Про це в інтерв'ю DT.UA повідомив відомий в Україні актор і режисер Ахтем Сейтаблаєв — зірка Київського театру на Лівому березі Дніпра, постановник фільмів «Темні води», «Операція Чегевара» та інших.

Фільм буде заснований на долі двічі Героя СРСР, льотчика-винищувачаАмет-Хан Султана, який брав участь у визволенні Криму в складі Восьмої повітряної армії.

У складі цієї ж армії він звільняв і Севастополь — 9 травня 1944 року. А 18 травня 1944 року в 4 ранку за наказом Сталіна почалася депортація кримських татар.

«Це буде фільм про трагічну сторінку мого народу — про кримських татар. Сама ж історія буде заснована на долі двічі Героя СРСР, льотчика-винищувача Амет-Хан Султана, який брав участь у визволенні Криму в складі Восьмої повітряної армії. У складі цієї ж армії він звільняв і Севастополь — 9 травня 1944 року. Він отримав короткострокову відпустку, тому що командир полку знав, що він уродженець Алупки ... А 18 травня 1944 року в 4 ранку за наказом Сталіна почалася депортація кримських татар за звинуваченням нібито в зраді і співпраці з фашистами», — розповів Сейтаблаєв.

«Всіх кримських татар протягом одного дня депортували з Криму в вагонах для худоби. А в дорозі їх загинуло практично 40%. Хоча за тією ж радянською статистикою всі чоловіки кримськотатарської національності з 18 років служили в рядах Червоної армії і захищали батьківщину. А в цей час їх матерів, сестер, дочок, батьків, бабусь і дідусів вантажили у вагони для худоби і депортували в Середню Азію і на Урал. Ось про це і буде фільм», — додав він.

За словами режисера, стадія активної підготовки до створення фільму розпочнеться з середини липня, а в кінці вересня почнуться зйомки.

«Робоча назва – «Хайтарма». У перекладі з татарської – «Повернення». Ще це назва головного татарського танцю. По композиції це парний танець чоловіки і жінки, в якому і музична, і хореографічна частини мають свої повтори, «рондо». Для мене така назва — стислий зміст тієї чи іншої історії. Мовляв, не тільки погане, але і хороше повертається», — сказав він.

Картина буде зніматися на приватні гроші — у держави ідея про створення такого фільму не знайшла відгуку. «Слава Богу, що знайшовся кримський татарин, який виявив бажання і хоче, щоб фільм відбувся», — зазначив Сейтаблаєв.

Попередньо, бюджет картини складе близько 2,5 млн доларів. Основні витрати підуть на реконструкцію колишніх подій: це костюми, зброя, техніка, потяги, машини, літаки. Локаціями для зйомок стануть Алупка, Бахчисарайський район, Судак.

«Мрію, щоб фільм побачило якомога більше кримських татар, яких по світу живе немало», — розповів режисер.

Джерело: Дзеркало тижня