Перший генеральний прокурор України, колишній суддя Конституційного суду України Віктор Шишкін зараз судиться із екскерівницею Національного банку України часів Порошенка Валерією Гонтаревою. Скандальна чиновниця вважає, що екссуддя образив її честь та гідність.

ІА «Вголос» поспілкувався із Віктором Шишкіним про судовий процес та про те, а що ж змінилось при новій владі.

Як так сталось, що Гонтарева подала на вас у суд?

У 2017 році я, колишній нардеп Кармазін та голова КСУ часів Ющенка Домбровський створили громадську організацію «Інститут права та суспільства». Ми взяли на себе волонтерські зобов’язання аналізувати події, ситуації та документи, які ухвалює наша влада, бо вважаємо, що їх суть повинна бути донесена до українського народу. Ми роз’яснювали, у чому небезпека для суспільства від цих документів. Наприклад, ми детально проаналізували «Мінські домовленості», дійшовши висновку, що це жахливий договорняк і розповіли про це суспільству. Тоді суспільство на наші зауваження не звернуло увагу. Зараз усі чомусь протестують проти «формули Штайнмаєра», яка фактично уже давно прописана у цих «Мінських домовленостях».

Також ми досліджували наявність корупційних схем, особливо у банківській системі. Наша громадська організація 28 січня 2018 року провела пресконференцію на тему «Українська фінансова корупція: міжнародні виклики і небезпеки». На цій конференції ми розказали та показали схеми, як у нас розкрадають гроші. Також ми довели, що у цьому всьому брали активну участь тодішня керівниця НБУ Валерія Гонтарева та тодішній президент Порошенко. За нашими даними, Гонтарева вивела рівень корупції в Україні на міжнародний рівень.

У вас були конкретні факти корупційних схем Гонтаревої?

 Коли російські військові вбивали наших на фронті,  Гонтарева активно співпрацювала з фінансовою установою, котра спонсорувала ці вбивства

Ми з’ясували, що екс-голова НБУ користувалась послугами – роз’яснювальними та лобістськими пройдисвіта Броуді. Нагадаю, це – заступник інавгураційного комітету президента Трампа. Він у 2009 році був засуджений за шахрайство, зараз у нього нова судимість. І теж через шахрайство. Ми мали інформацію, що Гонтарева із ним уклала договір про надання консалтингових та інших послуг. Крім того, соратниця Порошенка перебувала у дуже добрих стосунках із Соловйовим, керівником російського банку ВТБ. До слова, ця російська фінансова установа перебуває зараз під фінансовими санкціями Європи та США, бо ВТБ фінансує військовий комплекс держави-агресора. І от, знаючи про це все, коли російські військові вбивали наших на фронті,  Гонтарева активно співпрацювала з фінансовою установою, котра спонсорувала ці вбивства. І це не просто корупція. Це – державна зрада. За ці дії за Гонтаревою «плаче» 111 стаття Конституції України, її місце у Лук’янівському СІЗО. І там таких прикладів було дуже багато. Ми це все оприлюднили.

Але варто розуміти, що Гонтарєва не працювала самостійно. Вона є засновницею багатьох фірм, однією з яких є ICU. Ми спершу думали, що це одна компанія, але у суді дізнались, що їх аж 9. Вони зареєстровані у різних офшорних зонах – острові Мен, Віргінських островах та ін.. Після цього всього, ці «комашки» захотіли «відмитись» і вони подали на нашу громадську організацію у суд. Причому вони звернулись у Господарський суд, бо цивільні суди їх би «послали» подалі. А от Господарський суд, котрий у нас дуже любить корупціонерів, прийняв цей позов «про захист честі ділової репутації». Ніби у Гонтаревої є ділова репутація і честь? Це риторичне питання. Цей позов був поданий з вимогою, щоб ми вибачились за свої слова. Господарський суд це прийняв до розгляду. Але потім аналогічний позов подала ще одна компанія Гонтаревої. Звичайно ці компанії діють не самостійно, а з подачі екс-голови НБУ.

 Як триває судовий процес?

Нас уже півтора роки тягають по судах. Судді самі оголошують собі про відвід у справі, починається якась нерозбериха. От нещодавно у Господарському суді чергова суддя оголосила про самовідвід. Гонтарева навіть у кримінальний суд подала позов, щоб проти нас відкрили кримінальну справу.

Але колишня влада заявляє, що нібито в Україні переслідують Гонтареву..

Якби Гонтарєву переслідували – це було б правильно. Бо є за що. Якби свого часу у нас був нормальний генеральний прокурор, а не Луценко, то Гонтарева уже давно б сиділа. Її потрібно екстрагувати з Лондона і тут судити. По суті, з часом навіть американці можуть почати розслідування проти Гонтаревої, оскільки та вчинила «злочин проти долара», за що, до речі, сидить Лазаренко.

Якби я був Генеральним прокурором, я б її теж переслідував за фінансові махінації та ймовірну державну зраду. Нехай вона з себе «білу та пухнасту не робить». А те, що на неї стався ймовірно замах, то тут багато варіантів: можливо, це – помста фінансово-економічних груп, можливо вона сама і влаштувала цю провокацію. А прив’язувати до цього «замаху» державу чи патріотично налаштованих громадян не варто. Ми вимагаємо, щоб Гонтарева була покараною відповідно до законодавства за злочини проти українського народу.

За умов правосуддя, що загрожує Гонтаревій?

Гонтаревій загрожу конфіскація майна та мінімум10 років тюрми.

За свою соратницю заступився попередній президент, як вам його аргументи про «найкращого керівника НБУ»?

Гонтарева – це людина Порошенка, через яку можна було відмивати «брудні» гроші. Тобто це своя людина на чолі банківської системи. Через дії Гонтаревої збанкрутувало 90 приватних банків. Це – теж злочин. Гонтарева через корупцію здійснила економічну та фінансову зраду України. Бо зрада буває не лише на фронті. Зрадники – це ті, котрі знищують свою державу, а ця чиновниця саме так і робила.

Зараз Порошенко активно підтримує свою соратницю. І у цьому немає нічого дивного. Вони – це злочинці-близнюки. Через Гонтареву можна вийти на усі офшори колишнього президента. Будь-яка організована злочинна група тримається купки, щоб не бути покараним. А ця історія про 3 мільйони гривень за інформацію про нападників – це суто пропагандистська риторика, може самі і напали, а вдають дурнів.

Як ви оцінюєте роботу нового Генерального прокурора?

Поки що у мене до Рябошапки позитивніше ставлення, ніж до Луценка. Але якщо говорити про дії, я великої різниці між Луценком і Рябошапкою не бачу. Реальних документів про злочини Гонтаревої дуже багато. Якби я був Генеральним прокурором, я б уже відкрив кримінальну справу і поставив питання до Великобританії про екстрадицію Валерії Гонтаревої у кайданках в Україну. У мене є й ще одне питання: а чому зараз немає справ проти Порошенка?

За що можна покарати Порошенка?

Передусім за «Мінські домовленості». Бо це – державна зрада. І другий президент України Кучма, котрий це підписав, і п’ятий Порошенко, котрий ратифікував, і шостий Зеленський, котрий продовжив їх втілення, повинні сидіти разом за державну зраду. Ви тільки подумайте, Кучма та Медведчук – дружбани Порошенка. Вони радо здавали Україну у Мінську. Зараз Кучма вже за наказом Зеленського продовжує це робити.

«Формула Штайнмаєра» - це теж державна зрада і капітуляція?

Будучи Путіним, я б приїхав на цю норманську зустріч та з порога заявив: «а чому ви до мене причепились? Росії у «Мінських домовленостях немає»

У міжнародній та оборонній політиці для мене Порошенко та Зеленський – це брати-близнюки. А «формула Штайнмаєра» - це лише наслідок «мінського договорняка». Україна капітулювала не у 2019 році. Ми капітулювали ще у 2015. Пояснюю. Наша громадська організація досліджувала ці «договорняки». Ми уважно прочитали усі пункти та нарахували 28 зобов’язань. З них 20 – це те, що мала зробити Україна, 6 – ОБСЄ, 2 – колаборанти, зрадники, котрі пішли на співпрацю з окупантами. Скільки покладено на окупанта – Росію? Жодного! І коли нам говорять, що Росія має щось виконати, я сміюсь. Бо, будучи Путіним, я б приїхав на цю норманську зустріч та з порога заявив, «а чому ви до мене причепились? Росії у «Мінських домовленостях немає». По цьому документу Московія нікому нічого не винна. У цьому документі ні слова немає про відвід російських військ. Є лише про ЗСУ та якісь ефемерні «збройні угрупування Донецької та Луганської областей». Що це за ідіотський документ? Мене зараз дивує, що українці виходять на Майдан через «формулу Штайнмаєра». А де ви були у 2015, 2016, 2017, 2018 роках, коли ми з кожної трибуни кричали, що Україна уже давно капітулювала?! А тепер вони прокинулись і ходять з транспарантами «ні капітуляції». А що ви робили 4 роки? Спали чи плескали в долоні Порошенку! Ну, молодці! Плескайте далі!

Був ще один момент у лютому 2016 року. Це я називаю «декларацією чотирьох поросят», бо його підписали Франсуа Олланд, Ангела Меркель, Володимир Путін та Петро Порошенко. У цій декларації першим пунктом вони ратифікували «мінський договорняк».

Але у Порошенка навпаки заявляють, що «Мінські угоди» - це нормально..

Проблема людей у тому, що вони ніколи не бачили ні «Мінського договору», ні цієї декларації. Прочитайте 11 пункт «мінського договорняка». Там чітко пише, що в ОРДЛО буде своя поліція, прокуратура, суди, адміністрація. Усе це після виборів отримає легітимність після «здійснення конституційної реформи в Україні». А ви знаєте, що це за конституційна реформа? Це не лише той ідіотський закон, котрий у 2015 році протягував Порошенко, де для ОРДЛО було передбачено «особливий статус». Це – зміна конституційного ладу. У пункті 11 Мінських угод чітко прописано, що «Україна повинна прийняти нову Конституцію». Розумієте, не зміни в Конституції, а нову Конституцію! Хто якомусь Кучмі, Порошенку чи тепер Зеленському дозволив повалювати конституційний лад? Це означає, що поки мінімум другий і п’ятий президенти узурпували владу. Порошенко має у «лук’янівці сидіти, а не кричати: «армія, мова, віра!».