Інтернет - газета «Сейчас» з’ясовувала як змінився потік в'їзного туризму після відміни Україною візового режиму? Скільки грошей іноземці залишають на наших курортах, екскурсіях, в ресторанах і магазинах?

Три сценарії
За дорученням голови держави, профільні відомства надали в Секретаріат президента свої пропозиції, на підставі яких були розроблені три сценарії посилення режиму в'їзду до країни:

- скорочення періоду безвізового перебування на території України з 90 до 30 днів;
- введення збору при пересіченні кордону;
- повноцінне відновлення візового режиму.

У Секретаріаті хочуть діяти за принципом симетрії. Тобто, якщо для деяких категорій співвітчизників Євросоюз дає безкоштовні візи, то слід ввести пільги для аналогічних категорій європейців. Дата ухвалення рішення про посилення в'їзду поки що не визначена. Відомо лише, що до саміту "Східного партнерства", який відбудеться 7 травня, візовий режим змінюватися не буде.

Ласкаво просимо, або стороннім вхід заборонено

Експерти не вперше відзначають, що принципи взаємності регулювання поїздок не дотримуються. Коли Україна в 2005-му році відмінила візовий режим для європейців, всі дуже сподівалися на відповідну реакцію, але так її і не дочекалися. Пам'ятається, Міністр закордонних справ обіцяв, що вже в 2012 році ми вільно їздитимемо до Європи без всяких віз, але і зараз це, поки що, лише мрії. Поки життя українських туристів не лише не полегшується, але і ускладнюється.

Згідно офіційним даним, туристів останніми роками дійсно зростає, проте навряд чи ця обставина є наслідком лише безвізового в'їзду - істотне зростання туризму спостерігалося і раніше. Якщо в 2000 році Україну відвідали порядка 6,4 млн. іноземців, то в 2004-му - 15,6 млн., в 2008-му - 25,4 млн.

В той же час, самі українці не можуть похвалитися значним зростанням числа зарубіжних поїздок. У 2000-му за кордон з'їздили 13,4 млн. співвітчизників, в 2004-му - 15,4 млн., в 2007-му - 17,3 млн., в 2008 - 15,4 млн.

Подорож долара в Україні

Державна служба туризму і курортів стверджує, що кожен іноземний турист залишає в Україні в середньому $80-120/день. У столиці рідкі "багачі" витрачають щодня до $150, в регіонах - порядку $60. Загалом, це абсолютно не ті суми, на які розраховував Президент, відкриваючи кордони. "Багаті туристи до нас не їздять, - із сумом констатували в Держслужбі. - Мабуть, їх не дуже залучає український "екстрім". Україна – з візами або без них - залишається поки що не дуже бажаною для європейців.

Проте навіть ці гроші українській економіці лише на користь, переконані експерти. "$100/день - це теж стабілізація національної валюти, адже іноземець, в'їхавши до України, міняє їх на гривні", - відзначив директор економічних програм Центру економічних і політичних досліджень ім. Разумкова Василь Юрчишин. Крім того, говорить експерт, значна доля туристів приїжджає до нас в "бізнесі-контексті", сприяючи збільшенню інвестицій в економіку.

Президент асоціації туроператорів України Ігор Голубаха вважає, що ведення збору в $10-20 прямо на кордоні сповна виправдано і навряд чи негативним чином позначиться на кількості іноземних туристів. "Зовсім інша справа - введення нових бюрократичних процедур, які, поза сумнівом, приведуть до скорочення туристичного потоку до України", - сказав він.

Печери проти пірамід

Але в Секретаріаті підкреслюють, що йдеться про захист інтересів власних громадян. Своїми діями Київ розраховує підштовхнути країни ЄС до реальних, а не декларативних, кроків назустріч.

У українському зовнішньополітичному відомстві бояться, що наслідки таких "нововведень" навряд чи будуть позитивними. Ні з того, ні з сього виставлені додаткові бар'єри, які шкодять іміджу країни, вважають експерти. І всякі розмови про те, що ми нібито чекали у відповідь кроку від капіталістів, позбавлені серйозних підстав, упевнений Юрчишин. Значить, потрібно було не просто відкрити кордони, але і зробити щось істотніше для того, щоб нам пішли назустріч, як пішли назустріч Румунії або, скажімо, Болгарії.

Інший момент - такий важливий чинник, як "привикання". Іноземці вже звикли до вільного в'їзду до України, тому в черзі за візою в нашу країну ніхто стояти не буде. Та і часи, коли Україна була "екзотикою", давно минули.

"Іноземців відлякують наші нечувані ціни при такій низькій якості послуг. Крім того, кількість туристів, що бажають приїхати в будь-яку країну, безпосередньо залежить від пам'яток, які ця країна може запропонувати. У нас, поза сумнівом, є на що поглянути, але немає символу, зрозумілого всім і кожному. Немає нічого такого, що можна було б описати парою слів, і це було б зрозуміло будь-якому іноземцеві, як наприклад, Ейфелева вежа, Ватикан, єгипетські піраміди, нью-йоркські хмарочоси і т. д», - вважає експерт.

Відновлення візового режиму - це не ті дії, які могли б стабілізувати ситуацію, резюмує Юрчишин. Просто ми в черговий раз покажемо всьому світу, що уміємо все перевертати з ніг на голову. І знову діємо не лише всупереч тому, що робиться в світі, але і просто всупереч здоровому глузду.