В Україні проживають понад 36 тисяч осіб без громадянства. Такі дані наводить Управління ООН у справах біженців.

Про це повідомляє Міністерство юстиції України.

За словами начальника Управління у сфері державної реєстрації актів цивільного стану та проставлення апостилю Ірини Дубиківської, такі люди відсутні в офіційних статистиках та часто існують на межі виживання, їх нерідко ізолюють від суспільства та позбавляють базових прав.

"У людей без громадянства немає свідоцтва про народження, паспорта або будь-якого іншого посвідчення особи. Без документів вони часто не мають можливості вчитися, укладати шлюби і навіть звертатися за медичною допомогою. У разі смерті такої особи не видається свідоцтво про смерть і не відбувається офіційне поховання. А це означає, що в умовах пандемії, мільйони таких осіб у всьому світі залишилися один на один з цією небезпечною загрозою", – сказала Дубиківська.

Більшість осіб без громадянства в Україні – це діти, народжені на непідконтрольній українській владі території Криму, Донецької та Луганської областей, бездомні особи, люди похилого віку, які є власниками радянських паспортів (переважно у сільській місцевості), та засуджені особи.

Законом законодавчо врегульована процедура визначення статусу особи без громадянства, право на оформлення цього статусу отримали:

особи, які мають недійсні документи радянського зразка;

особи, які втратили паспорти СРСР в Україні і не мали змоги їх замінити;

дорослі особи, які в’їхали в Україну у дитячому віці на підставі свідоцтва про народження, але після досягнення повноліття не змогли отримати нових документів;

особи, які втратили громадянство у зв’язку з неперебуванням на консульському обліку (Узбекистан, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан);

особи без громадянства, які незаконно в’їхали в Україну, яких неможливо примусово видворити;

представники ромської спільноти та інші.