В пояснювальні записці до проекту закону парламентарі наголошують, що Конституція не містить положень, які передбачали б, що Кабмін та інші центральні і місцеві органи виконавчої влади повинні видавати правові акти на підставі таких документів як щорічні послання президента України до ВРУ про внутрішнє і зовнішнє становище України або програми президента України, які до того ж у Конституції не згадуються.

Опозиціонери водночас нагадують, що Верховною Радою України шостого скликання був прийнятий закон, який побудований на помилковому уявленні про конституційну природу щорічних послань глави держави.

Нардепи наголошують, що за своєю природою щорічні послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України не є правовими актами, які можуть слугувати безпосередньою підставою для видання правових актів органами виконавчої влади.

Опозиціонери нагадують, що у сучасній доктрині конституційного права загальновизнаним є те, що за своєю природою щорічні послання є документами, які мають суто інформаційний, політичний характер, що, звісна річ, не виключає їх використання у практичній діяльності органів законодавчої чи виконавчої влади. Адже в них можуть міститься не тільки аналіз внутрішнього і зовнішнього становища України, а й конкретні пропозиції, спрямовані на розв’язання існуючих проблем у суспільстві.

«Проте відповідні пропозиції можуть бути реалізовані шляхом видання президентом України у межах повноважень, визначених Конституцією України, відповідних правових актів, які є обов’язковими до виконання на території України, а також шляхом внесення відповідних законопроектів на розгляд парламенту», – констатують ініціатори проекту закону.

Тому відповідно їхній документ передбачає внесення змін до деяких законодавчих актів України, а саме: вилучення норми, згідно якої Кабінет Міністрів України та інші центральні і місцеві органи виконавчої влади повинні видавати правові акти на підставі таких документів як щорічні послання президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України або програми президента України.