Павлюк Василь — заступник голови ВО «Свобода», голова фракції ВО «Свобода» у Львівській міській раді

Фракція ВО «Свобода» заявляла, що дає Садовому рік, щоб він увійшов в курс справи. Минуло більше півроку, певні тенденції вже вималювалися. Ваша позиція не змінилася, чи все-таки ви вже маєте до мера якісь претензії?

Звичайно, що рік ми не будемо чекати. Ми хочемо десь під Новий рік прозвітувати перед виборцями. Розповісти що ми зробити з того, що обіцяли під час виборів і проаналізувати ситуацію у міській раді, в обласній раді, в Україні в цілому. Тому я б не хотів забігати наперед. Але вже зараз зрозуміло, що Садовий має плюси, але має і мінуси. Звичайно, не помиляється той, хто нічого не робить.

На жаль, Садовий сьогодні не прислуховується до депутатського корпусу. Можливо, я б на його місці також оточив себе радниками – що мені там весь депутатський корпус…

Але я би хотів, щоб Садовий зрозумів, що ми не вороги йому, що ми прийшли (я говорю про «Свободу» зараз), не для того, щоб «мочити» депутатський корпус чи ще когось. Ми прийшли, щоб у цьому місті щось справді змінити. У нашій фракції 90% - це самодостатні люди, які жили нормально, сито, і жили би собі далі. Але ми хочемо, щоб Львів став європейським містом. Хочемо показати всій Україні, що у Львові можна щось змінити. Бо 16 років тут вже не було ні «москалів», ані «жидів», ні інопланетян, ні когось іще. Всі тут свої, «мєстниє». І до того стану, в якому ми опинилися сьогодні, довели якраз свої.

Давайте конкретно, які негативні тенденції Ви бачите? Фракція ГП «ПОРА» чітко заявила, що сьогодні не наведено порядку ні з майном, ні з обліком землі, ні з комунальними підприємствами.

Я погоджуюся з колегами з «Пори» – вони цілком мають рацію, у зазначених питаннях сьогодні панує повний хаос. Ми не знаємо, скільки у нас землі, скільки нерухомого майна, скільки перебуває в оренді. Нічого не відомо.

А чому так є?

Бо ніхто тим не займається, немає волі. Навіть з тим же БТІ. Банально, але все треба починати з БТІ. Чому ми сказали, що треба створювати БТІ? Дехто казав, що БТІ створюється під Степана Павлюка. Та нічого подібного! Не буде Степан – буде Гаврило чи Максим… Ми не ставимо питання, що БТІ має очолити член нашої партії. Просто Степан Павлюк цю роботу знає. І на початок він би був дуже потрібний для міста, щоб запустити той механізм, щоб це підприємство запрацювало. А вже далі – є маса прекрасних людей, які можуть очолити та вести БТІ. Ми кажемо, що якби вже було створене БТІ, то вже почалась би нормальна паспортизація, можна би було вже створити архів, провести інвентаризацію міста. І ми би вже чітко знали, що у нас є і з чим та куди далі йти.

Але цього не робиться. Спротив обласного керівництва шалений. Обласна прокуратура зараз включилася в процес на боці обласного БТІ. Настільки все пов’язано...

Ми людям говоримо гарні слова, а насправді всередині все гниле – ось про що я говорю. І це представники різних політичних сил. Але в цій ситуації мав би голова міста поставити питання руба… Ми би його підтримали. А він нейтральний, ні риба, ні м’ясо. Хочете – робіть, хочете – не робіть. Так не можна.. Він повинен зайняти жорсткішу позицію. Врешті-решт, ти обраний народом, а не Олійником, Сеником чи Ющенком. Ти обраний громадою Львова. Займи позицію громади Львова. У тебе є ЗМІ. Дай інтерв’ю. Ніхто не каже сваритися.

Важко не помітити, як Садовий тікає від озвучення власної позиції з принципових питань, підставляє заступників.

Так. Він хоче і тут добреньким бути, і там. А так не буває… Тим більше, що у цій ситуації потерпає громада міста. Ми не можемо дальше рушити і дальше все залишається по-старому.

Що стосується люстрації. Ми однозначно за люстрацію. Але не за люстрацію за принципом: «чий ти кум, брат, сват». От зараз у нас знову виникає питання. В управлінні освіти працює член нашої організації Лариса Василишин. Вона має дві вищі освіти, завжди працювала нормально, вела учнівський парламент. І за те, що вона у свій час посміла виступити проти директора ліцею на Бандери, зараз колеги того директора, які тут «при ділах», починають її «пресувати». Звичайно, ми того не допустимо, ми підемо на будь-які кроки, навіть крайні. Чому? Бо ми говоримо про люстрацію не за принципом, що нам хтось не подобається, ні. Якщо тебе призначили начальником управління освіти, подивися послужний список, хто яку освіту має, хто що зробив, в кого які плюси і мінуси і тюльки тоді роби конкурс відкритий, а не так, що хтось сподобався чи не сподобався.

Проглядається тенденція, що Садовий на посади заступників воліє призначати людей, які невідомі у Львові, наприклад, Синютку. Називають ще Ломаковича як вірогідного першого заступника мера. Це добре чи погано? І як до цього ставиться ВО «Свобода»?

Я чітко виступаю за таку позицію: Садовий є головою міста і має право формувати команду, як вважає за потрібне. З нього потім спитають, з його команди. Я би не хотів зараз втручатися. Тут є і плюси, і мінуси.

Якщо ж казати про загал, величезну кількість службовців, які працюють в управлінській системі міста, то тут варто провести люстрацію. Але не махати шаблею наліво-направо, а конкретно: якщо люди є фахівцями – вони повинні працювати, незалежно від того, якої вони є національності, політичної сили чи релігії. Якщо це якийсь хабарник – то з таким треба прощатися. А наразі ці всі начальники приходять завдяки особистим знайомствам. В чому мінус Садового? Він обіцяв, що всі призначення будуть відбуватися на конкурсній основі, прозоро.. Нічого подібного! Ми дізнаємося про призначення, коли люди вже на посадах. Навіть комісії профільної не проходять. Це зневага до депутатського корпусу.

А чому депутати Львівської міськради  з цим миряться?

Я ще раз кажу, що ми сюди пришли не сваритися з Садовим чи з кимось іншим. Ми прийшли, щоб щось творити. Не хочемо створювати бурю у склянці води. Просто не хочемо. Звичайно, ми могли б усе заблокувати.

Під час виборів ви чимало говорили про створення муніципального банку. Муніципальні облігації вже є, банку ще немає…

Ми, звичайно, будемо це робити. Активно над цим ми почнемо працювати у 2007 році. Ми хочемо бути послідовними, довести справу з БТІ, показати громаді, що ми правильно це робити. І до честі депутатського корпусу, майже всі нас підтримали. Депутати зараз не є дурні, кожен має свої справи, знає, бачить що робиться в економіці. І тому нас підтримали. Але ми хочемо, щоб громада побачила, що ми зробили добру справу.

І друга добра справа, яку ми пропонуємо – муніципальний банк. Чи буде завтра «Свобода», чи не буде – місто буде мати банк, громада, майбутні покоління будуть мати банк. Ми зараз серйозно готуємося, щоб виставити на розгляд конкретні папери.

Ще якісь ініціативи в міськраді за цей час з’явилися? Що, на вашу думку, варто ще зробити?

Дуже багато треба зробити. На жаль, прикро це констатувати, ми б’ємося як риба об лід. Нас слухають, кивають головами і нічого не роблять. Ну, нічого не роблять! Коли ми йшли, у нас були такі ілюзії, що ми зробимо, розгребемо... Але зараз так важко… Нам не хочеться йти у глуху опозицію, бо є порядні люди, які, можливо, дійсно не можуть змінитися. Хочеться сказати: «Люди, схаменіться, давайте щось змінювати». Нуль. Наприклад, приводжу я масу людей, які пропонують різні речі: збереження електроенергії, прибирання вулиць. Прийшла фірма, яка готова завтра мити під’їзди. Думаєте, комусь це потрібно? Футболять з кабінету в кабінет. Виявляється, міським чиновникам це не потрібно.

«Свобода» обіцяла провести у Львові великий інвестиційний форум у листопаді цього року.

Він трохи переноситься. Ми не готові до нього і не готове місто. Я думаю, форум буде у 2007 році. Ми над цим працюємо, Але проведення форуму залежить не тільки від нас. Над цим працюють і наші колеги в Канаді, Німеччині. Бо провести тільки з українськими представниками – цього буде замало. Ми хочемо, щоб були представники Заходу, які в цій темі вже давно працюють.

Ви – заступник Тягнибока у ВО «Свобода», друга людина в партії. Весною Ви сказали, що скептично ставитеся до створення правиці і що «Свобода» після виборів бачить себе ближче до центру, стане парламентською партією. Але, якщо взяти останні події у Львові, то ми бачимо старе обличчя «Свободи»: ви піднімаєте на щит мовне питання, боротьбу з комунізмом, причому досить радикально.

Ваше враження хибне. Я категорично не згідний з Вами. Просто наше суспільство, на жаль, і журналісти, не бачать причини, чому 16 років ми борсаємося в болоті. Шукають причини в Ющенкові, Тимошенко, Кравчуку, Кучмі, Януковичу. Я не хочу їх ображати, вони великі фігури, Але в нашому житті вони усі пішаки. Сьогодні вони виринули, а завтра...

А причини наших негараздів є ті, про які ми, ВО «Свобода» говорили і маємо у своїх програмних засадах: не відбулося люстрації трьох «К» - комуністів, кучмістів, кагебістів. І сьогодні ми маємо усі проблеми, бо в глибині державницької системи сидять оці три «К». Наше суспільство мусить зрозуміти, доки ми це не викорінимо, нічого в Україні не зміниться.

Фашизм і комунізм – це дві людиноненависницькі системи. І ми вже сто разів говорили, що фашистська і комуністична система – це два близнюки. Світ так цнотливо промовчав, тому що комуністична система виграла війну. Я, український націоналіст, говорю, що те, що зробили з фашизмом, треба зробити і з комунізмом.

Дехто звинувачує нас у ксенофобії. Неправда це. Зрозумійте нашу позицію. Якби євреї не мали свого єврейського націоналізму, вони б ніколи в житті не змогли вижити. Так само не могли б відродитися французи, японці, якби у них не було здорового, нормального націоналізму. Ми сьогодні кажемо про здоровий націоналізм. Ми ж не говоримо: от я найкращий, а всі інші ненормальні, ми – арійці, а всі інші – фігня. «Свобода» ніколи цього не говорила і не буде говорити.

А щодо мови, то я наведу приклад Ізраїлю. Іврит взагалі був мертвою мовою, але вони її відродили. Ми виходимо з того, що на побутовому рівні кожен може спілкуватися тією мовою, якою зручно. Але коли ми говоримо про державних службовців, то є державна українська…

Але коли «Свобода» сьогодні у Львові виходить на боротьбу з комуністами – це виглядає як якийсь неймовірний пережиток, як щось навіть не з 20-го, а з 19 ст. Це не актуально.

Це вам так здається. Воно дуже актуальне сьогодні. І ми ставимо питання про заборону компартії, про заборону тих комуняків.

Тобто, ви збираєтеся і надалі завоювати свій електорат, тих 3%, в Західній Україні?

Та не розходиться мені питання в електораті! Для мене головне доля моєї нації, доля моєї держави, землі моєї, а не електорат!

Але ні нації, ні державі комунізм сьогодні не загрожує.

Загрожує, бо вони сидять глибоко корінням і управлінській системі.

Гаразд. Ось ви підтримуєте пані Лясковську, яка судиться з керівником львівських комуністів Калинюком. Але ви не можете не знати, що вона була активною комуністкою і свого часу засідала разом з Калинюком у тому самому львівському обкомі КПРС...

Була..

Але якщо ви боретеся з системою, вимагаєте люстрації, то чому ви захищаєте Лясковську?

А що Лясковська, міністр, прем’єр-міністр? Пані Лясковська робить сьогодні багато для Львова і для краю. Це моя позиція.

«Свобода» сьогодні говорить про серйозні речі, які ми вже не раз доказували громаді, те що ми говоримо, збувається. І сьогодні також говоримо, що воно збудеться, бо поки ми не викорінимо комунізм – нічого на краще не зміниться.

Ми говоримо про люстрацію. Про заборону компартії. Засудити. Зробити Нюрнберг-2. Сьогодні вже Рада Європи прийняла певні документи по Нюрнбергу-2. І суд неодмінно відбудеться. І це не просто засудити – ніхто зараз не буде садити їх у тюрми, ніхто не бажає їхньої крові, нехай собі доживають. Але засудити – однозначно. І тим, які хочуть бути причетні до керівництва держави, сказати «прощайте». Ідіть в приватний бізнес, на пенсію – хто куди. А зараз, хто би там не змінювався – результат той самий. Ну, помінявся президент. Ми усі за Ющенка вийшли на майдани. І що маємо доброго? Уся ця зграя, яка була при Кучмі, при Кравчуку, сьогодні там само сидить і при ньому. І як вони служили вірнопіддано Москві, так і далі служать.

Які кроки для заборони комуністичної партії ви плануєте робити?

Ми над цим зараз працюємо. Закликаємо наших колег з інших партій провести публічне судовище, потім європейське, світове.