Так, ідеолог команди майбутнього президента Володимира Зеленського Руслан Стефанчук заявив, що вся колишня команда повинна визнати власну неспроможність і покинути свої посади, а влада має бути повністю перезавантажена. Схожі процеси із перезавантаження влади свого часу відбувались у Чехії та Польщі на початку 90-х років.

Чи можливе перезавантаження влади в Україні? Про це ІА «Вголос» запитав у політолога Петра Олещука, політтехнолога Ярослава Макітру та директора Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна.

Як Польщі, Чехії вдалось перезавантажити владу?

Олег Соскін:

Попри загальновідоме «польське економічне диво» Бальцеровича, у Польщі в 90-х роках відбувалось багато трансформації у владі, котрі стали основою розвитку держави. Так, однією з таких був перехід до моделі адміністративно-територіальної градації: вони з 49 воєводств зробили 16, було зменшено кількість повітів і надано великі права владі на місцях.

Паралельно у Польщі формувались вільні економічні зони, оскільки регіони мали кошти на розвиток. У Польщі була змінена виборна система: виконавчі органи влади на місцях формувала та політична сила, котра перемогла у регіоні на виборах.

Також поляки перейшли до палатної законодавчої влади. У них двопалатний парламент: нижча палата –  сейм і вища – сенат. Вони сформували модель балансу влади: щоб жодна гілка не могла захопити владу під себе. Також у цей час у Польщі провели ефективну декомунізацію, декагебізацію, люстрацію і лише потім змінювали конституцію.

Крім того, влада ще у 90-х передала житлові будинки в аналоги наших ОСББ. Це полякам повернуло право власності, вони відчули себе господарями. Далі – у Польщі була побудована модель народного капіталізму. У них середній клас є основою розвитку суспільства. Зараз у Польщі немає мільярдерів чи олігархів, у них є заможний середній клас.

«Краще п’ять років помилок, ніж 50 років саботажу»

У Чехії ж реформи розпочалися за час правління Вацлава Гавела. Він, до слова, не був політиком чи членом партій. Гавел був драматургом. І коли йому дорікали про те, що той, мовляв, непрофесійний, то він казав свою відому фразу: «Краще п’ять років помилок, ніж 50 років саботажу».

Так, у 1991 р. в Чехословаччині був прийнятий закон про люстрацію і в 1993 р. – закон «Про незаконність комуністичного режиму», згідно з якими 140 тисяч людей підлягали перевірці за підозрою у співпраці з комуністичним режимом. Перевіркою займалась спеціальна комісія. Дія закону не поширювалась на громадян, котрі народились після 1 грудня 1971 року (тобто на момент прийняття закону мали менше 21 року). Особам, яких визнали причетними до порушень прав і свобод, було заборонено на період п’яти років посідати державні посади.

У Чехії був сформований баланс між гілками влади. Там є парламентсько-президентська республіка, в котрій президенти мають можливість розпускати парламент, якщо він неефективний. До того ж у них влада обирається раз на чотири роки, що є позитивним моментом. У Чехії є теж модель «народного капіталізму». Там законодавча влада обирається за відкритими списками.

Чи можна таке зробити в Україні?

 Олег Соскін:

В Україні можна зробити такі ж реформи, як це було в країнах Вишеградської четвірки. Тільки наша вже попередня влада замість проводити ефективну децентралізацію, декомунізацію, почала кроїти Конституцію під себе. Як наслідок – маємо повний хаос із децентралізацією, величезну кількість непотрібних чиновників, органів влади.

Чи є в Україні запит на перезавантаження влади?

Ярослав Макітра:

Перезавантаження влади було одним із гасел, які активно вживала команда Зеленського під час передвиборчої кампанії. За Зеленського на виборах проголосувало понад 73% виборців. Частина з цих людей голосувала не стільки за Зеленського, скільки за зміну політичної системи. Тобто українці прагнуть великих змін. Але те, що старі політики просто вибачаться і підуть собі геть, звучить, як щось нереальне. Жодний політик добровільно не покине владу. Усі вони продовжуватимуть політичну боротьбу.

 Петро Олещук:

В Україні є запит на зміни. Всі на це чекають. І якщо їх не буде, то новообраний президент погано закінчить.

Чи вдасться Зеленському зробити те, чого від нього чекають?

Петро Олещук:

Влада – це не лише президент. Керівник держави у рамках правового поля має дуже обмежений вплив на формування влади, він відповідальний лише за кілька напрямів. Усе інше – це робота уряду. Президент не може відправити Кабінет Міністрів у відставку. Це можна зробити за допомогою Парламенту. А тому, якщо він матиме ті самі умови, що й Порошенко – лояльний Парламент, Кабмін, Генеральну Прокуратуру, то тут можна про щось говорити. Тобто якщо буде політична воля і стара система не чинитиме потужного опору, то перезавантажити владу можна за півтора року.

Ярослав Макітра:

Перезавантаження влади в демократичних країнах може відбутись лише шляхом виборів. Якщо люди захочуть залишити старих політиків – вони залишаться. Якщо не захочуть – їх просто не оберуть. Тож чи справді відбудеться перезавантаження влади, стане зрозуміло лише після парламентських виборів.

Яким чином можна перезавантажити владу?

 Петро Олещук:

Це можна зробити завдяки запуску кількох процесів. Перший – це люстрація. У нас її критикували через те, що вона охопила лише обмежений перелік посадовців середньої ланки, частина з яких потім відновилась через суд. Проте люстрація взагалі не зачепила правлячий клас. Щоб перезавантажити владу і змінити систему, потрібно провести повноцінну люстрацію. Далі – переформатувати систему державного правління. Тобто потрібно запровадити нові підходи до державної служби. Після люстрації ми повинні набирати людей на посади на основі принципів і незаангажованості.

Повинні бути задіяні механізми стримування та противаг, а також контролю. Вони у нас присутні, але де-факто є бездіяльними. Це – закон про імпічмент, можливість притягнути до відповідальності депутатів-порушників. Також потрібно врешті перезавантажити роботу всіх антикорупційних органів, давши їм можливість ефективно працювати та нарешті почати карати топ-корупціонерів. Щоб перезавантажити владу, потрібно провести нарешті успішну судову реформу. Крім того, потрібно реформувати СБУ, ГПУ, МВС, створити дієві механізми контролю державної влади. Якщо це все вдасться зробити – тоді і відбудеться перезавантаження влади.

«Система зміниться тоді, коли навіть топ-чиновник відповідатиме за свої злочини»

Олег Соскін:

Система зміниться і тоді, коли навіть топ-чиновник відповідатиме за свої злочини. Зеленському варто покарати тих, хто може мати причетність до фінансових злочинів, розкрадання армії. Одним із таких людей є Валерія Гонтарева та Олег Глаковський із сином.

Якщо новообрана українська влада зможе цю одіозну чиновницю часів Порошенка арештувати та доправити в Україну для суду чи хоча б відкриє справу проти Гладковського – це буде позитивний сигнал. Зеленському вдасться перезавантажити антикорупційні органи, якщо вони доведуть причетність Гонтаревої до економічних злочинів, оголосять її у міжнародний розшук і повернуть в Україну для дачі свідчень. А от якщо заарештувати Порошенка, то тоді почнеться справжнє перезавантаження всієї країни. Проблема України в тому, що з приходом нової влади стара автоматично отримує недоторканність, попри всі її злочинні дії. Щоб перезавантажити систему в українських реаліях, має зникнути кругова порука та безкарність.

При цьому якщо цих людей аргументовано покарають – тут уже ніхто не скаже, що це політичне переслідування. Ну, а українці це одностайно підтримають.