Днями Верховна Рада відправилась на карантин на найближчі три тижні – аж до 20 жовтня. За офіційною версією – через спалах коронавірусу серед нардепів (за останні дні його виявили у близько 10 обранців). Утім, експерти й прості українці відразу заговорили про декілька інших можливих причин.

Хтось припустив, що депутати влаштували собі канікули для проведення політичної агітації (адже місцеві вибори мають відбутися саме через три тижні). Інші ж сказали, що парламентарі, скоріш за все, відправились на відпочинок, щоби перед самими виборами не псувати свій імідж (через голосування за сумнівні законопроекти й публічні скандали із опонентами).

Хто ж має рацію? Про це «Вголос» запитав у експертів.

Петро Олещук, політолог:

Захворілих на коронавірус у Верховній Раді – і серед працівників апарату, і серед депутатів – досить багато. Ми бачимо публічно, що і Порошенко хворіє, і голова «За Майбутнє» Палиця, і в «Батьківщині» є хворі, і в «Слузі народу», і Шуфрич з ОПЗЖ заражений…Звісно, реальних даних про те, скільки хворих є у Парламенті, ми не маємо. Але перед тим, як ВРУ пішла на цей тимчасовий карантин, у депутатському корпусі не назбирувалося голосів ні для ухвалення рішень, ні навіть для того, щоби вносити питання в порядок денний. Чи пов’язано це з певною кризою всередині моно більшості, чи з міжфракційними конфліктами, чи з виборчим популізмом, чи з поганою відвідуваністю – точно сказати не можна. Видно, що тільки в «Слузі народу» до 40 людей відсутні на засіданнях. Очевидно, що якась медична причина тут є. А політична – теоретично теж може бути. Адже виборча кампанія йде повним ходом. Багато хто з депутатів балотується в мери. Тож очевидно, що їм зручніше, аби засідань було менше й вони могли спокійно агітувати на місцях. Так само можливо, що перед місцевими виборами нардепи не хотіли ухвалювати якісь рішення, які могли б викликати спротив громадян – наприклад, податкові ініціативи. Крім того, Росія тисне, щоби змінювати постанову про вибори. Захід тисне, щоб скасувати певні рішення. Словом, виглядає на те, що склалося багато причин, які спонукали Верховну Раду відправитись на карантин.

Чи вплине це якось на ситуацію…Ну, якби Парламент за попередні місяці показував, що ухвалює якісь позитивні і корисні для громадян рішення, то, безумовно, зараз була би втрата (через карантин). Але зважаючи на те, що досі приймалися здебільшого «токсичні» рішення, не знати, чи будуть втрати від того, що нардепи не продовжують їх втілювати. Багато неправильних рішень було ухвалено, багато правильних рішень – не було ухвалено. Від того і йде загальна оцінка діяльності цієї Верховної Ради.

Парламент дещо самоусунувся від вирішення проблем

Загалом, звичайно, що потреба в діяльності законодавчого органу в цей момент є. І хотілося б, щоб він працював на користь громади. Зокрема щодо бюджету, коронавірусу, економіки і так далі. Зараз же можна сказати, що Парламент дещо самоусунувся від вирішення проблем.

Олексій Роговик, аналітик руху «Чесно», політичний оглядач:

Чесно кажучи, я сумніваюся, що перед виборами робота Верховної Ради була б дуже ефективною. Ми прекрасно розуміємо, що усі парламентські фракції зараз активно борються за мандати на місцевому рівні. Відповідно, навіть якби ВРУ працювала, то протягом цих трьох тижнів, що залишилися до дня голосування, її робота зводилася б винятково до використання парламентської трибуни задля політичної агітації. На якусь продуктивність і ефективність не варто було б сподіватися. Так, є проект бюджету. Він потребує серйозних обговорень. Але в будь-якому випадку він буде ухвалений. Після виборів за це візьмуться. А зараз Парламент зробив собі такий своєрідний «нульовий» варіант роботи, щоби використати час для політичної агітації.

Кирило Сазонов, політолог:

Карантин у ВРУ оголошений не стільки для того, щоб депутати не могли там заразитися, скільки для того, щоб вони далі не заражали колег. Люди в сесійній залі достатньо щільно сидять, дотримуватися соціальної дистанції не можливо, тому виникає ризик повальної епідемії. А де ж у нас тоді в країні стільки елітних палат для них знайти? Тому рішення було ухвалене в принципі логічне.

Ну, а те, що депутати не сидітимуть вдома на самоізоляції, а займатимуться місцевими виборами – очевидно. Час підтискає, залишилося всього три тижні і це найгостріший момент. Якісь зустрічі, заходи проводити дуже хочеться. Тому, звісна річ, депутати роз’їдуться по округах, по всіх регіонах, яких вони курують, і будуть підтримувати своїх кандидатів. Більше того, дехто із депутатів взагалі очолює списки в обласні чи міські ради або балотується в голови міст.

Так, у Парламенті зараз лежить проект бюджету, який є дуже важливим для життєдіяльності країни. Але це настільки цікава річ. Все, що стосується грошей у нашій країні – найважливіше. Тому якщо треба буде – вони будуть зустрічатися, зідзвонюватися, спілкуватися і навіть приїдуть голосувати. Проект бюджету – це свята справа для нашої ВРУ і ніякий карантин нікого не зупинить.

Звісно, є законопроекти, ухвалення яких потрібне країні. Зараз їх поставлять на паузу. Але так само зупинять і ті, які нічого хорошого країні не несуть. Тож не думаю, щоб нам різко стало погано жити через відсутність роботи ВРУ в цей момент.

Андрій Ніцой, директор Центру стратегічних розробок:

Жодних підстав для карантинної відпустки нардепів не існувало. Навпаки – вони повинні працювати в нормальному режимі. І не в турбодизельному. Вони мають виконувати свою основну функцію – працювати у комітетах над законопроектами. Але їх відправили на канікули перед виборами для того, щоб вони повністю використали всі свої можливості адміністративного, політичного, фінансового, організаційного впливу на формування позитивного для їхніх фракцій результату.

Ми бачимо, як це вже відбувається, наприклад, в Чернігові. Місцевий депутат від «Слуги народу» незаконно заклеїв біл-борд свого конкурента і, просуваючи кандидатом в міські голови свого ставленика, ще й потім вдарив людину, спустив колесо власноручно…Тепер, очевидно, хизуватиметься перед всією партією цими «геройствами».

Думаю, такі «екзотичні» випадки до самих виборів ще неодмінно траплятимуться і в інших містах. Адже рейтинг «зелених» падає, психоз в Офісі президента і в Єрмака – зростає. Вони вже розуміють, що результат буде гірший, а скасувати вибори, порушивши Конституцію, не виходить. Єдине, що можуть зробити – відправити депутатів на канікули, щоб підсилити адмінресурс з боку Банкової, а паралельно – вигадувати щось, щоб максимально знизити явку виборців.

Раду розпустили скоріше з прицілом на майбутні політичні події

Олександр Кочетков, політтехнолог:

Дійсно, депутати хворіють. Дійсно, голосувати у ВРУ є за що. Але в Офісу президента немає впевненості, що збереться достатня кількість депутатів, щоб протягнути те, що їм потрібно. Зокрема, якусь постанову, яка розблокує мінський процес тощо. Якщо нема переконаності – то й не треба намагатися, так вважає Офіс президента. Тому Раду і розпустили, аби не було спокуси.

З іншого боку, те, що ВРУ розпустили – достатньо резонансна подія. І вона прекрасно вписується в план, який ще не прийнято, але давно обговорюється в Офісі президента. Це – план щодо необхідності переносу виборів на невизначений термін. Вони навіть говорять про певну цифру – 6000 і більше нових хворих на коронавірус за добу. Якщо так станеться – можуть впровадити жорсткіший карантин і відтермінувати вибори через загрозу поширення епідемії. Є й інший варіант – що відразу після виборів треба посилювати обмеження. Так чи інакше, розпуск ВРУ певним чином готує українців до ухвалення якогось із рішень. Все вирішує Зеленський, а він ще не визначився, який сценарій обрати.

Коротше кажучи, захворюваність серед депутатів є, але Раду розпустили скоріше з прицілом на майбутні політичні події.