Інститут географії Франції нещодавно провів нові виміри і визначив, що географічний центр Європи знаходиться біля Вільнюса.

Про це повідомив газеті "День" директор Карпатського біосферного заповідника Федор Гамор, зазначивши, що Французька академія наук видала уряду Литви відповідний сертифікат.

Як відомо, майже 125 років тому геодезичний знак про центр Європи був встановлений біля села Ділове, що у Рахівському районі Закарпаття.

Видання зазначає, що деякі українські науковці схильні визнати факт, що центр Європи не в Україні.

Зокрема, доктор технічних наук Карпинський надіслав листа віце-прем’єр-міністру Роману Безсмертному, де наголосив, що "у деяких виданих у повоєнний час літературних джерелах помилково зазначалося, що в Україні поблизу села Ділового знаходиться географічний центр Європи".

За словами вченого, ця помилка виникла внаслідок неправильного перекладу з латинської мови напису, нанесеного на кам’яному стовпі.

"Насправді на цьому геодезичному знаку зроблено напис іншого змісту, що означає: "Це постійне, точне вічне місце, що визначено спеціальним апаратом, виготовленим в Австро-Угорщині, в Європейській системі широт і довгот у 1887 році. Відомо, що на території Австро-Угорщини було встановлено майже 20 подібних кам’яних стовпів для визначення географічного центру Європи", - говориться в листі Карпинського.

Але більшість вітчизняних науковців категорично проти такого підходу і наполягає, що саме Україна володіє європейським серцем.

Аби з’ясувати істину, найближчим часом мають на меті скликати в Рахові континентальну географічну конференцію, зазначає "День".

У 1887-му географи військового відомства Австро-Угорщини провели заміри й відтоді саме поблизу Ділового, на березі Тиси з’явився стовп із відповідним написом латинською мовою.

Коли нещодавно біосферний заповідник проводив конференцію зі швейцарськими колегами про закарпатські праліси, попросили їх провести спеціальні дослідження в архівах Відня, Лондона й Будапешта.

Як стверджує директор заповідника, доктор біологічних наук Федір Гамор, такі архівні документи знайдено у Відні, і вони підтверджують, що Кайзерівсько-Королівський військово-географічний інститут в Угорщині займався відповідною зйомкою і зафіксував таку точку. У 1977 року встановили новий знак з металу, котрий ще раз вказує, де саме центр Європи.

На думку пана Гамора, французькі дослідники використовували іншу методику центру ваги Європи, розроблену Дмитром Менделеєвим, тому точка схрещення їхніх координат припала на Прибалтику.

Як відомо, президент Віктор Ющенко неодноразово у своїх промовах наголошував, що Україна повинна стати членом ЄС, оскільки є географічним центром Європи.

Українська правда