Володимир Квурт – голова Львівської обласної організації ГП «Пора»

Пане Квурт, як Ви, як політик, оцінюєте дії центральної влади в умовах економічної та фінансової кризи?

Діагноз очевидний: владна еліта в кризових умовах продемонструвала свою неспроможність управляти країною. Цинізм, популізм і боротьба за владні місця не припиняються, незважаючи на реальну загрозу державності.

Експерти ще на початках банківської кризи прогнозували, що влада пропонуватиме два підходи до її розв’язання. Перший – це шлях негайного реформування самої банківської системи, приведення її у відповідність до жорстких світових стандартів. Якби наша влада мислила стратегічно, то вона обрала б саме такий шлях, який привів би до оздоровлення фінансової системи України. І в мене викликає справжню огиду те, що влада навіть жодної хвилини не задумалась саме над таким виходом із ситуації. Натомість вчинила найгірше, що могла зробити – під приводом порятунку банківської системи взялася грабувати простих громадян. Як наслідок – депозити, заморожені, а тим часом вартість цих грошей завдяки махінаціям з курсом гривні знецінилися щонайменше в два рази.

У не менш скрутну ситуацію потрапили й ті громадяни, які свого часу скористалися банківськими кредитами. Сьогодні вони не спроможні не тільки повернути ці кредити банкам, але й навіть сплатити відсотки. Як наслідок, малий і середній бізнес опинився на межі банкрутства, а сім’ї, яке ще вчора відчували себе захищеними, сьогодні не знають, що їх чекає завтра. Бюджетники втратили всі надбавки, а невдовзі будуть і затримки із виплатами зарплат.

Провина за це лежить перш за все на владі, за мовчазного сприяння якої банки грабують населення і нищать підприємництво.

Ви вважаєте, що хтось конкретний повинен відповісти за скоєне чи влада несе колегіальну відповідальність за те, що сталося?

Вважаю, що відповідальність за пограбування українського народу мають понести перші особи держави: президент, прем’єр, голова Нацбанку, парламент. Проте вимога відставки цих політиків, навіть якщо б це було реально, насправді не вирішує ситуації. Бо за останні роки в Україні витворена політична система, яка захищає інтереси крупного капіталу і змушує політиків діяти в їхніх інтересах. Фактично фінансові угруповання набули статусу політичних партій.

Тому якщо ми хочемо не просто покарати «цапів-відбувайлів», а реальних системних змін на краще, ми повинні сьогодні почати тиснути на владу з вимогою змінити правила політичної та економічної поведінки в країні. Досягнути цього можна двома шляхами. Перший - це революційні зміни. Однак в теперішніх умовах радикальні дії лише ввергнуть країну в ще більший хаос та злидні. Другий шлях – це громадський тиск на існуючу владу конституційними методами з тим, щоб примусити її саму вчинити кроки, які, по-перше, дозволять реально стабілізувати економічну ситуацію, а по-друге – створять передумови для політичних змін та розвитку.

Ви, як політик, готові до тиску на владу?

До активних дій готовий не лише я, а вся партія «Пора». Ми вважаємо, що всі гілки влади повинні консолідуватися навколо прийняття простих, але ефективних рішень, як от: стабілізувати курс гривні, ввести податкові канікули для середнього та малого бізнесу, розморозити банківські депозити населення, надати можливість повернення валютних кредитів та відсотків по них за курсом, який існував на день їх отримання.

Ми повинні поставити вимогу зміни виборчої системи, зміни закону про місцеве самоврядування, після чого необхідно проводити, можливо й дострокові, одночасні президентські та парламентські вибори, а також вибори до місцевих органів влади.

Влада це зможе зробити тільки під тиском громадян, які мають сказати владі: «Досить! Годі нас дурити, виконуйте свої прямі обов’язки! Забезпечте розвиток країни! Ми уже по горло ситі вашими обіцянками, вимагаємо реальних кроків до подолання кризи».

Якщо ж влада не схаменеться і не почує свій народ, то нас можуть чекати тяжкі потрясіння. Адже ситуація кінця 2008 року кардинально відрізняється від 2004 року. Тоді люди вийшли на вулицю з вірою у те, що політична еліта разом з ними готова до прогресивних змін. Сьогодні ж люди зневірилися в політиках, владі, в них немає віри та надії на те, що останні готові щось змінити. Якщо влада покаже, що вона безнадійна і до неї слова не доходять, то люди в такому стані просто візьмуть вила і будуть розмовляти з владою у такий спосіб. Людям не залишають іншого виходу.

Що конкретно пропонує «Пора»?

Ми плануємо 28 грудня у Львові провести попереджувальну акцію проти того, що відбувається в Україні. Пора владі схаменутися!

Наша акція – це спроба попередити революцію. Ми хочемо показати владі, що країна на грані соціального вибуху і потрібно вживати термінових заходів. Ми закликаємо підприємців, студентів, вчителів, медиків, ми звертаємося до всіх політичних партій та громадських організацій із закликом підтримати нашу акцію, адже сьогодні існує реальна загроза втрати самої держави України.