А завтра буде ще більше роботи, тому що чотиригодинний сон нагадає про себе головним болем, уповільненою реакцією, втратою уваги. Робота загальмується, бо ви не зможете зосередитися, пише healthinfo.ua.

Як пояснюють експерти, всього одна безсонна ніч впливає на імунну систему приблизно так само, як стрес. Недосипання знижує концентрацію білих кров'яних тілець, тому ви станете уразливими для інфекції.

Одна безсонна ніч підвищує артеріальний тиск. Якщо ви страждаєте гіпертензією, то навіть половина ночі без сну підніме тиск (через порушення симпатичної нервової системи).

Під час сну працює ендокринна система, активізуються гормони, що відповідають за ріст, терморегуляцію, а недосип підриває ці процеси. Заодно змінюється циркуляція гормонів, що відповідають за відчуття ситості: лептину та греліну. Це призводить до постійного голоду і непомітного набору ваги.

Тиждень невеликого недосипу (шiсть годин сну в день – це вже недосип, а зовсім не норма) підвищує виробництво протизапальних білків цитокінів, через що може порушитися робота серцево-судинної і нервової систем. Щоб хоч трохи впоратися з цим ефектом, поспіть довше у вихідні.

Тиждень шестигодинного сну порушує транскрипцію генів, що відповідають за роботу циркадних ритмів, обмін речовин і оксидантний стрес.

Дослідження, проведені на автомобільних симуляторах показали, що одна безсонна ніч знижує координацію і швидкість зорової реакції.

У тому ж дослідженні, яке виявило зростання цитокінів через безсоння, вчені помітили, що трьох ночей мало, щоб відіспатися. Якщо три ночі поспіль спати по десять годин, швидкість реакції не повертається до норми.

Хронічний недосип псує короткострокову і довгострокову пам'ять, заважає приймати рішення, концентруватися і реагувати на навколишнє оточення.

Що робити, якщо не виходить заснути через хвилювання?

Якщо перед відбоєм обов'язково потрібно попрацювати або повчитися, то постарайтеся завершити всі справи з приглушеним світлом. Особливо шкідливе для сну синє світло від моніторів і екранів. Воно пригнічує вироблення мелатоніну – гормону, який виробляє епіфіз, щоб підготувати тіло до сну. Встановіть програми, які автоматично змінюють яскравість екрану при заході сонця. Можете ще відфільтрувати синє світло, надівши окуляри з помаранчевими скельцями.

Навчіться розслабляючій дихальній гімнастиці, слухайте спокійну музику.

У ліжку потрібно тільки спати і займатися сексом, більше нічого. Якщо ви лежите під ковдрою, переживаєте і не можете заснути, встаньте і зробіть що-небудь (приготуйте трав'яний чай, послухайте колискові), поки не будете готові ще раз спробувати заснути. Ліжко не повинно викликати асоціацій з безсонням.

Якщо безсоння хронічне (трапляється більше трьох разів на тиждень протягом трьох місяців), то краще звернутися до лікаря. Відвідайте терапевта, невролога і психотерапевта.

Чи можна лягти пізніше, а потім довше поспати? А сенс? Якщо залишити за дужками фізіологію, від недосипу тільки мінуси: складніше вчитися, концентруватися і запам'ятовувати. Так що надлишкові години роботи непродуктивні. Відкладаючи відбій, ми скорочуємо стадію повільного сну, при якій знижується рівень кортизолу.

Роботи багато, а мозок – всього один і на все життя. Дайте йому поспати. Це найкраще, що ви зможете зробити.

«Вголос»