Співак Святослав Вакарчук, критикуючи корупцію та наголошуючи на розчаруванні суспільства у владі, заявляючи, що то «він у ділі», то «у пошуку нових лідерів», за два місці до виборів Президента України все ж відмовився від участі у виборчій гонитві.

Проте, судячи з повідомлення Вакарчука у соцмережах, він не планує покидати політику. Та, вочевидь, тепер готуватиметься до парламентських виборів.

Чому Вакарчук відмовився від участі у президентських виборах і кому це вигідно? Про це ІА «Вголос» питав у експертів.

Петро Олещук, політолог:

На Святослава Вакарчука, ймовірно, вплинула ситуація з Володимиром Зеленським. Бо на Зеленського почали шукати компромат та перевіряти на чесність одразу після того, як він оголосив про свою участь у президентських виборах. І, як ми бачили, з’явилися цікаві деталі з бізнесом у РФ та манерою розмови зі ЗМІ, які ставлять незручні питання. Либонь, для Вакарчука було психологічно важко змиритися із подібною перспективною щодо своєї персони. На мій погляд, це стало вагомим стримуючим фактором.

Далі — відмову Вакарчука від президентських виборів намагатимуться розігрувати проти Зеленського. Хоча з одного боку, у них не перетинається електорат, але вони обоє експлуатують тему «нових облич у політиці». Відтак Вакарчука протиставлятимуть Зеленському в контексті того, щоб залучити його до підтримки когось із зареєстрованих кандидатів у Президенти. Вакарчука показуватимуть як «співака, котрий вгамував свої амбіції». Є версія, що це може бути вигідно діючому Президенту.

Хоча у риториці Вакарчука спостерігається негатив у ставленні до теперішньої влади. Тему про підтримку Вакарчуком Петра Порошенка, вочевидь, запустили політтехнологи діючого гаранта. Така інформація з’являтиметься і далі. Через це Вакарчук опиниться в неоднозначній ситуації: потрібно буде або підтримати Порошенка, або ні. Підтримати владу — означає взяти на себе весь негатив, пов'язаний із теперішнім Гарантом. Якщо він спростує це, опиниться у ситуації, коли сам не знає, чого хоче. Бо якщо ти сам не йдеш у Президенти, то повинен визначитися з власною позицією. Бо не можна бути політичним діячем і дистанціюватися від політичних виборів.

«Команда Президента намагається загнати Вакарчука в ситуацію, коли у нього не буде вибору»

 Команда Президента намагається загнати Вакарчука в ситуацію, коли у нього не буде вибору. Це можна назвати операцією з «примусом до підтримки». За допомогою Вакарчука Президент може розширити свою електоральну базу за рахунок ліберальної молоді та жителів Західної України.

Що ж до парламентських виборів, то ми не знаємо, з ким туди піде лідер «Океану Ельзи». Команда Вакарчука, як на мене, — це якесь загадкове утворення, бо наразі не було ніяких заяв стосовно того, хто ці люди і звідки вони взялись. А тому напередодні парламентських виборів не виключено, що Вакарчук буде за прикладом Зеленського оголошувати у соцмережах «кастинг у депутати».

З риторики зрозуміло, що Вакарчук орієнтується на вибори до парламенту. Хоча тут у нього є серйозна проблема. Музикант тривалий час затягував із своїми відповідями щодо політичної діяльності. Складається враження, що слова з Вакарчука «вичавлюють», примушуючи йти в політику. І це погано впливає на його рейтинги, оскільки від нього очікують лідерства, а не того, що він пливе за течією і його постійно хтось штовхає. Це вже вплинуло на його електорат. Ми пам’ятаємо, що ще рік тому у Вакарчука були високі рейтинги, а вже зараз вони стали падати, оскільки всі чекали на те, що він оголосить про свою участь у виборчому процесі. А співак тягнув із цим. Розбіжності очікувань і низький потенціал Вакарчука як політика — це все призвело до падіння його рейтингів. І це очікування може остаточно знищити усі рейтинги Вакарчука напередодні парламентських виборів.

Сергій Гайдай, політтехнолог:

Усе, що хотів сказати Святослав Вакарчук, він сказав у своїй заяві. Зрозуміло, що від Вакарчука очікували того, що він піде у Президенти. Таким чином перебільшивши його потенціал. Очевидно, що він ніколи не хотів йти у Президенти, але його знайомі йому це пропонували.

На мій погляд, Вакарчук і сам не знає, як діятиме у майбутньому. Максимум, чого можна чекати від нього — це підтримку когось із кандидатів у Президенти України. Ймовірно, це буде хтось із молодих кандидатів. Підтримувати діючого Президента Вакарчук навряд чи стане, тому що всі розуміють, що Петро Порошенко та корупція — це одне ціле. І це нелогічно. А тому у подальшому Вакарчук і надалі робитиме якісь заяви та прийматиме участь у публічному житті.

Тарас Загородній, політичний експерт:

Вакарчуку вже давно потрібно найняти собі «тлумачів його думок», бо дуже часто люди його просто не можуть зрозуміти. За останні півроку він встиг уже багато чого наговорити, причому більшість його заяв є незрозумілими. І багато людей, котрі йому симпатизували, наразі вже просто втомилися від очікування того, що хоче співак і від його розмов у стилі проповідників.

Складається враження, що Вакарчук психологічно не готовий до політики. Бо, як казав ще Рузвельт, «для того, щоб займатись політикою, треба мати шкіру товщу, ніж у слона». Лідера «Океану Ельзи» так не охарактеризуєш.

«Похід в політику для Вакарчука може закінчитись фіаско»

Навіть на виборах до парламенту Вакарчука очікує  багато сюрпризів. Бо політика — це не ходити по фуршетах і посольствах і розповідати про «гідність і науку». Зважаючи на те, як лідер «океану Ельзи» висувався у Президенти і так і не висунувся, такою буде і його парламентська компанія. У нього буде якась міфічна команда, яка щось ніби робитиме. Але ми її не бачитимемо. А тому похід в політику для Вакарчука може закінчитися фіаско.

Щодо підтримки Порошенка Вакарчуком, то тут усе можливо. Справа у тому, що в «потоці свідомості» цього співака вкрай важко знайти логіку. Й якщо він підтримає Порошенка, то це буде алогічний вчинок. Бо сам Вакарчук неодноразово обурювався старій корумпованій системі. І зрозуміло, що Порошенко має до неї прямий стосунок. Відтак якщо Вакарчук підтримає Порошенка, це його і поховає. А для Порошенка це буде плюсом, бо він отримає підтримку ліберального населення.