Несиметричні підозрілі родимки та схожі новоутворення на тілі можуть свідчити про розвиток найагресивнішої форми раку шкіри – меланоми.

Про це повідомляє онкохірург Національного інституту раку Сергій Дєдков, пише Обозреватель.

Онколог зазначив, що на ранніх стадіях хворі не відчувають жодного дискомфорту, у них нічого не болить. На початку хвороби неспеціалісту важко відрізнити звичайну родимку від злоякісного утворення.

Лікар пояснив, що є “нульова стадія” розвитку меланоми. Якщо одразу взятися за лікування і видалити злоякісне утворення, то шанси на одужання становлять 100%.

Дєдков перерахував, хто найбільше схильний до небезпечного захворювання:

  • До групи ризику входять пацієнти зі світлим фототипом шкіри. Це біляві люди, люди з блакитними і сірими очима, у яких є веснянки.
  • Впливає генетична схильність – якщо у батьків було діагностовано меланому.
  • Певний зв’язок є з ультрафіолетовим випромінюванням. Люди, які зловживають соляріями, засмаганням на пляжі, не користуються сонцезахисними засобами як на пляжі, так і в повсякденному житті.
  • Також до групи ризику входять діти, у яких було більше чотирьох випадків сонячного опіку, люди, які піддалися хімічному або тепловому опіку.
  • Дуже важливий момент – при травматизації родимки. Якщо пацієнт травмував, є ймовірність, що будь-яка доброякісна родимка може ставати злоякісною.

Він також назвав характерні симптоми, у разі яких людям слід якомога швидше звернутися до дерматолога або онколога:

  • Асиметрія. Нормальна родимка має бути симетричною, якщо її умовно розділити на дві частини. Краї у підозрілої родимки не рівні, а розмиті.
  • Періодична кровоточивість, не пов’язана із травмуванням цього утворення.
  • Нерівномірність забарвлення – коли є окраплення будь-якого кольору – темні, світлі.
  • Динаміка – якщо з родимки почало випадати волосся, з’являтися скоринка, якщо вона починає тріскатися.
  • Також досить важливим у симптоматиці є “правило гидкого каченяти”. Здебільшого людина має однотипні утворення на тілі. Якщо з’являється утворення, яке має не такий діаметр, не таке забарвлення, явно відрізняється від інших – це привід звернутися до лікаря.

Також хірург наголосив, що видаляти прояви меланоми необхідно лише у спеціалістів із медичною освітою. Часто у косметичних салонах, де виконують такі процедури, працівники не мають відповідних знань і не можуть відрізнити доброякісну пухлину від злоякісної.

“У косметичних салонах часто застосовується рідкий азот, припікання, вплив високими температурами, який в деяких випадках може спровокувати розвиток як злоякісності у цій ділянці, так і прогресування меланоми”, – попередив онколог.

“Видалення меланоми має бути радикальним. Висічення може проводити в медустанові як дерматолог, так і онколог. Скальпелем, відступаючи від краю утворення в межах двох міліметрів здорових тканин, утворення видаляється і відправляється на патоморфологічне дослідження, де під мікроскопом зможуть сказати, злоякісне це утворення чи доброякісне”, – пояснив він.

Як писав “Вголос”, болі у дітей і онкозахворювання: мешканці Київщини б’ють на сполох через екологічне лихо.