Ось завершився 2012-13 навчальний рік в українських школах. Залишилась хіба літня практика. Але вже оцінки виставлені і вчительська громада починає думати про канікули. Тому хочеться привітати всіх освітян із завершенням року і побажати якомога плідного відпочинку влітку! Звісно, виїхати на якийсь курорт за кордон не вдасться, бо не дозволяє вчительська зарплата. Але дозволю собі розповісти свої міркування щодо організації відпочинку на українських теренах.

Свій відпочинок я давно спланував, і ось позавчора розмовляв з колегою на цю тему. Гарячі путівки, Хургади, Анталії та Каріби – це все ясно. Круто та кльово.

Але я вже розповідав учням на своїх уроках про акліматизацію. Подам інфу про це явище за матеріалами сайту http://warps.ru

Сама по собі «акліматизація» представляє собою звикання організму до нових умов, після якогось переміщення (територіального, штучного або природного), проявляється вже на другий день. Даний процес – необхідне явище, яке здатне захищати нас від пошкодження. Спостерігається воно у всіх людей при різкій зміні клімату, переходу в інший часовий пояс, або при зміні умов життя. Кожен переносить її по-різному. Для молодих людей достатньо двох днів перебування в новому середовищі, для більш дорослих процес може йти до 10 днів. Існують групи ризику розвитку захворювань у період «акліматизації». Це діти, особи старше 60 років; особи з захворюваннями внутрішніх органів; люди, схильні до стресу.

Акліматизація людини триває на протязі до 14 днів з піками на 3день, 7 день, і 10 день.

Людський організм реагує дуже гостро на зміни погоди навіть у звичному кліматі. А коли людина переїжджає в інший кліматичний район, ці прояви носять вже більш сильний характер, і повністю пов’язані з адаптацією.
Звикання до жаркого клімату пов’язано, з цілим комплексом причин, таких як зміна температури, повітря і вітру. Людина потрапляючи в жаркий, сухий і вологий клімат, відчуває дискомфорт, страждає від духоти, перегріву і від кисневого голодування.

Також  багато людей погано переносять різницю в часі, перелітаючи з одного місця на інше. Зазвичай в перельотах на висоті понад сім тисяч метрів вже відчувається тривожний сигнал, і організм починає боротьбу з потенційною загрозою. Це відбувається через те, що в літаку дуже низька вологість повітря в порівнянні з навколишнім середовищем.
Організм втрачає багато рідини, що є великою неприємністю для нього. Але одним з найголовніших чинників є харчування в іншій країні, яке сильно відрізняється від звичного нам. У перші дні відпочинку на курорті багато людей переповнені емоціями і новими відчуттями, накидаються на іноземні страви, і через це у них виникають проблеми з шлунком.

І ось ви придбали путівочку днів на 14 у теплі краї. Ви або ваші діти потерпають від акліматизації днів 5-10, потім ви нарешті відпочиваєте. А тут бац! Додому час. А тут новий сюрприз – реакліматизація!

Внаслідок таких різких змін організм починає «психувати», впадаючи у стрес. А відповідно відбувається погіршення самопочуття, іноді і суттєве.

Мій син у 14 років повернувся якось з морського відпочинку, де він був з мамою 10 днів,  до Львова з температурою та ангіною. А на наступний день – вже моя частина літнього відпочинку – похід у Карпати. Подолавши опір мами, ми приїхали з усім спорядженням у гори з мішечком різних медичних засобів від простуди, ангіни та ін. У першу ж ніч біля ватри син позбувся температури, а наступного дня вільно пив холодну воду з джерела, бо горло вже не боліло.  Ліки ми так і не розпаковували.

Але тепер давайте підіб’ємо підсумок у цифрах. Відпочинок мені у Карпатах у наметі виносить у середньому близько 40 гривень за добу з проїздом. З гарантованим відпочинком без акліматизацій та із повною екологією простору.

Множимо це у мінімум в 10 раз  – і їдемо до моря! Правда із сумнівним відпочинком.

Свою розмову з товаришем завершив тим, що я познайомився лише з двома серед 7 Чудес природи України – озером Синевир у Карпатах та з Дністровським каньйоном. А ще залишилось 5 – Асканія-Нова (біосферний заповідник, Херсонщина), Гранітно-степове Побужжя (регіонально-ландшафтний парк, Миколаївщина), Мармурова печера (АР Крим), Подільські Товтри (національний природний парк, Хмельниччина) та озеро Світязь (Волинь).

Тому рекомендую відпочинок у рідному краю! Гарного літа!