Про це повідомляє ТСН.

Моторошну знахідку виявили біля колишнього єврейського цвинтаря та спершу припустили, що йдеться про поховання жертв нацистського режиму, однак експерти це спростували. 

«Тіла були розкладені впоперек траншеї в так званому валетоподібному розташуванні. Майже на кожному черепі вогнепальні поранення», – розповів керівник КП «Пам'ять» Івано-Франківської обласної ради Василь Тимків. Поряд із тілами знайшли взуття, окуляри, жіночі прикраси, гребінці та монети, серед яких були польські.

Це не єдина причина датувати братську могилу 1939 роком, коли регіон окупувала радянська армія, а не 1941-м, коли її звідти вибили німці. «Ми виявили гільзи від радянської зброї, так званої гвинтівки системи Мосіна. Поховання німці робили у дуже глибоких ямах: 6 або 7 метрів. У даному випадку ми бачимо поховання на невеликій глибині», – пояснив Тимків.

Свої пояснення надав і судмедексперт Омелян Левицький.

«Німці – вони з автомата строчили – і по грудях кулі йшли. А тут – поставив пістолет під щелепу і через тім'ячко вийшла куля», – пояснив він. І зізнався, що побачене не залишає сумнівів – перше, ніж стратити, нелюди з НКВС катували своїх жертв.

«Старшу жінку, десь під 80 років, так вдарили по шиї, що переламали два шийних хребці. Я вперше таке зустрів. 70 скелетів із 134 мали дуже потрощені черепи», – твердить Левицький.

Обласна рада вже готує звернення до правоохоронців, щоби ті відкрили кримінальне провадження і щонайменше назвали імена причетних до масової страти безневинних людей. Дослідники кажуть, що такою є світова практика.

«Злочини проти людяності не мають терміну давності. На жаль, працівники органів НКВС, які були відповідальні за фізичну ліквідацію сотень українців, продовжують жити у незалежній Україні та отримувати великі пенсії», – констатував керівник Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби Ярослав Коретчук.

Останки закатованих відспівають та перепоховають. На жаль, встановити їхні особи шансів дуже мало.

 

«Вголос»