На початку січня ДТЕК оголосив, що купує у російської групи VS Energy два обленерго — “Київобленерго” та “Одесаобленерго”. За інформацією, вартість покупки — 250 млн дол.: 180 млн дол. за 94 % акцій “Київобленерго” та 70 млн дол. за 68 % акцій “Одесаобленерго”.

Про це у Facebook написав голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг Андрій Герус.

“Це наступна серія поглинання Ахметовим української енергетики після купівлі на приватизації 25 % державних акцій у п’яти енергетичних компаніях у серпні 2017 року. Там лише акції “Дніпрообленерго” були продані за ринковою ціною. Акції решти чотирьох компаній (“Київенерго”, “Донецькобл”, “Дніпроенерго” та “Західенерго”) продали за явно заниженою ціною — суттєво дешевше, ніж проводилася приватизація за президентства Януковича. Але приватні “Київобленерго” й “Одесаобленерго” оцінили дорого. Тобто їхні акціонери — російські бізнесмени Воєводін (авторитетний лідер “лужниковської групи”), Гіннер (президент ФК ЦСКА) та Бабаков (депутат Держдуми РФ, котрий голосував за анексію АР Крим) — отримають 250 млн дол. 2013-го VS Energy купили акції “Київобленерго” за 90 млн дол. Тепер їх продають за 180 млн дол. Отже, заробили на цих угодах дохідність понад 100 % (у доларах) за шість років. Як бачимо, це для європейського бізнесу Україна є проблемним ринком, а російські бізнесмени тут гарно заробляють”, — наголосив Герус.

Експерт також пише, що  70 млн дол. за 68 % акцій “Одесаобленерего” — це також багато, враховуючи, що у березні Фонд держмайна виставляв державний пакет 25 % акцій цього обленерго на продаж за ціною 5 млн дол. (тобто 68 % = 15 млн дол). Якщо вже держава згідна з цієї угодою, то варто і свої акції продати за аналогічною високою ціною. У держави є багато важелів, щоб це зробити, але за умови, що відповідні політики діють у державних інтересах, а не у своїх приватних.

“Ахметов не просто так виявився таким щедрим партнером. Ще на початку 2016 року ДТЕК був банкрутом, борги якого торгувалися за 35 % від номіналу. Але потім йому вигадали формулу “Роттердам+” і штучно підняли усім тарифи. Тобто кінцевими платниками за ці покупки є всі українці. За схемою “Роттердам+” із споживачів зняли понад 35 млрд грн. Навіть після усіх відкатів на руках залишилося багато кешу, який можна відправити на нові покупки та подальшу монополізацію енергетики. Фактично, у цій покупці між російсько-українськими олігархами спрацювало правило із 1990-х “Среди воров все должно по-честному, а лохи должны платить”. Ця покупка має “плюси” і для Ахметова. Із купівлею обленерго вони отримують політичний вплив у Одеській і Київській областях. Також отримують додаткову монополізацію ринку постачання електроенергії (збір грошей із споживачів). А також додатковий інтерес у лобізмі РАБ-тарифів. У дурнях залишається лише український споживач, який заплатив підвищені тарифи, але не отримав енергетичної незалежності, не отримав кращої якості послуг, енергетики, а шахтарі не отримали відповідної вищої зарплати. Просто за тарифні гроші споживачів олігарх докупив ще два обленерго.”, — пояснив голова Асоціації споживачів енергетики та комунальних послуг.

Андрій Герус стверджує, що Ахметов планує поглинути і решту п’ять обленерго, що залишаються у власності росіян. Таким чином, під контроль Ахметова перейдуть “Херсонобленерго”, “Кіровоградобленерго”, “Житомиробленерго”, “Чернівціобленерго” та “Рівнеобленерго”.

Сьогодні ДТЕКу належить 15 % всіх розподільчих електричних мереж (120 тис. км), із покупкою ще двох обленерго у власності буде 25 % усіх роздрібних мереж (208 тис. км). А після поглинання решти п’яти обленерго у власності буде 42 % всіх українських розрібних електричних мереж або 344 тис. км.

Наразі обленерго ДТЕК контролює передачу та збут 37 % всієї електроенергії. Після купівлі ще двох обленерго ця частка зростає до 48 %. А після поглинання ще п’ятьох обленерго ДТЕК контролюватиме 57 % всієї передачі та збуту електроенергії.

“Це безпрецедентна ситуація, коли один олігарх отримує у власність таку кількість мереж, які є елементом критичної інфраструктури (газові мережі є у державній власності і лише у користуванні у облгазів). Таким чином, ми вже маємо: монополізацію ринку у сегменті енергетичної сировини; 85 % видобування всього українського вугілля належить ДТЕКу Ахметова; монополізацію сегменту виробництва електроенергії, а тепер відбувається монополізація мереж і роздрібної енергетики, коли біля 50 % мереж передачі та постачання електроенергії буде також у руках ДТЕК”, — пояснив експерт.

За словами Геруса, утворюється “ідеальна” монополізована вертикальна інтеграція. Й якщо від монополізації у виробництві електроенергії ще можна врятуватися імпортом електроенергії, то від монополізації у приватних руках електричних мереж так не врятуєшся.

“Сам Антимонопольний комітет Терентьєва-Ніжнік (запам’ятайте ці прізвища, які “кришують” монополію) наприкінці грудня вже виписали ДТЕКу індульгенцію на подальшу монополізацію енергетики. Коли ДТЕК скупив вугільні шахти та вугільні електростанції, то тарифи вугільних електростанцій стрімко зросли. Стали утричі вищими від тарифу атомних станцій, на 75 % вищими від тарифів у Росії та на 40% вищими від таких тарифів у Європі. Коли замість Клюєва тему “зелених” тарифів очолив ДТЕК Ахметова, то надвисокі сонячні “зелені” євротарифи тепер дають окупність чотири роки (за Клюєва було 5,5…6 років). Неважко спрогнозувати, що буде з тарифами обленерго, а вміти “мотивувати” чиновників і політиків — це фірмовий стиль ДТЕКу Ахметова. Чесно кажучи, я не міг уявити, коли п’ять років тому виходив на Революцію гідності, що лідери Майдану, котрі прийшли до влади на таких трагічних подіях, будуть так керувати державою. Вони продають не тільки пам’ять тих, хто загинув на Майдані і на фронті. Але й майбутнє і тих, хто підтримував Майдан, і тих, хто не підтримував Майдан”, — заявив Герус.