Проектом закону передбачається внесення змін до окремих законодавчих актів України.

По-перше, законопроект пропонує встановити, що у випадку винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено стягнення, сплачується судовий збір. Його ставка встановлюється у розмірі 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.

По-друге, у документі йдеться про встановлення диференційованої шкали розміру ставки судового збору, яка справляється за подання до суду позовної заяви про відшкодування моральної шкоди. Розмір ставки судового збору ставиться у пряму залежність від розміру ціни позову.

По-третє, проектом закону пропонується запровадити судовий збір за подання до господарського суду заяв кредиторів про порушення справ про банкрутство, а також заяв кредиторів, які звертаються з майновими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство.

У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що його основна мета – створення правового механізму, який дозволить компенсувати витрати, пов’язані із розглядом окремих категорій справ, що у свою чергу сприятиме підвищенню рівня фінансування судів, забезпеченню належних умов для функціонування судів і діяльності суддів та зростанню ефективності їхньої роботи, пов’язаної із захистом прав, свобод та інтересів громадян.

Автори законопроекту зазначають, що його прийняття не потребує збільшення бюджетних видатків. Натомість загальна сума додаткових надходжень до Державного бюджету України, у результаті внесення відповідних змін, за 7 місяців поточного року складе 110 млн. грн.

Окрім того, беручи до уваги механізм сплати судового збору при поданні позовів майнового характеру до адміністративних судів (90% суми сплачується після прийняття рішення) та з урахуванням тривалості розгляду справ у першій та апеляційних інстанціях у 2013 році очікується надходження додатково ще 148,5 млн. грн.

Проект акта потребує узгодження із Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством юстиції України та Державною судовою адміністрацією України.

Суб’єктом законодавчої ініціативи є Кабінет Міністрів України. Представлятиме проект Закону у ВРУ перший заступник міністра фінансів Анатолій Мярковський.