробочкою УК-2.К – по 110 грн.

Довідково: На відкритих торгах АТ «Механіка» пропонувало еквівалентні анкери АЗ-1-6 власного виробництва на 21% дешевше – по 78 грн/шт. Однак пропозицію відхилили саме за те, що фірма запропонувала еквівалент. У протоколах засідань тендерних комітетів було прямо сказано, що закупівля аналогів не передбачена. Це пояснили тим, що анкер АЗ-2 є елементом закладним у шпалу залізобетонну попередньо напружену типу СБ3 марки СБ3-0, а на неї надійшли заявки від потенційних замовників виключно з анкером АЗ-2 до пружних колійних скріплень КПП-5.

Нагадаємо, у 2015 році у Гніванського заводу почали виникати нові фінансові проблеми через те, що сама «Укрзалізниця» нав’язувала підприємству рознарядки про виготовлення шпал виключно з анкером від «Корпорації КРТ» Дубневичів. Ці анкери є дорожчими від тих, що використовувались раніше, і це суттєво позначилось на рентабельності заводу.

Про цю ситуацію стало відомо з суду, через який Гніванський завод намагався домогтися розтермінування боргу перед «Корпорацією КРТ». Однак суд постановив виплатити 2,12 млн грн. боргу, що, за оцінкою юристів заводу, тоді могло «призвести до банкрутства товариства в будь-який момент». Судове рішення було прийнято через тиждень після безконкурсного призначення Ігоря Онищенка керівником заводу в червні 2017 року.

У квітні 2018 року завод очолила Лія Стахова, а в серпні 2018 року – Олег Хардикайнен.