Тепер пенсії будуть рости автоматично щороку, пише «Сьогодні».

Пенсії в Україні не зростали з 2014 року. Після «осучаснення» з 12 млн пенсіонерів 5,6 млн отримали підвищення виплат. Розмір «осучаснених» пенсій розрахували індивідуально для кожного пенсіонера – зростання склало від 50 до більш ніж тисячі гривень.

Формула для підрахунку пенсії тепер буде єдиною для всіх і в цьому – кардинальна відмінність від старої системи, каже міністр соцполітики Олександр Рева.

Однак тепер щороку зростатиме вимога до стажу на 12 місяців. Так, до 2028 року на пенсію можна буде вийти мінімум з 35 роками стажу.

Як будуть рости пенсії далі

Раніше підвищення пенсії залежало тільки від рівня інфляції в країні і тільки для непрацюючих пенсіонерів. Тим, хто продовжував працювати, пенсії не перераховувалися. До того ж, індексація проводилася тільки якщо інфляція перевищувала 3%. Якщо ціни росли повільніше – пенсія не змінювалася. І в індексації враховувалася тільки частина пенсії – розмір прожиткового мінімуму.

Наприклад, минулого року інфляція становила 12,4%, а пенсії підвищили на 16% від прожиткового мінімуму. Це призводило до того, що всім пенсіонерам додавали однакову суму: ті, хто отримував пенсію 1300 грн і 2000 грн індексували виплату на 63 гривні за прожиткового мінімуму 1247 грн. При цьому з 2014 року по 2015 індексацію в Україні призупинили до «відновлення економічної ситуації».

Тепер індексація буде враховувати інфляцію тільки на половину. Решта 50% буде становити зростання середньої зарплати по країні за останні три роки. Індексуватися буде вся сума, яку отримує пенсіонер, незалежно від того, працює він чи ні. Підвищуватися пенсія буде незалежно від рівня інфляції. Наприклад, якщо пенсіонер отримує 2000 грн, то за старими правилами індексації в листопаді він отримав би 2097,58 грн. За новою формулою пенсія зросте до 2349,2 грн.

У 2014-му в Україні зарплати зросли лише на 5,6%, а в минулому році – на 22,3%. Кабмін пропонує підвищувати пенсії за показником середнього зростання за три роки. Якщо українська економіка буде розвиватися, разом із зростанням зарплат високими темпами будуть рости і пенсії.

Такий механізм дозволить уникнути «старіння» пенсій, вважає прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Однак, коли уряд ліквідує дефіцит Пенсійного фонду, пенсія буде залежати тільки від зростання середньої заробітної плати в країні. Інфляція не буде враховуватися. У законі сказано: після ліквідації дефіциту замість 50% від зростання середньої зарплати можуть брати для перерахунку пенсій до 100%. До слова, зараз «дірка» становить 141 млрд гривень.

Раніше в Україні до 2012 року в індексації пенсій вже враховували 20% від зростання середньої зарплати. Однак уже кілька років ця норма не діє.

«Вголос»