Ініціативна група "Першого грудня" заявила, що перед керівництвом України стоїть велика відповідальність не допуститись фатальних помилок, які становлять загрозу збереженню самостійної держави та гарантуванню її безпеки.

Про це йдеться у зверненні Групи.

Таким чином, там вважають, що нове українське керівництво сконцентрувало у своїх руках величезну владу, і ніхто не може бути певним, чим це обернеться для країни.

"В ідеальному випадку така концентрація влади могла б дати для України цивілізаційний ривок, що його народ уже вочевидь зачекався. Проте, з іншого боку, ніхто не скасував справедливість відомої приказки: “Влада розбещує. Абсолютна влада розбещує абсолютно”. Ми остерігаємо українське керівництво від самовпевненості, що їх ця закономірність не стосується", - йдеться у зверненні.

Також у Групі зазначають, що нова керівна команда звела "комунікацію з народом до граничного мінімуму, приймаючи всі рішення кулуарно, а то й, можливо, потаємним кабінетом".

На їх переконання, тривожним є той факт, що Президент країни сприйняв маніфестації під гаслом “Ні – капітуляції!” як акції, проплачені його політичними опонентами, не відчувши в них реальної стурбованості громадян, що охопила всю Україну.

"Цей факт засвідчує, що Президент Володимир Зеленський, на жаль, слабо розуміє прагнення громадян застерегти його від фатальних помилок і до того ж схильний ображатися. Проте існує правило: що більше політик ображається, то легше ним маніпулювати", - йдеться в тексті.

Крім того, Група застерігає від “миру” за будь-яку ціну. Також учасники переговорів зазначили, що наразі "народ платить високу ціну за свою незалежність і має право знати, що їй загрожує".

"Це – давній принцип римського права: quod omnes tangit (“те, що стосується всіх, має бути схвалено всіма”). Порушенням цього правила керівна еліта або улягає сторонній силі, або взагалі виводить країну за межі європейського правового поля", - вважають в Групі.

У зверненні йдеться, що у цей час суспільству потрібне керівництво, яке його шануватиме й захищатиме, а керівництву – народ, який його розумітиме й стоятиме за нього горою.

"Таку обопільну довіру досягають лише правдою, хоч якою гіркою вона була б, і чесністю та прозорістю рішень, про які має подбати передусім влада", - наголошують автори звернення.

Крім застережень для влади, члени "Першого грудня" назвали ще й ряд помилок.  Зокрема, вказали на відсутність прогресу на шляху встановлення верховенства права.

Також вказується на неповагу до гуманітарних цінностей та захисту гідності людини.

Звернення підписали учасники Ініціативної групи “Першого грудня”: В’ячеслав Брюховецький, Іван Дзюба, Євген Захаров, Йосип Зісельс, Мирослав Маринович, Ігор Юхновський, Ярослав Яцків.

Ініціативна група “Першого грудня” — об'єднання, створене у 20-ту річницю референдуму за незалежність України відомими інтелектуалами та громадськими діячами.

Нагадаємо, у Криму російська влада хоче зобов’язати Православну церкву України знести храм в Євпаторії.