Площу житлових будинків, які можна будувати без отримання містобудівних умов та обмежень збільшено з 300 кв м до 500 кв м.

Відповідні зміни до закону «Про регулювання містобудівної діяльності» були ухвалені парламентом 23 листопада 2018 року, повідомляють Наші гроші.

Невеликі житлові будинки на присадибних, дачних і садових земельних ділянках можна будувати на основі будівельного паспорта. При цьому будинок має бути не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 кв м. Раніше площа будинку мала бути не більшою за 300 кв м.

Будівлі, які будують на основі будівельного паспорта, не потребують отримання містобудівних умов та обмежень (МУО). Це документ, який відображає, що чиновники дозволили будувати забудовнику.

Щоб почати будувати будинок на підставі будівельного паспорта достатньо направити повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.

У ЗМІ можна знайти численні публікації про будинки чиновників площею до 300 кв м, придбання і утримання яких з огляду на доходи чиновника і його родини пояснити важко. Разом з тим нерідко зустрічаються посадовці і з більшими житловими площами.

Наприклад, суддя Верховного Суду Микола Лагнюк проживає у будинку площею 324 кв м, який, однак, значиться як не введений в експлуатацію.

Скандальний заступник голови Зовнішньої розвідки України Сергій Семочко мешкає у будинку у Козині під києвом площею 333 кв м, який оформлений на його цивільну дружину.

А луцький депутат Микола Субтельний побудував на території дитячого оздоровчого табору посеред лісу будинок на 414 кв м, який використовує у приватних цілях.

Законодавство не передбачає оприлюднення виданих будівельних паспортів, тож громадський контроль за дотриманням законодавства при їх видачі фактично неможливий.

Нагадаємо, в Україні власники будинків площею понад 180 кв м зобов’язані сплачувати податок на нерухомість (не більше 1,5% вiд розміру мінімальної заробітної плати зa 1 кв м + 25 тис грн на рік додатково для будинків площею понад 500 кв м).