Передає memory.gov.ua

7 жовтня 2017 року в Житомирі відбулася міжнародна наукова конференція, яка зібрала багатьох науковців з України та Польщі.

Організаторами конференції виступили Сенат Республіки Польща, Католицький університет Яна-Павла ІІ у Кракові та Житомирський державний університет імені Івана Франка. Партнером заходу стала громадська організація «Союз польської шляхти Житомирщини». Конференція є традиційною, проводиться вчетверте і зосереджується на обговоренні теми «Польща-Україна: спільні шляхи до свободи. Балто-Чорноморський союз Міжмор’я: ретроспектива і перспектива».

З вітальним словом до присутніх звернулися проректор з наукової роботи університету професор Наталія Сейко, керівник Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці Войчєх Мрозовський, голова ГО «Союз шляхти Житомирщини» Наталія Іщук, завідувач кафедри історії України університету Вікторія Венгерська.

Захід складався із двох пленарних дискусій та п’яти секційних засідань. Тематика доповідей охоплювала багато актуальних питань історії України та Польщі, а також їхніх відносин.

Професор, завідувач кафедри історії Центральної та Східної Європи Львівського національного університету імені Івана Франка Леонід Зашкільняк виступив з доповіддю «Втрачений шанс: спроби українсько-польського порозуміння у міжвоєнній Польщі», доктор історичних наук Вікторія Венгерська доповіла на тему «Імперії та модерні національні проекти в картографічних практиках ХVIII–XIX ст.», професор кафедри політичних наук Рівненського державного гуманітарного університету Максим Гон запропонував до розгляду питання, якими є події Голодомору, Голокосту і Пораймосу в політиці пам’яті України та Польщі.

У конференційних доповідях та особистому спілкуванні учасники заходу обговорювали актуалізовану сьогодні проблематику україно-польських відносин, що стосуються конфліктних історичних подій та пов’язану з цим політику пам’яті обох країн.

Під час конференції проходили презентації друкованих видань, серед яких також йшлося про підготовлений Українським інститутом національної пам’яті третій випуск збірника спогадів про події Революції Гідності «Майдан від першої особи. Регіональним вимір». Кандидат історичних наук, координатор регіональних записів проекту «Майдан: усна історія» Тетяна Привалко передала на кафедру історії України Житомирського державного університету імені Івана Франка попередні випуски серії «Майдан від першої особи» «45 історій Революції Гідності» (2015) та «Мистецтво на барикадах» (2016).

Також вона розповіла про те, як відбувався збір усних історій в регіонах. У Житомирі зокрема до участі в інтерв’юванні, а згодом і в підготовці матеріалів для збірника долучилися п’ятеро викладачів кафедри: Вікторія Венгерська, Ольга Білобровець, Іван Ковальчук, Олександр Максимов, Антон Сичевський.

Укладачі випуску «Майдан від першої особи. Регіональним вимір» його метою визначили реконструкцію подій місцевих майданів, адже під час Революції столиця перебувала в епіцентрі суспільної уваги, а протестні рухи в областях – на її периферії. Заповнити цю прогалину та сформувати уявлення про Майдан як загальноукраїнське явище і покликаний випуск.

Цього року до четвертої річниці Революції Гідності вийде перша частина випуску, яка включає розділи від Автономної Республіки Крим до Луганської області. Решта областей буде представлена у другій частині випуску, вихід якої планується наступного року. У кожному розділі подаються відомості про оповідачів, стисла хронологічна довідка та власне спогади, які перемежовуються з неусноісторичними джерелами, такими як документи, дописи із соціальних мереж, світлини, агітаційні матеріали, зображення артефактів тощо.

Тетяна Привалко відзначила, що цей збірник є першим комплексним виданням спогадів про всі регіональні майдани. Поряд з іншими, вже виданими книжками, які здебільшого присвячені або київським подіям, або ж окремим регіонам, це видання має сприяти формуванню загальнонаціонального наративу Революції Гідності, у який органічно вплетені спогади про місцеві майдани.