Людей, які подумують про татуювання, часто бентежить той факт, якщо натільний живопис раптом набридне, від нього буде вкрай складно позбутися. З появою лазерних технологій зводити малюнки стало легше, однак результат далеко не завжди виправдовує очікування. Нове відкриття французької дослідницької групи може змінити ситуацію. Про це пише naked-science.

Спочатку фахівці не мали на меті навчитися позбуватися від татуювань, але несподівано вони виявили, що певний тип макрофагів шкіри мишей - клітин, які захоплюють і переварюють чужорідні тіла і токсичні для організму частинки, може поглинати частинки пігменту, коли клітини, які зберігають ці частинки, відмирають. 

Спочатку команда вивела потомство генетично модифікованих мишей з макрофагами, які здатні виявляти і знешкоджувати бактерії дифтерії, і за допомогою токсину вбили здорові клітини. Потім вони позначили хвости тварин зеленим флуоресцентним чорнилом і вивчили «татуйовані» ділянки під мікроскопом. Згодом, як і очікувалося, макрофаги почали відмирати і замінюватися новими, проте дослідники були здивовані, побачивши, що при цьому чорнило зберігалися на шкірі протягом багатьох місяців. 

Імунологи припускають, татуювання настільки стійкі, бо коли одні клітини гинуть, вони просто вивільняють фарбу, яку до цього зберігали, і та потрапляє в інші клітини. А через те, що частинки пігменту мають досить великі розміри, вони не проникають в лімфатичні судини і як би «застрягають» на шкірі.

Провідний автор дослідження Сандрін Анрі (Sandrine Henri) і її колеги впевнені, що вони вже на шляху до розробки методу, який дозволить «доставляти» генетичні інструкції певного типу імунних клітин. Для цього вони планують об'єднатися з дерматологами: якщо комбінувати лазерні імпульси з пригніченням імунної функції шкіри, фрагменти частинок пігменту НЕ будуть поглинатися макрофагами, а почнуть поступово «стікати» по лімфатичних судинах, що забезпечить абсолютно безслідне видалення малюнків.

Щоправда, новий підхід потрібно буде тестувати на безпеку: вважається, що блокування макрофагів перешкоджає загоєнню ран і порушує процес регенерації скелетних м'язів.

«Вголос»