В Україні вакцинують від коронавірусної інфекції вже два місяці. Чому щеплення – це порятунок? Як триває процедура? Якою може бути реакція після введення препарату? Як взагалі працює наша імунна система? Чи варто проходити ІФА-тестування? Чи треба вакцинуватися після перенесеного ковіду ? Чому буває повторне інфікування?

Про все це у розмові  з дитячим імунологом  Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру Яриною Романишин.

- Що науковцям сьогодні відомо про імунітет до коронавірусу ? 

-  Оскільки це новий для людства вірус, пандемія триває лише рік, ми ще до кінця не знаємо, наскільки є стійким захист від коронавірусної інфекції після перенесеної хвороби, наскільки він є тривалим. На початку року дослідники говорили, що імунітет після ковіду триває в середньому 8 місяців.

А наявність антитіл в організмі проти певного вірусу чи збудника хвороби – це лише один компонент імунної системи. Імунна система у відповідь на хворобу також виробляє так званий клітинний захист. Одні, Т-лімфоцити боряться з вірусом і знищують змінені інфіковані клітини. Інші, це Т- і В-лімфоцити «пам’яті», які запам’ятовують наш контакт з тим чи іншим вірусом. Вони можуть жити або дуже довго, або менш тривало, і захищати нас. Наприклад, після перенесеного кору, ми маємо пожиттєвий імунітет, а після кашлюка імунітет триває 5-10 років.

- Як формується природній імунітет до збудника ?  

- У нас є певні клітини вродженого імунітету, які реагують негайно на те, що є загроза для нашого організму. Ці клітини, контактуючи з вірусом, першими реагують і вже починають обробляти збудник. Згодом передають інформацію нашим, я називаю їх «спецназом імунної системи» - лімфоцитам. Це високоспеціалізовані, найбільш кваліфіковані клітини імунітету, які продукують специфічні антитіла. А ті відіграють дуже важливу роль в організмі – знищують інфіковані клітини, щоб очистити організм від загрози. Створюють точну відповідь саме проти коронавірусу. На це потрібен час, зазвичай, близько двох тижнів. 

- Чи є особливості роботи імунної системи при коронавірусній інфекції ?  

- Це доволі специфічна інфекція, чесно скажу, я аналогічного механізму розвитку хвороби з інфекцій, які були нам раніше відомі, не знаю.Вірус складається з різних часточок, і на кожну з них утворюються різні антитіла, які мають різну роль в нашому захисті. Після перенесеної інфекції утворюється багато антитіл, але з них захисних, які будуть мати значення, щоб не було повторного нашого зараження, може бути не так багато.

Якщо у вас є антитіла після перенесеної хвороби, це не означає, що ви захищені від повторного інфікування. Якщо у вас немає антитіл після ковіду – це не означає, що ви не маєте захисту. Тож думати, що захищені лише за наявністю антитіл – є доволі ризикованим.

- Чому люди хворіють на ковід повторно ?

 - Ніхто не знає, є тільки гіпотези. Це можуть бути особливості роботи імунітету людини, наприклад, імунодефіцит. Ми сьогодні не знаємо, наскільки тривалим і стійким є захист після перенесеної хвороби. Третя можлива причина – мутації вірусу. Якщо він змінюється сильно, починає відрізнятися від свого попередника, тоді можливо створений раніше імунітет до попереднього коронавірусу вже не такий стійкий чи такий добрий проти іншого штаму. Я можу тільки припускати, це є не доведені речі. Відповіді будуть при більш тривалому спостереженні.

- Чи ефективною є вакцинація при мутації коронавірусу ?   

- ВООЗ рекомендує використовувати вакцини проти коронавірусу і з метою створення захисту проти нових штамів. Тут логіка у швидкій вакцинації.

Чим довше вірус циркулює серед населення, тим більше можливості йому мутувати. Якщо їх буде багато, то вірус справді почне радикально відрізнятися, і тоді вакцину треба буде створювати нову. В Україні, як на мене, повільні темпи вакцинації.

Якщо порівнювати із США, де використовують від 1 до 10 млн доз вакцини проти ковіду в день! Це дуже добре, тому що це можливість швидко здобути захист більшої кількості населення і припинити таке поширення вірусу, можливості його зміни.

- Як людині розібратися, що вона вдруге хвора на ковід ?   

- Симптоми можуть бути абсолютно звичними для будь-якої вірусної інфекції. При легкому перебігу, ви не розрізните, що це другий епізод ковіду, допоки у вас не з’явиться характерна для ковідної інфекції задишка, яка спонукає пройти обстеження стану легеневої тканини. Але без додаткового дослідження, ви не зможете сказати, що це – ковід.Варто боятися зараження і після хвороби, і після вакцинації, тому треба носити маску,  тримати дистанцію, використовувати антисептики, і не відвідувати масові зібрання.

- Чи варто вакцинуватися від коронавірусу, якщо є антитіла ?

 - Якщо після перенесеної хвороби у вас може бути багато антитіл, але з них таких, що виконують захисну роль, це так звані нейтралізуючі антитіла, може бути не так багато. Вакцина працює, щоб створити у вашому організмі велику кількість саме оцих захисних антитіл. Вони нейтралізують вірус при потраплянні в організм ще до моменту, коли він проникне в нашу клітину, тобто коли він може нас інфікувати.

- Через який час після перенесеного ковіду можна вакцинуватися ?  

- Рекомендація і міжнародних експертів, і національної нашої групи експертів з імунізації така: якщо ми перехворіли на ковід, то ми можемо відтермінувати вакцинацію на 6 місяців. Але це не зумовлено тим, що це становить небезпеку для вашого організму, а тим, що у світі є дефіцит вакцини. Тому щеплення йдуть почергово: чи є ризик захворіти чи мати ускладнення.У перші 6 місяців після перенесеного ковіду вкрай рідко діагностувалися повторні епізоди захворювання. Якщо ж вакцинуєтеся швидше, то небезпеки немає, ви створите після щеплення добрий захист.

- Чи потрібно здавати ІФА-тест до і після вакцинації ?  

- Національно технічна група експертів з імунізації не рекомендує дослідження антитіл до коронавірусу ні до вакцинації, ні після.  Яку інформацію це вам принесе? Наприклад, так, ви маєте антитіла і можете думати, що ви вже перехворіли на ковід. Чи ви перестанете виконувати ці всі правила і вимоги карантину ? - Ні. Чи ви знаєте, як добре захищені цими антитілами ? І як надовго ? – Ні.  Тест на антитіла не дасть вам можливості заспокоїтися зовсім і думати, що ви захищені. І не дасть вам можливості прийняти рішення щодо вакцинації.

- Що краще: перехворіти на коронавірус чи вакцинуватись ?

 - Ми не знаємо достеменно, чи імунітет буде кращим, стійкішим і тривалішим після хвороби чи після вакцинації. Ми можемо тільки до нашого досвіду звернутися. Можливо в результаті вакцинації, коли створюються специфічні антитіла, клітинна пам'ять і клітинний захист, захист буде кращим. Це моя думка з досвіду і знань про захист, який створюється у нас після інших хвороб і після вакцинації від інших інфекцій.Щоб прискорити закінчення такого масового захворювання, ускладнень і смертей, у нас є єдиний рецепт, який історично вже довів свою доказовість і ефективність – вакцинація. Від створення першої вакцини до ліквідації натуральної віспи на землі пройшло 200 років! І я думаю, що натуральна віспа би не зникла, якби цей метод профілактики не був створений. Тому цей же ж рецепт застосовуємо і сьогодні. Є пандемія, є розроблені вакцини із залученням сучасної науки, із залученням сучасних технологій, вони довели свою безпечність і ефективність. Ми їх використовуємо, щоб припинити цей природній добір, а все-таки почати захищати людей від реальної загрози.

- Коли зможемо досягнути колективного імунітету ?  

- Коли ми зараз говоримо про вакцинацію, то ми не говоримо про створення колективного імунітету. Ми маємо розроблений план, який впродовж року дозволить нам вакцинувати 50% населення України. Ми говоримо про захист тих, хто є найбільш вразливим зараз перед лицем цієї інфекції.Я би закликала бути відповідальними не тільки перед собою, а перед іншими людьми. Якщо ви хочете знати про вакцинацію більше, шукайте інформацію доказову, перевірену, від авторитетних джерел.

- Як працює вакцина для створення імунітету ? 

- Завдання вакцини зімітувати процес створення захисту, але без тих ризиків, які несе за собою справжній мікроорганізм, чи то вірус чи то бактерія. Тому ми або ослабляємо цей збудник, або його інактивуємо, або беремо від нього тільки частинку, яка потрібна для створення захисного імунітету. Робимо різні маніпуляції зі збудником, сьогодні навіть з його генетичним матеріалом, тому що технології сучасні нам дозволяють це робити. Вакцина заставляє працювати імунітет так, як він працює в звичному режимі, але вакцина не несе тих ризиків, які несе за собою хвороба.

- Які несприятливі події можуть трапитися після вакцинації ?

- Справжні несприятливі події після імунізації трапляються  дуже рідко. Це будь-які події, які трапляються в перший місяць після щеплення. Ми їх повинні реєструвати, щоб бачити: наприклад, ми ввели нову вакцину, а в неї частота тої ж гарячки – 90%, може щось не те з вакциною? Тому ми моніторимо всі несприятливі події після імунізації, і це є в інтересах як медиків, так і держави, щоб мати статистику побічних дій.Чому пів години після щеплення ми насторожені? Якщо трапляється алергічна реакція на вакцину, то найважча алергічна реакція, яку ми знаємо під назвою анефілаксія, трапляється у перші 15 хвилин після вакцинації. І ще невелика частота трапляється у 30 хвилин після вакцинації. Тож ми в Україні маємо цей термін – пів години після щеплення, щоб надати невідкладну допомогу.

- Як часто фіксують випадки анафілактичної реакції після щеплення ?  

- Анафілактична реакція може бути на будь-який медикамент. Коли ви, перепрошую, при вірусній інфекції маєте 30 медикаментів, з яких взагалі не потрібно приймати жодного, то повірте, що на кожен з них ви маєте такий самий ризик мати алергічну реакцію, як і на вакцину. У світі загалом, якщо ми говоримо про вакцини, які ми рутинно використовували до цього часу, середня частота анафілактичної реакції є один випадок на мільйон введених доз вакцини.Частіше трапляються знепритомніння: людина може боятися вакцинації, ін’єкції, вигляду крові, процедури. І, на жаль, та інформація,  яка циркулює цьому сприяє, тобто оцей страх на процедуру може стати причиною знепритомніння.

Жанна Ліщенко, спеціально для "Вголосу".

Читайте також...