Статистика прокуратури Польщі вказує на те, що за останні два роки кількість злочинів на основі ненависті до українців зросла на 150 випадків. Але це дуже занижені дані. Польський омбудсмен, провівши в цій сфері дослідження, з’ясував, що повідомляють про напади лише 5% жертв. І лише в Малопольському воєводстві громадяни України понад 44 тисяч разів страждали від атак.

Про це пише польське видання “Newsweek”.

“Злочинність в Польщі зростає загалом, тому не дивно, що зростає і кількість нападів через ненависть”, – сказав виданню представник прокуратури.

Він додав, що у відсотковому відношенні в країні не багато ксенофобських нападів. Впродовж багатьох років він становить приблизно 0,14% від усіх скоєних в Польщі злочинів. Але навіть офіційні дані самої ж прокуратури свідчать про зростання кількості атак проти українців і мусульман. Якщо у 2015 році було зафіксовано 37 атак проти громадян України, то у 2017-му таких випадків було 190. В прокуратурі списують цей спалах на інтернет.

За словами директора департаменту досудових проваджень Барбари Своробович, у Польщі все більше людей отримують доступ до інтернету. А саме в мережі часто справа доходить до порушення прав через упередження, релігійну чи етнічну приналежність. Щодо останнього, то в прокуратурі такі порушення поділили на чотири категорії: злочини проти ромів, євреїв, українців і мусульман. І офіційна статистика свідчить, що якщо кількість нападів на ромів і євреїв у Польщі скоротилася, то українці й мусульмани тепер частіше стають жертвами.

Однак, польський омбудсмен вважає, що дані прокуратури – це лише 5% від усіх скоєних злочинів. Тому що постраждалі з тих чи інших причин часто не повідомляють поліцію про насильство. Бюро омбудсмена провело дослідження і спробувало підрахувати кількість проявів вербальної й невербальної агресії, а також інших видів дискримінації, з якими зіштовхувалися українці.

Як виявилося, лише у Малопольському воєводстві могло статися 44,5 тисячі таких злочинів. У прокуратурі теж визнали, що проблема з ненавистю у Польщі більша, ніж свідчить офіційний реєстр. І зареєстровані в системі правосуддя 1,5 тисячі злочинів – це лише вершина айсберга. Чому так відбувається. Інколи важко визначити, чи злочин був дійсно скоєний на підставі етнічної ненависті.

“Цей пункт дуже погано прописаний. Прокурор повинен, наприклад, призначити філологічну чи релігієзнавчу експертизу, щоб стверджувати, що конкретне формулювання дійсно відповідає опису злочину через ненависть”, – сказала Своробович.

Нагадаємо, що Смартфони визначили, скільки українців проживає в Польщі.