Схема заробітку на ідентифікаційних електронних документах була придумана 30 березня 2012 року на нараді у Міністерстві внутрішніх справ України.

Так стверджує журналіст Євген Цяпенко. На своїй сторінці у фейсбук він опублікував протокол цієї наради, скликаної за ініціативи тодішнього директора Державного підприємства «Поліграфічний комбінат «Україна» Максима Степанова та голови НБУ Сергія Арбузова.

Аналізуючи протокол цієї наради, Євген Цяпенко вважає, що Максим Степанов разом із Максимом Соколюком та іншими особами ввели в оману учасників зібрання, заявивши, що «вітчизняна компанія «Знак», 50% акцій якої дотепер належить державі, із яких 25% самому поліграфкомбінату «Україна» (!), відмовилася надати полікарбонатну сторінку для закордонного паспорта громадян України. При цьому Степанов заявив, що: «На сьогодні Поліграфкомбінат «Україна» опрацьовує питання щодо постачання полікарбонатної сторінки закордонними постачальниками». Цікаво, чому такий інтерес до іноземних компаній?».

На думку журналіста, «далі на нараді Степанов збрехав знову, заявивши що треба заново розробляти дизайн сторінки паспорта, оскільки «комерційною структурою отримано патент на промисловий зразок «Паспорт громадянина України для виїзду за кордон». Про те, що «комерційна структура» неодноразово офіційно заявляла, що готова безкоштовно надати майнові права – Степанов чомусь промовчав…»

За словами Євгена Цяпенка, «уже 11 квітня 2012 року за підписом прем’єр-міністра Миколи Азарова направлено Міністру МВС Захарченку В.Ю. витяг з протоколу засідання Кабінету Міністрів України з рішенням «Мінфіну, Мінекономрозвитку, МВС, ДМС вжити відповідних заходів до виготовлення бланків документів суворого обліку (!!!)… на державному підприємстві «Поліграфкомбінат «Україна». Тобто - була створена монополія.

Наступним кроком у цій схемі стало остаточне усунення національних конкурентів шляхом внесення змін до законодавства України та закріплення монополії на друк документів, які посвідчують особу. «Степанов, діючи спільно з Директором департаменту матеріального забезпечення МВС Павлом Зіновим, пропонують внести зміни до ст. 164 Господарського кодексу України, передбачивши закупівлю бланків документів суворого обліку лише на держаних підприємствах. Тобто створили монополію, але не просту, а як-то кажуть, золоту, бо вона приносила прибуток не державі, а певним чиновникам», - стверджує журналіст і додає, що «Зінов втік з України і підозрюється у постачанні зброї на Майдан під час Революції Гідності. Цікаво, чи не були при цьому задіяні  кошти, зароблені на цій схемі?».

Адже попри заборону на рівні закону друкувати бланки паспортів за кордоном державне підприємство поліграфкомбінат «Україна» замовляє голографічні елементи в іноземних компаніях, які ще й патентують авторські права на них. А значить - кожен сплачує за них гроші.

За логікою Степанова, стверджує журналіст, видається дивним, що іноземні приватні компанії можуть працювати в цій галузі, а українським приватним підприємствам - заборонено.

Цяпенко пише, що «шахраї не зупинилися і вповноважили радника голови Державної міграційної служби Соколюка М.Ю. визначати, які елементи будуть виробляти офшорні та інші іноземні компанії».

«У результаті маємо ситуацію, за якої складові ідентифікаційних документів постачає не вітчизняне підприємство, а естонське. А роялті з патенту дизайну, який Україна могла б отримувати безкоштовно, сплачуються державою з бюджетних коштів у сумі до 3-х євро за кожен примірник державного ідентифікаційного електронного документа. Та і взагалі, навіщо нам було платити за патент, який і так був нашим???» - пише журналіст, і в нього виникає питання,  яким чином ця схема, започаткована за часів Януковича, існує й досі?

Як стверджується у журналістському розслідуванні, опублікованому у медіа, естонська компанія OU FEATURE, яка розташована за однією юридичною адресою з фірмою, що фігурує в декларації Максима Степанова, з кожного виданого біометричного паспорта (ID-картки) та паспорта громадянина для виїзду за кордон за останні роки отримала грошової винагороди (роялті) приблизно 3 мільярди гривень.

https://www.youtube.com/watch?v=Bpt3Qy7Nhvw&fbclid=IwAR0qIr35WqE-5CAtvyBfl7qaNkH_5a3XMgc4y58Ncn1D1s4ryPRe-Wrdg0s