Про це повідомила прес-служба Держагентства науки та інновацій.

Саме 84-річний британський вчений Пітер Хіггс у статті 1964 року передбачив появу частинки, названої пізніше його ім'ям - бозона Хіггса.

Вчені всього світу півстоліття намагалися доказати існування бозона Хіггса. І лише 4 липня 2012 року співробітники Європейської організації ядерних досліджень (ЦЕРН) за допомогою експериментів на Великому адронному колайдері (ВАК) виявили бозон, схожий на частинку Бога. А у березні поточного року в CERN після аналізу отриманих на Великому адронному колайдері даних дійшли висновку, що відкрита ними в минулому році частка дійсно є бозоном Хіггса.

«Ми пишаємося, що до цього найбільшого відкриття століття причетні й українські вчені. Надзвичайно важливо, що ключовий елемент системи - спеціальний детектор - був успішно розроблений і створений завдяки відкриттю вченими вітчизняного Інституту монокристалів унікального сцинтилятора (PWO), що дозволив реєструвати високоенергетичні частинки і, власне, бозон Хіггса. За 17 років від відкриття, до практичної реалізації проекту сотні українських вчених брав участь у розробці. І сьогодні в команді ядерників, яка нещодавно завдяки адронному коллайдеру відкрила бозон Хіггса, працюють 46 вітчизняних науковців», - наголосив Голова Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації Володимир Семиноженко.

За його словами, присудження Нобелівської премії за цей винахід – це визнання досягнень і вітчизняної науки.

Нобелівський тиждень розпочався 7 жовтня в Швеції, у рамках якого будуть оголошені лауреати Нобелівської премії в галузі фізіології та медицини, фізики і хімії, а також премії миру та премії Шведського державного банку за досягнення в економічних науках імені Альфреда Нобеля, яку неофіційно називають Нобелівською премією з економіки.

Нагадаємо, що минулого тижня Україна стала асоційованим членом ЦЕРН. Голова Держінформнауки назвав підписання відповідної Угоди науковою інтеграцією України в Європейський Союз.

CERN (ЦЕРН, від фр. Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire, Європейська рада з ядерних досліджень) — провідна міждержавна організація, міжнародний дослідницький центр європейської спільноти, найбільша у світі лабораторія фізики високих енергій. Розташований в околицях Женеви на кордоні Швейцарії і Франції.

Великий адронний колайдер (ВАК) — найбільший у світі підземний круговий прискорювач елементарних часток, створений ЦЕРН. Це т.з. лабораторія для вивчення взаємодії найменших частинок і процесів, які викликають ці взаємодії.

У ЦЕРН за допомогою експериментів на Великому адронному колайдері виявлено бозон Хіггса - «частинка Бога». Згідно із сучасною теорією елементарних частинок, саме завдяки цьому елементу вся матерія нашого Всесвіту набула певної маси, а, значить, і фізичного існування.

Співробітництво України та ЦЕРН здійснюється з 1993 року відповідно до положень Угоди між сторонами про подальший розвиток наукового і технічного співробітництва в галузі фізики високих енергій від 2 квітня 1993 року (без набуття Україною членства чи іншого юридичного статусу у цій організації).

3 жовтня 2013 року Україна і ЦЕРН підписали Угоду про надання нашій державі статусу асоційованого члена.