Про це «Вголосу» повідомила прес-служба відомства.

При цьому РГК зазначає, що реформа газової галузі вимагає комплексних рішень, завдяки яким на ринку газу буде створено реальну конкуренцію, а споживач побачить поліпшення якості обслуговування.

«Багаторічне штучне заниження цін на газ коштом перехресного субсидування з бюджету призвело до дисбалансів в економіці України, нестабільності курсу і до стагнації газової галузі. Спотворені ціни на газ не стимулювали споживачів до раціонального використання дорогого та дефіцитного ресурсу. До того ж різниця в цінах для різних категорій споживачів створювала умови для корупції і злодійства.

Усунення крос-субсидування газу для населення – це важливий, але не єдиний крок для цього. Необхідна також швидка лібералізація ринку в частині розподілу та постачання газу для побутових споживачів. Тарифи на послуги з доставки газу до споживача повинні також відповідати європейським стандартам і адекватно відображати витрати на забезпечення безпеки і стабільної роботи системи. Недостатність тарифу і зниження обсягів транспортування газу призводить до дефіциту фінансових ресурсів та збитків газорозподільних компаній. За 2014-2015 роки збитки в газорозподільній галузі досягли 5,6 млрд грн.

Через жорстку фінансову кризу в галузі неможливо модернізувати фізично застаріле газове обладнання, вже кілька років поспіль на газопроводах проводять лише поточні ремонтні роботи, для підтримки системи в робочому стані. Проблеми, які існують у системі нарахування субсидій для населення, залишають постачальників газу та операторів ГРС без обігових коштів – галузь фактично не отримує живих грошей, а субсидіями зарплату не заплатиш, автомобіль не заправиш і труби не купиш.

Дефіцит фінансів, який виник, не дозволяє забезпечити всіх побутових споживачів індивідуальними лічильниками газу, як це передбачено законом про комерційний облік природного газу. Погіршує ситуацію в галузі низький рівень заробітних плат. Якщо минулого року в тарифі було враховано середню зарплату на рівні 4442 гривень, а на цей рік її зменшено до 3961 гривні. Це призводить до відтоку професійних кадрів – торік загальна чисельність працівників сфери газорозподілу скоротилася з 59,5 тис. до 56 тис. осіб.

У зв’язку з цим РГК сподівається, що найближчим часом повною мірою буде реалізовано норми Закону «Про ринок природного газу» і вторинного законодавства, прийнятого на виконання цього закону. Зокрема, буде впроваджено оплату послуг газорозподільних компаній, виходячи із приєднаної потужності, як це передбачено Кодексом ГРМ. Крім того, необхідно найближчим часом вжити подальші кроки з реформування ринку, щоб вартість газу для всіх категорій споживачів визначалася попитом і пропозицією, а не урядовими рішеннями. У такому випадку споживач зможе платити не лише європейські ціни за газ, але і отримати європейський рівень сервісу», – йдеться в повідомленні.

Як повідомляли, 1 травня в Україні набуло чинності рішення про єдину ціну на газ для населення та промисловості. Зокрема, уряд зобов’язав НАК «Нафтогаз України» продавати населенню природний газ за єдиною ціною 6879 гривень за тис. куб. м (з урахуванням ПДВ, витрат на транспортування та інших витрат). Цим рішенням Кабмін скасував так звану соціальну норму в обсязі 1200 куб. м на опалювальний сезон за ціною 3600 гривень за тис. куб. м, яка діяла в опалювальний сезон 2015/2016 років.