Жертвами терору 1937-38 років в СРСР стали понад 260 тисяч українців. Сьогодні документи з архівів КДБ про масові розстріли стали доступні онлайн.

Такі дані були опубліковані СБУ з нагоди Дня пам’яті жертв політичних репресій.

Як зазначається, родинам розстріляних українців повідомляли про смерті від інфарктів і серцевих нападів.

"Була навіть окрема директива – з родичами розстріляних говорити усно, а дату смерті в довідках ставити довільно, у межах 10 років після арешту", – йдеться в повідомленні.

Також повідомляється, що як виявилося, точна дата розстрілу українського режисера Леся Курбаса – 3 листопада 1937 року, хоча за документами він нібито загинув у таборах у 1942-му.

"І через 19 років після реальної смерті Курбаса в архівах КДБ Архангельскої області з’явиться висновок: скасувати розстріл через відсутність складу злочину", – повідомили в СБУ.

За окремими підрахунками, кількість українців, що стали жертвами правління більшовицько-комуністичного режиму у 1920-1980-х роках може вимірюватися мільйонами. За цей час на території України було заарештовано щонайменше 1,5 мільйони осіб, значну частину з них було розстріляно. Через табори, каторгу, заслання та примусове лікування у психіатричних закладах пройшли близько 3 мільйонів українців.

Нагадаємо, в Україні почав працювати Центр з пошуку інформації щодо репресованих осіб

https://www.facebook.com/SecurSerUkraine/posts/2697554103807911