На минулому пленарному засіданні облради фракція ГП «Пора» висунула вимогу заслухати звіт заступника голови Львівської ОДА Тараса Батенка, який відповідає за гуманітарний блок в області. Батенко звітуватися відмовився, але у відповідь ініціював вимогу звітів представників фракції ГП «Пора», а саме голови майнової комісії Юрія Моравецького та заступника голови Львівської облради Левка Захарчишина.

«Пористи» погодилися з тим, щоб були заслухані звіти їхніх представників, але водночас запропонували заслухати також звіти всіх голів постійних депутатських комісій. Останнє виглядає зовсім не зайвим, позаяк ще жодного разу голови комісій не звітувалися за свою діяльність.

Картина «Війна звітів у облраді» буде неповною, якщо не згадати вимог представників фракції БЮТ щодо звітів начальників управлінь поліграфії та культури Львівської ОДА, а також вимогу звітів всіх трьох заступників голови Львівської облради, яка час від часу лунає у сесійному залі і яка тягне за собою інше цікаве вічне питання щодо їхньої кількості, яке так любить нагадувати фракція «Свободи».

Чого ж насправді добиваються сторони конфлікту, адже самі по собі звіти – радше формальність, один із фрагментів у більшій грі.

ГП «Пора» - маленька, але горда партія

Всім відомо, що маленькі не можуть дозволити собі спускати образи. Якщо вони хочуть вижити, а тим паче претендують на те, щоб з ними рахувалися, вони повинні давати відсіч усім, хто намагатиметься якимсь чином посягати на їхню незалежність. Ця відсіч має бути негайна, рішуча і болюча – на межі неадекватності. Потенційний опонент повинен розуміти, що з цими людьми простіше і собі дешевше домовитися, а не вступати в конфронтацію. Саме так діє «Пора».

«Нова Галичина» посміла посягнути на цілісність депутатської фракції «Пори», перетягнувши двох її представників у свої ряди і сіючи чвари в партійній організації «пористів» – і отримала відповідь. Своїми діями фракція «Пори» прагне довести, що з нею треба рахуватися, а будь-які спроби впливати зовні на її цілісність і згуртованість не минають безкарно Крім того, конфлікт дозволить мобілізувати депутатів від «Пори», відновити єдність фракції і перетворити її з групи поодиноких депутатів, якою вона фактично була, в згуртовану і мобільну політичну одиницю.

Друга причина активізації фракції «Пори» в облраді лежить у політичній площині. «Пора» перетворюється в суб’єкт політичного життя облради. Наразі в політичному житті області видно тільки міську «Пору», але партія мусить виходити на обласний рівень. Причому виходити як суб’єкт влади, як державні мужі, а не тільки як це є сьогодні – у якості захисників інтересів ображених жителів прикордоння чи мешканців гуртожитків. Треб, щоб люди усвідомлювали – ГП «Пора» серед тих, хто не лише впливає на політичне життя області, але й формує його.

«Пора» добивається, щоб її сприймали як впливового суб’єкта політичного процесу, а не як щось середнє між громадською організацією і якимсь бізнес-утворенням і вона сподівається, що «маленька переможна війна» підбадьорить як саму партію, так і її прихильників з числа електорату. Отож питання звіту Батенка для неї є сьогодні більш ніж принциповим. Хоча прямих негативних наслідків для Батенка, як заступника голови ОДА, цей звіт не потягне.

Вимога звітів управлінь ОДА: нічого особистого – тільки бізнес

Деякі управління ОДА вже давно нічого не роблять, відповідно – ні про що не звітуються і при цьому вимагають коштів під проекти, які виглядають, м’яко кажучи, сумнівними.

«Вголос» вже аналізував один такий, з дозволу сказати, «проект»  У цьому проекті управління ОДА у справах поліграфії, зазначивши, що комунальні друкарні перебувають у глибокій кризі, не запропонувало жодної програми щодо їх оздоровлення і розвитку: усі їхні думки спрямовані на те як поживитися за рахунок грошей, що надходять від обласної ради завдяки приватизації майна.

Замість того, щоб виробляти реальні плани виходу з кризи, управління ОДА вирішило запропонувати створення «поліграфічних нью-васюків» і заодно «зрубати» під свою гарненьку утопію цілком реальні гроші. Технологія проста: програма пропонує створити Галицький центр книги, який під керівництвом управління у справах поліграфії та телерадіопростору «…. у перспективі перетвориться на потужний бізнес-центр, який матиме системний вплив на усю книговидавничу галузь Львівщини». Причому у програмі жодного слова не сказано про те, як реально це можна зробити, лише перераховані функції цього Центру, який, якби його створити, перетворився б на такого собі монстра-монополіста на книжковому ринку області. Під створення Центру управління попросило фінансування в сумі близько 13 млн. грн. (!), що вдвічі перевищує суму можливих надходжень від приватизації друкарень.

Звичайно, треба бути дуже наївним, щоб виділяти такі гроші людям, які в своєму житті не зробили нічого корисного. І натурально, що депутати облради захотіли почути звіт від управлінь ОДА. Деякі з котрих не звітували вже п’ять і більше років! За дивним збігом обставин, найбільше претензій у депутатів саме до тих управлінь ОДА, які курує заступник голови ОДА і за сумісництвом неформальний лідер депутатської групи «Нова Галичина» Тарас Батенко.

«Нова Галичина»: найкращий захист це напад!

Вимога «Нової Галичини» звітів Моравецького та Захарачишина – реакція самозахисту і самозбереження, яка, втім, може мати досить непередбачувані наслідки. На перший погляд ця вимога вписується у загальну концепцію позиціювання цієї депутатської групи як «борців з корупцією». Насправді ж ця концепція сьогодні зазнала повної поразки. Адже новогаличани так і не змогли надати жодного документального підтвердження своїм звинуваченням на адресу майнового блоку облради в тому, що під час приватизації відбуваються порушення. Більше того, наприклад, Емілія Підляшецька в телеефірах заявляла про те, що вважає, що приватизаційні процеси в облраді проходять прозоро, а потому раптом різко змінює позицію і на останній сесії знову наполягає на протилежному.

Нічого не вартими є анекдотичні заяви депутата Паски про приватизацію бомбосховища. Голова Перемишлянської РДА, здається, навіть не знає де знаходиться цей «стратегічний об’єкт», який , за його словами не можна приватизувати саме через виняткове військове значення. При цьому такі заяви Паска робить з трибуни облради, хоча, як депутат, мав можливість обзнайомитися зі списком об’єктів, яки вносяться на приватизацію і з тим, що це «бомбосховище» вже давно не є у реєстрі стратегічних об’єктів області.

Висунута ж «Новою Галичиною» вимога звітів Моравецького і Захарчишина б’є не так по пористах, як по голові Львівської облради Мирославу Сенику. Слухання звітів голів комісій і заступників облради за певних обставин може призвести до негативної оцінки діяльності її голови. Чи не ця посада є головною метою Батенка і всієї «Нової Галичини»?

ВО «Свобода»: бачу ціль – не бачу перешкод!

«Свобода» - чи не єдина чітко ідеологічна, а тому і прогнозована партія в Львівській облраді. Вони будують свій імідж на критиці угодовства «нашоукраїнської» влади і охоче долучаються до різноманітних соціальних проектів, особливо коли ці проекти поєднані з постановкою деяких національних проблем, як-от: захист інтересів мешканців прикордоння.

ВО «Свобода» з ентузіазмом підтримала звернення депутата від БЮТ Р. Новоженця до президента з проханням аби той звернувся до суду із розглядом справи про можливість заборони Партії регіонів і КПУ, як антидержавних. Тепер, коли з подання голови облради Сеника низка депутатів відкликала свої голоси за це звернення, а саме звернення пропонують пере голосувати, «Свобода» не приховує свого обурення. Натурально, націоналісти починають пригадувати представникам влади і усі інші випадки «торгівлі національними інтересами» та «угодовства в національному питанні». В числі найбільш очевидних і найбільш кричущих випадків подібного роду на передній план випливає, історія із відкриттям «Цвинтаря Орлят», коли наша влада погодилася на зображенням на українській землі «Меча-Щєрбеца», який є символом перемоги польської зброї над українцями. Як на те, лобістом цієї ганебної поступки з нашого боку був саме Батенко, який навіть отримав польський орден за свій вчинок.

Замість підсумку

«Війна звітів» в облраді може привести до виникнення цікавих ситуативних союзів у Львівській облраді. Позаяк багато хто з депутатів в принципі не любить своїх колег-депутатів з чиновницького середовища (а переважна більшість депутатів-чиновників входять у депутатську групу «Нова Галична»), а до Батенка багато хто має персональні претензії, то не виключено, що «Порі» вдасться втягнути у «антибатенківську кампанію» як мінімум 1/3 депутатів. Саме таку кількість голосів необхідно набрати для того, щоб внести питання звіту Батенка у порядок денний сесійного засідання.

З іншого боку, план Батенка щодо усунення Сеника з посади голови Львівської облради, також є перспективним. Принаймні на даному етапі, поки Батенко контролює не тільки НСНУ, але й усі фракції, що входять до «Нашої України».

Сумні перспективи вимальовуються перед головою Львівської облради Мирославом Сеником, який сьогодні залишився головою облради, який не має підтримки власної фракції. Так і опиняються видатні політичні діячі на смітнику історії; менше треба мандрувати по Хорватія та Франціях…