Власники кримського житла, що задається в оренду, планують побити власні цінові рекорди навіть в час економічної кризи.

Ті, хто розраховував на здешевлення житла на півострові у зв'язку з економічною кризою і очікуваним відтоком туристів, можуть розслабитися: власники курортних апартаментів виставили минулорічні розцінки в доларах, що в перерахунку на гривні робить канікули в Криму в 1,5 рази дорожчими, ніж в минулому сезоні.

Апетити міні-готелів і пансіонатів зростають меншими темпами, але і вони хочуть за номери на третину більше, ніж в 2008 р. Як не дивно, нові тарифи не злякали відпочивальників, які продовжують штурмувати півострів.

По завищеному курсу

Різке падіння платоспроможності більшості українців не розвіяло оптимізму власників кримського житла. Вони розраховують, що нинішній травневий сезон буде як мінімум не гірше торішнього, а отже, на відміну від своїх західних колег, які масово знижують ціни на відпочинок, не квапляться оголошувати про знижки на помешкання.

Більше того, за словами представника агентства нерухомості «Планета Крим» Сергія Довгого, багато орендодавців ніяк не складуть ціни на своє майно і, боячись продешевити, просять ріелтерів внести їх об'єкти до загальної бази лише в двадцятих числах квітня. Вже зараз зрозуміло — розрахунок на те, що під впливом кризових явищ на ринку кримчани зменшать свої апетити і хоча би зафіксують розцінки в гривнях по курсу 5,0 грн. за $1, не виправдався.

Як і колись, в благополучніші часи, житло на півострові виставляється в оренду виключно в доларах і по комерційному курсу. «Причому, уловивши тенденцію здешевлення валюти, що цілком може бути, деякі господарі пропонують розрахунок по 8,2 грн. за долар», — говорить пан Довгий.

Отже найдешевша квартира на півострові на травневі канікули коштуватиме порядку $30 в добу. За такі гроші можна винайняти не презентабельну «одиницю» на околиці курортного міста. Пристойніше житло виставляється по $50 в добу, а ціна апартаментів стартує зі $100. Вражають і розцінки на котеджі: залежно від якості будинку і його наповнення орендні ставки починаються від $300 і досягають $1 тис. в добу. Елінги, в яких можуть розміститися дві-три сім'ї, пропонуються не дешевше $200. У доларах ці ціни відповідають торішнім, але в гривнях маївка в Криму в нинішньому сезоні обійдеться наполовину дорожче.

Апетити власників міні-готелів і пансіонатів зростають не так нестримно, як у приватників. Як відзначають в агентстві «Крим ексклюзив», невеликі приватні готелі до сезону підвищили розцінки в гривнях на 10–20%, пропонуючи номери по 500–600 грн. в добу. Такі тарифи виглядають повністю конкурентними на тлі розцінок на оренду квартир. Крупні готелі і санаторії додали до минулорічної вартості 20–30%, що, наприклад, в готелі «Ореанда» пояснюють збільшенням комунальних тарифів. У цьому готелі, який ніколи не відрізнявся дешевизною, найдоступніший номер в травні коштуватиме 1,5 тис. грн. в добу. Проте є і економніші пропозиції. Наприклад, ціна номера в готелі «Брістоль» (Ялта) стартує з $59, в «Красотель-Льовант» — з $100, на базі «Затишок» (Судак) — з $30 і т.д. Враховуючи, що багато готелів пропонують досить розвинену інфраструктуру, зокрема власні басейни, що в травні вельми актуально, вони легко можуть переманити частину потенційних клієнтів у господарів квартир, які здаються в оренду.

Прибуток забезпечать росіяни

Про зниження цін в Криму ніхто не хоче і чути. Навпаки, якщо власники нерухомості побачать, що туристи «проковтнуть» нинішні тарифи, вони можуть їх навіть підвищити. Піти ва-банк кримчанам дозволяє досить активний попит з боку потенційних орендарів. За словами Сергія Довгого, бронюють житло на травень цього року не менше активніше, ніж у минулому. «Більше того, у міру наближення сезону кількість заявок буде лише зростати, оскільки багато українців, порахувавши, що відпочинок за кордоном їм більше не по кишені, вирішать обмежитися курортами півострова», — вважає експерт. Також є інтерес до Криму через сприятливі прогнози синоптиків, що обіцяють в перших числах травня там +20.

На сьогоднішній день найактивніше цікавляться можливістю провести травневі свята на Південному березі жителі великих українських міст: Києва, Дніпропетровська, Запоріжжя, Донецька, тоді як кількість дзвінків з невеликих обласних центрів, в порівнянні з минулим роком, помітно скоротилася.

Директор агентства «Південна перлина» Наталія Розінська вважає, що розраховувати на потік туристів можна за рахунок росіян, для яких здешевлення гривні зробило відпочинок в Україні ще привабливішим. За її словами, жителі сусідньої країни почали бронювати кримські квартири і здравниці ще з лютого, і у міру наближення до травня, кількість заявок з їх боку лише зростає. Причому, найбільш економні пропозиції (200 грн../ доба) вже практично розібрані.

Як і в минулі роки, більшість відпочивальників хочуть провести травневі свята в великих курортних центрах. Найбільший попит має розміщення в населених пунктах Південного берегу Криму — у Великій Ялті, Алушті, Партеніте. Виріс попит і на Гурзуф, що пов'язаний з розвитком місцевої інфраструктури (ремонт набережної, відкриття розважальних закладів), а також менш інтенсивним автомобільним рухом в селищі в порівнянні з іншими курортними центрами. Відповідно ціни на житло там найвищі і стартують з $40–50 в добу за однокімнатну квартиру. Найбільш ходовим є житло, розташоване в безпосередній близькості від моря, а також в паркових зонах.

Цього року несподівано багато туристів хочуть відвідати гірський Крим, зокрема, зростає число запитів на розміщення в районі Бахчисараю і Байдарської долини. Директор агентства «Крим ексклюзив» Анастасія Позднякова пояснює дану тенденцію бажанням відпочивальників насолодитися самотою, чистим повітрям і гірськими пейзажами за порівняно невеликі гроші. Наприклад, мешкання на базах в Підгірному (Байдарська дол.) або селі Високому (Р-н Бахчисараю) обійдеться порядку 300 грн. в добу за номер.

«В той же час бажають відпочити в Севастополі і його околицях менше, ніж в минулому році», — говорить представник місцевого АН «Сарушен» і глава севастопольського відділення АСНУ Григорій Апрессов. Йому важко пояснити причини даної тенденції, проте експерти пов'язують відтік туристів із зайвою політизацією регіону. Невелика кількість потенційних орендарів не дозволила власникам житла підвищити ціни: ставки на однокімнатні квартири стартують з 200 грн. в добу.

Експерти не виключають, що найбільш ходове житло цього сезону буде навіть в дефіциті, що приведе до його подорожчання в кінці квітня ще на 15–20%. Проте деякі власники нерухомості не зможуть знайти постійних клієнтів і будуть вимушені надавати знижки до 50%. В першу чергу це стосується квартир середнього класу по $60–80 в добу, попит на яких цього року помітно нижче, ніж зазвичай.

За матеріалами dsnews.ua