Норми, на які потрібно посилатись

Перш за все це норми Кодексу про адміністративні правопорушення України (Далі –КУпАП). Під час винесення постанови про адміністративні правопорушення інспектор повинен діяти відповідно до ст. 245,276,280 КУпАП, згідно з положеннями яких завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об’єктивне з’ясування обставин кожної справи та дотримання процесуального порядку розгляду справи. Здебільшого інспектори ігнорують цю норму закону і виносять постанову не доводячи вини до кінця.

Розглядаючи конкретну ситуацію з використанням візиру, виносячи постанову, інспектор посилається на дані з приладу, як безальтернативні. Насправді таку постанову можна і потрібно оскаржувати, звичайно, якщо не було факту порушення правил дорожнього руху.

Відповідно до ст. 14-1 КУпАП, до адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху у разі фіксації працюючими в автоматичному режимі спеціальними технічними засобами відеозапису притягуються власники транспортних засобів.

Тут важливим моментом є поняття автоматичного режиму, під яким потрібно розуміти, що будь-яке втручання чи використання «візиру» в руках є неправомірним. Тому така фіксація не може вважатись фіксацією спеціальним технічним засобом, працюючим в автоматичному режимі. Крім того, до протоколу інспектор повинен додати фотофіксацію ПДР.

Також можна посилатись на неосвіченість працівників. Адже згідно з п. 13.2. Інструкції з діяльності підрозділів ДПС Державтоінспекції МВС України, затвердженої Наказом МВС від 13.11.2006 N 1111, до використання спеціальних засобів нагляду за дорожнім рухом допускаються лише співробітники, які вивчили інструкцію та склали залік із використання цих приладів.

Важливо пам’ятати також, що інспектор на ваше прохання повинен надати документи, які підтверджують своєчасне проходження перевірки приладу та документи державної метрологічної атестації. Також ви можете вимагати від інспектора пояснити характеристики можливих похибок приладу.

Під час складання протоколу та винесення постанови про адміністративне правопорушення інспектор зобов’язаний роз’яснити зміст статті 268 КУпАП та ст.63 Конституції України.

Андрій Лесик