Перші закупівлі вже провели Міністерство юстиції України, Міністерство оборони України, Державне управління справами та НАЕК Енергоатом, повідомила прес-служба Адміністрації президента.

Концепцію системи електронних державних закупівель розробила команда громадських активістів ще півроку тому, але для її реалізації необхідно було внести зміни до тендерного законодавства. До врегулювання цього питання на законодавчому рівні заступник Глави Адміністрації Президента Дмитро Шимків запропонував активістам реалізувати систему для допорогових закупівель (товарів – на суму до 100 тис. грн і послуг – до 1 млн грн.), проведення яких регулюється набагато менше. До проекту долучилися, окрім активістів та Адміністрації Президента, декілька великих IT-компаній, комерційних електронних торговельних майданчиків та державних органів.

На сьогодні система повністю створена, вона пройшла тестування у Державному управлінні справами та вийшла в стадію працюючого пілоту.

«Система побудована таким чином, щоб забезпечити прозорість процесу державних закупівель та створити механізми боротьби з корупцією. Економія бюджетних витрат через створення чи розширення реальної конкуренції  — пріоритетний крок в поточних економічних та соціальних умовах. До того ж державні замовлення — це великий ринок, річний обсяг якого становить близько 200 млрд грн на рік, і, якщо їх розподіл буде прозорим, може сприяти розвитку багатьох середніх бізнесів. А це вкрай важливо для розвитку економіки країни»,— переконаний Дмитро Шимків.

Сьогодні ж завершився збір онлайн-заявок на перший електронний тендер ДУС.

«Державне управління справами планує продовжити участь у пілотному проекті електронних закупівель, залучаючи підвідомчі підприємства за висхідною — поступово збільшуючи кількість найменувань, сум витрат та кількість підприємств-замовників», — зазначив керівник ДУС Сергій Березенко.

«Електронна система сприяє підвищенню довіри бізнесу та спрощує його доступ до державних торгів, дозволяє здійснювати громадський контроль. Будь-яка зацікавлена особа зможе спостерігати за перебігом аукціону, а після обрання переможця — побачити його пропозицію, пропозиції інших учасників та порівняти їх», — додає Дмитро Шимків.

Формально система ProZorro належить міжнародній організації Transparency International, через яку оформлюються відносини між всіма учасниками проекту. Три електронні торговельні майданчики уже готові надавати послуги з доступу до системи. Це Prom.ua, SmartTender.biz і Е-tender.biz. Завершується підготовка до підключення ще трьох: NetCast, БМС Консалтинг та Newtend. Крім того, проект відкритий, отже до нього зможуть долучатися нові майданчики, які матимуть необхідний функціонал.

«Як показує досвід інших країн, запуск електронної системи закупівель забезпечує від 10 до 20% економії за перший рік за рахунок оптимізації процесів. Для України цей показник може бути більшим, оскільки окрім оптимізації та спрощення процедур йдеться про викорінення корупційних схем. Побудована пілотна система є першим великим кроком на шляху розбудови електронної системи державних закупівель», — підкреслює Дмитро Шимків.