Вивчення скелетів, які належали людям різного віку, виявили свідчення прижиттєвої присутності різних інфекційних захворювань, метаболічних розладів, а також наслідків травм як у юних, так і у дорослих особин.

Крім того, деякі кісткові останки мали ознаки гіпертрофічної легеневої остеопатії (Гло) – поєднання склерозу і потовщення довгих трубчастих кісток з потовщенням нігтьових фаланг у вигляді барабанних паличок. Оскільки цей синдром може розвиватися внаслідок захворювання на туберкульоз, вчені перевірили цю гіпотезу, провівши специфічний аналіз останків молодої людини, кістки скелета якого мали характерні зміни. Аналіз на древню ДНК і аналіз на ліпідні біомаркери в кістковому мозку підтвердив присутність в останках бактеріального комплексу, характерного для збудника туберкульозу, Mycobacterium tuberculosis.

Як підкреслюють автори, це найбільш ранній з описаних у науковій літературі випадків Гло у дорослого людського скелета і один з найдавніших, підтверджених палеопатологічними і палеомікробіологічними методами випадків виявлення туберкульозу, що підтверджує присутність цього захворювання у жителів Європи ще сім тисячоліть тому.

Згідно з даними останніх генетичних досліджень, туберкульоз зародився в Африці близько 70 тисяч років тому і поширився з міграцією Homo Sapiens по планеті.

Джерело: medportal.ru