Якщо документ ратифікують, під заборону потраплять усі товари, що містять в собі ртуть або якщо вона використовується при їх виробництві. Мінаматську конвенцію починаючи з 2013 року вже підписали близько 130 країн, 94 з них – вже ратифікували її, повідомляє «Сегодня».

«Зараз документи на ратифікацію знаходяться на внутрішньому урядовому узгодженні. Сподіваємося на підтримку громадськості для того, щоб якомога швидше ратифікувати документ», – заявив заступник голови Мінекології Микола Кузьо.

До цього в Мінекології додають, що головна мета цієї ініціативи – знизити ризики для екології країни і здоров'я громадян.

«За нашими оцінками, впровадження положень Конвенції для бізнесу не буде критичним, – розповів директор департаменту екобезпеки Мінекології Сергій Лук'янчук. – Виробництво приладів, які забороняє Конвенція, в Україні відсутнє. Йдеться лише про імпорт, але його обсяги – мізерні. Крім того, Конвенція має на меті поступове припинення та видобутку ртуті, а Україна її не видобуває».

За словами Лук'янчука, заборона не буде миттєвою.

«Буде розроблений план впровадження Конвенції, і будемо поступово виводити з обігу все те, що потрапляє під заборону, тим більше що ми вже спостерігаємо тенденцію переходу, наприклад, з люмінесцентних ламп (їх виробництво супроводжується викидами ртуті в атмосферу) на діодні. Останні вже виробляють в Україні, вони недорогі і вигідні в експлуатації. А обсяг імпорту люмінесцентних ламп – 10% від загальної кількості. Набагато рідше використовуються і ртутні термометри».

В уряді уточнюють – після введення заборони на ртутні прилади вилучати їх з продажу і у приватних споживачів ніхто не буде – вони просто вичерпають свій ресурс, а їм на зміну прийдуть безпечніші товари.

Під вето потраплять не тільки градусники і лампи: ртуть використовується при виробництві зубних пломб, косметики і навіть цементу. Опитані нами стоматологи розповіли, що схвалюють заборону на «ртутні» пломби: «Через них у багатьох людей трапляються рецидиви».

А ось в аптеках кажуть, що ртутними градусником цікавляться частіше, так як вони дешевші за аналоги – 14 грн проти 70 грн.