Всілякі диктатури особливо комуністичні, лишили після себе на тлі Землі страшні глибокі рани. Вони надзвичайно повільно загоюються, а часом починають гноїтися. То у вигляді неосталінізму, то неонацизму тощо. Сьогодні це найбільш помітно на величезній території, яка все ще називається вкраденим ім’ям Росія. Бурятів, евенків, якутів, башкирів, калмиків, тунгусів, нененців й десятки інших  представників різних народів продовжують вважати росіянами. Триває економічне грабування земель цих народів, їх політична залежність від Москви, ідеологічне гноблення, «очищення мізків» від думок про незалежність, свободу і самостійність. Скільки прекрасних волелюбних поривів спотворено пропагандистами комуністичних зашорених людей. Дружбою народів назвали колоніальну залежність держав від потуг «старшого брата», який вже мав створене суспільство «развитого социализма» і рухався до комунізму. Боротьба за мир означає невпинну гонку озброєнь, коли з рота голодного видирають крихти на нову ракету чи атомну бомбу. Виховання нової людини несло рабську слухняність у виконанні партійних деректив…

Такі думки обов’язково виникнуть у кожного, хто познайомиться з документами конференції, що відбулася в Польщі. Очолив її роботу і виступив такий собі Анджей Запаловський. Він все намагався сплюндрувати українців як націю та виправдати польську комуністичну владу за проведення так званої акції «Вісла». Воно й не дивно. Аджей Запаловський правою рукою польського екс-політика, а тепер злочинця Матеуша Піскорського. Останній у 2016 році затриманий польською спецслужбою та звинувачений у співпраці з російською розвідкою. Зрозуміло, звідки ноги ростуть.

Помітний інтерес до акції «Вісла» зростає, бо 28 квітня цього року виповнюється 70 років з дня її початку. Формально вона була оголошена як відповідь на ліквідацію відділом УПА під командою командира Хріна загону генерала Кароля Свергевського, член ЦК Польської партії робітничої, заступника міністра оборони ПНР. У 20-і роки воював проти українських патріотів на боці більшовиків. У Варшаві лакеї Сталіна справили генералу величавий похорон при участі всіх більшовицьких урядів включно з іспанськими комуністами. 

Назва акції, без усякого сумніву, належала особисто Сталіну. Дуже вже він не любив цю ріку. Ще в 1920 році більшовицькі орди навіть не дійшли до її берегів, хоча прямували на Варшаву. Таким був опір поляків. У рядах недобитків орди з гаслами світової революції був і Сталін. Тому в 1944 році його Червона армія півроку не переправлялася через Віслу. Вона вичікувала, поки гітлерівці знищать Варшаву і варшав’ян за повстання проти нацистської Німеччини. У рядах карателів знаходилася і російська армія генерала Власова (РОА). А історик Валентин Мороз каже, що в рядах тих, хто розстрілював варшав’ян був батько нинішнього президента Російської Федерації. В 1947 році, не маючи побороти Українську Повстанську Армію, Сталін віддав першість у цьому Війську Польському, щоб заплямувати поляків війною з українським цивільним населенням, щоб знищити харчові бази УПА.

Великими силами війська (понад 20 тисяч вояків) було замкнено вузенький поясок українських земель у Польщі. Окремо відрізали Лемківщину, окремо Посяння, Любачівщину, Томашівщину, Грубешівщину. Акція почалася майже одночасно від Підляшшя до західної Лемківщини. Головний удар був спрямований на Перемищину й Лемківщину. Упродовж одного дня, 28 квітня, поляки очистили до одної душі всі села, розміщенні довкола лісових масивів. За місяць східна Лемківщина й Перемищина  перемінилися на пустелю. В підсумку  акції сотні тисяч українців були переселені на новоприєднанні німецькі землі із забороною називатися українцями. Ще сотні тисяч були вивезені до Радянського союзу…

Сьогодні трагічна ситуація склалася в Приазов’ї. Зруйновані будівлі, повалені снарядами дерева в садах. Путінські ланцюгові пси ведуть артилерійський вогонь з гармат, що розміщенні на подвір’ях господарств переселенців Лемківщини. На жаль, через 70 років їх знову дістала війна. Сюди їх скерувала комуністична банда з Москви. У селах навколо Мелітополя живуть українські переселенці з Польщі.

За всіма законами науки ніяким чином Вісла не може поєднуватися з Азовським морем. Але земні диктатори здатні на різні фокуси. Дай їм тільки можливість. Отут і повинні виявити волю народи Землі. Час уже вкорочувати хапальні кінцівки долгорукій Москві. Може, й Вісла нарешті увійде в рідні береги.