У новорічно-різдвяний період львів’яни витягали зі своїх поштових скриньок не пласке традиційне привітання мера, які надсилали попередники Андрія Садового, а значно продуманіший витвір сучасної піар-думки під назвою: «Львів 2007. Цікаві факти про рік що минає. Вперше у Львові».

Цікаво, чи в мерії є дошка пошани. Якщо так, то там під написом «передовики піар-праці» неодмінно мали би з’явитися великі фото тих героїв, які спродукували черговий «геніальний» промо-продукт мерії.

І навіть якщо рука якогось невдоволеного мешканця і потяглася зіжмакати шматочок дорогої поліграфії, то помічена в останній момент на звороті листівки корисна інформація з телефонами райадміністрацій та екстрених міських служб, не дозволила жбурнути мерівську листівку в найдальший куток немитого останні декілька місяців рідного під’їзду. Технологи мера все врахували – телефони знадобляться, а заодно в око львів’янину впаде хоч декілька із «фактів», наведених у листівці, замало не як «львівський прорив»…

Втім, «біла і пухнаста» верхівка лише прикриває брудну купу. Громадський Форум Львова додав логічне продовження до «фактів», які міський голова та його команда видає за найбільші досягнення 2007 року.

2007 рік був для Львова дуже динамічним. Круговерть подій, мозаїка картинок, проблеми і перемоги. Усе це залишиться у спогадах львів'ян. Але деякі події 2007 року лишаться і в історії нашого міста. До Вашої уваги – події, які цього року відбулися у нашому місті вперше за часи незалежності.

Домініканський собор освітили за допомогою світлодіодних прожекторів – вперше пам'ятка архітектури засяяла змінними кольорами. У 2008 році планують продовжити освітлення пам'яток.

ГФЛ: Але директор ЛКП "Львівсвітло" Євген Бентковський на брифінгах повідомляв журналістів про те, що храмову споруду освітлюватимуть 52 спеціальні діодні світильники придбані за кошти меценатів. А мерія це «весільне генеральство» видає лише за власний здобуток.

11 трамваїв та 6 нових тролейбусів – вперше за роки незалежності поповнився львівський транспортний парк. Наступного року Львів купить у лізинг ще 15 тролейбусів.

ГФЛ: Але жоден із придбаних трамваїв на маршрут так і не вийшов. За словами директора ЛКП „Електротранс” Андрія Федоренка, через конфлікт з інспекціями «новенькі» вагончики не можуть виїхати з парку і невідомо коли виїдуть.

Усім сім'ям, де народилися трійні, цього року надали житло. Також квартири вперше за останні роки отримали вчителі та актори львівських театрів. А ще квартири почали отримувати львів'яни, які стоять на черзі з 1964 року.

ГФЛ: За минулий рік у Львові народилося 7 трієнь. А скільки ще сімей, в яких у 2007-му народилася 2-га, 3-тя, 7-ма дитина живуть у незадовільних умовах чи туляться на крихітних площах. А що означає квартири «почали отримувати» черговики з 1964 року, почали чи отримали, чому мерія, яка так любить жонглювати цифрами, не називає в цьому випадку жодної?

59 нових майданчиків встановлюють у місті – у Львові вперше почали активно працювати над розбудовою мережі дитячих майданчиків. У мікрорайонах міста – 24 нових спортивних та 35 дитячих майданчиків.

ГФЛ: Проте забудовують існуючі. Мер жодним чином не відреагував на численні звернення мешканців рідної йому колись вулиці Тарнавського, мешканці якої героїчно відстоюють дитячий майданчик, який шляхом махінацій з нумерацією будинків у них намагаються забрати під нове будівництво. Сумна доля майданчику на вул. Краківській, Костомарова 1-3 та багатьох, багатьох інших...

На площі Ринок встановили 19 камер відеоспостереження – це перший крок у рамках комплексної програми «Безпечне місто».

ГФЛ: Розміри камер псують і вигляд, і стан історичних будинків на Ринку. Чиновники виправдовуються, що інших в Україні не виробляють. Прорубані ренесансні портали, залита в бетон бруківка, нашвидкуруч замальовані будинки, штамповані ліхтарі, а тепер і масивні відеокамери, – яких ще експериментів повинна зазнати старовинна площа – серце Львова?

Вперше дороги у місті ремонтували іноземці: вул. Виговського відремонтували чехи, а на вулиці Словацького словаки переклали бруківку.

ГФЛ: Але й наремонтували! Після того як чехи розрили вулицю, будинок, що на Виговського 47 дав множинні тріщини. Мешканців охопила паніка.

На дорогах міста вперше почали працювати евакуатори. Незаконно припарковані машини тепер евакуйовують на штрафмайданчик.

ГФЛ: Але мерія замовчує, що евакуація цілком незаконна, причому коштує це беззаконня львів’янам чималі гроші. Евакуація автомобілів, під виглядом боротьби з заторами перетворилася у Львові на банальне заробітчанство. Частина евакуаторів належить приватникам, які під «дахом» мерії не лише заробляють гроші, а й плодять корупцію.

Форуму відомі непоодинокі випадки викупу водіями свого авто в «евакуаторників» за половину суми. Заробітчани стараються - працюють і вдень, і вночі, і в будні і в свята, на магістралях і на бічних вуличках, треба віддати належне за істинну боротьбу з транспортними заторами, навіть там, де їх ніколи не було.

Цього року вулиці Львова вперше почали прибирати за допомогою вакуумних машин. Шість піскорозкидачів, ескалатор, асфальтоукладач, фреза – у Львові вперше за останні 15 років закуплено техніку для прибирання вулиць.

ГФЛ: Тільки в ожеледицю на зимових вулицях цієї крутої техніки не видно, дороги ще «самоочищаються» від льоду колесами машин. А от тротуари – суцільний лід, навіть в центрі. Можливо, наступного року це буде записано в нову листівку мерії як організація безкоштовної ковзанки для львів’ян!

Мешканці центру міста вперше отримали майже цілодобову воду. Від листопада 18 годин вода подається до більшості будинків Галицького району. Також розширили графік подачі води на Левандівці та Рясне. До кінця 2008 року заплановано розширення подачі води у всіх районах міста.

ГФЛ: Куб «майже цілодобової» води коштуватиме мешканцям Львова аж 2.59 гривні. Це незаконне рішення вже оскаржене до суду представниками ГФЛ, бо у вартості цього тарифу львів’ян обібрали щонайменше на 15 млн. грн.! Видається, мерія має намір вивести Львів на перше місце в Україні ще за одним показником?

Більше 140 вулиць освітлили цього року у Львові. Вже освітлено 90 відсотків магістральних вулиць, і 80 – квартальних. Завершать роботи з освітлення у березні-квітні 2008 року.

ГФЛ: Клялися освітити до кінця року. Звичайно ніхто не порахує ці зроблені відсотки і авторам листівки це добре відомо. Насправді реалії інші, на десятках львівських вулиць суцільна темінь.

«На каву до Львова», «Літо на ринку», «Країна мрій у Львові» – нові загальноміські свята-фестивалі подарува¬ли львів'янам та гостям міста. Зимова ковзанка на площі Ринок стала справжнім подарунком для львів'ян.

ГФЛ: Окрім невдалого „Літо на Ринку”, перелічені ініціативи – суто комерційні заходи за київськими цінами, на яких безтендерно збагатилися приватні структури, що мають певні зв’язки із міськими чиновниками. Особливо показовим прикладом є свято-фестиваль „На каву до Львова”, про крадіжку якого неодноразово заявляла в пресі Олена Бойко, котра зареєструвала торгову марку всеукраїнського фестивалю кави.

Усім двірникам міста вперше пошили 2,5 тисячі комплектів спеціального одягу. Також 50 кращим двірникам мер вручив премії у розмірі 500 гривень.

ГФЛ: Але під’їзди та і вулиці від того, що двірники вбралися у нову форму, не стали чистішими. Більше того, мешканців змушують надалі платити гроші за послуги, які не надаються та не думають надаватися ЖЕКами.

Цього року у міській раді створено нові відділи: громадського партнерства (працює з громадськими організаціями), відділ промоції міста (рекламує Львів за кордоном), дозвільний офіс (централізовано видає дозволи підприємцям).

ГФЛ: А відколи роздування штату чиновників, яких годують львів’яни вважається благом для мешканців. Про користь новостворених відділу промоції та дозвільного офісу можна сперечатися, але «бурхливої» діяльності відділу громадського партнерства Громадський Форум Львова – одне із найбільших об’єднань лідерів громадських організацій досі не відчув.

34 групи відкрили у дитячих садках міста – це найбільше за останні роки. Вперше за часів незалежності у Львові відновили садочок – у Рясне-2.

ГФЛ: Але садки, та й школи утримуються за кошти батьків, з яких «викачують» гроші на все – від масштабних ремонтів до найменших дрібниць. А розмір «першого внеску» тобто хабара при оформленні дитини в садок коливається лише від престижності садка і «конкурсу» за кількістю дітей на одне місце.

У будинках, де мешканці об'єдналися і створили ОСББ, вперше провели ремонти за кошти міського бюджету: на вул. К. Левицького, 27 та вул. В. Великого, 97.

ГФЛ: У той час як у Львові більше ніж 550 ОСББ та ЖБК, мерія сурмить про ремонт лише у 2-х з них. Втім не згадує за якими критеріями їх відбирали, та мовчить про те, що спонукаючи мешканців багатоквартирних будинків створювати такі об’єднання, потім залишає наодинці з їхніми проблемами та незаконно змушує їхніх голів збирати гроші за комунальні послуги, зокрема теплопостачання.

Львівській міліції вперше за історію міста передали 37 патрульних авто та пасажирський мікроавтобус, які купили за кошти міського бюджету. Також міліції передали засоби радіозвязку та спецтехніку.

ГФЛ: За гарним і шляхетним жестом мерії у боротьбі зі злочинністю фахові юристи можуть побачити корупційні дії. А можливо, в такий властивий йому, завуальований спосіб мер Львова намагається контролювати міську міліцію. Недаремно ж Садовий обурювався на одній із перших сесій за його головування, що міська міліція не підпорядковується міському голові.

Цього року у Ратушу прийшло 75 «нових» людей. Майже 40 відсотків службовців міської ради – це молоді фахівці. Також у мерії запрацювала система стажувань, протягом літа 40 студентів, які пройшли співбесіду, стажувалися у міській раді. Тепер стажування тривають увесь рік.

ГФЛ: Ніяк не 75 «нових» людей, штат мерії роздули майже на 200 чоловік та чому «нові» в лапках? Може вони насправді «нові». Ця молодь прийшла з різних структур, наближених до тоді ще громадського діяча, лідера Самопомочі Андрія Садового, не маючи, здебільшого, жодного управлінського досвіду і була відразу призначена на керівні посади.

Це добре, що молоді люди за нинішнього мера можуть так легко потрапити у владу, але забавки і експерименти з господаркою багатотисячного міста – справа небезпечна. Коли важливими галузями керують навіть не вчорашні, а нинішні студенти це аж ніяк не може бути показником фаховості і компетентності міської влади.

Звичайно, "критикувати найлегше", можуть обуритися адепти голосних, утім, порожніх піар-стратегій. Але якби факти дійсно були беззаперечними, а найголовніше вагомими, хіба хтось би придирався?

Тільки є дійсно ФАКТИ про які мерія нізащо би не стала говорити в жодній листівці. Форум вважає за потрібне навести їх аби картина «досягнень» команди міського голови та депутатського корпусу за 2007 рік справді була би повною:

Бюджет розвитку міста, який наповнюється з продажу, оренди земель та майна міста за офіційною інформацією Управління економіки ЛМР за рік був виконаний лише на 30%, а в першому півріччі лише на 11%. Земельний дерибан в минулому році набув рекордних масштабів. Кожної сесії під забудову чи комерцію ділкам віддавали десятки земельних ділянок за безцінь(читай – хабарі), в той час як ринкова вартість землі в центральній частині міста складає щонайменше пів мільйона грн. за 1 сотку. Продаж на відкритих аукціонах лише кількох таких ділянок швидко наповнив би бюджет розвитку міста для ремонту всіх шкіл, садочків, лікарень міста. Львів’янам непотрібно було б з власної кишені ремонтувати шкільні класи чи облаштовувати комунальні садочки, купувати в лікарнях медикаменти, ремонтувати розбиті львівськими дорогами свої авто...

Львівська міська рада в 2007 році приділила 90% сесійного часу земельним та майновим питанням, що стало своєрідним рекордом за роки її існування. Водночас потребам міста міський голова та депутати приділили близько 10% сесійного часу. Вони так захопилися «дерибаном», що на такі питання, як тарифна політика, збереження історико-архітектурної спадщини, ремонти доріг, лікарень, захист парків тощо у них часу просто не знайшлося.

Землі львівських парків цього року також не встояли перед апетитами влади міста. Надання трьох гектарів землі депутату, заступнику голови фракції БЮТ у ЛМР Михайлу Мужилівському в парку «Знесіння» для елітної житлової забудови закладає небезпечний прецедент забудови львівських парків. Місто без парків та зелених зон втрачає інвестиційну привабливість та бідніє.

Землі міста дісталися і львівським суддям. Торік елітну земельну ділянку в районі парку «Високий Замок» отримав голова Господарського суду Львівської області Григорій Гулик, цікаво за які заслуги, можливо за «професійні». Чи не тому 2007 рік, згідно статистики, став рекордним для мерії міста по виграшним судовим справам в вищезазначеному суді.

Тарифи на комунальні послуги стрімко зросли та стали непомірним тягарем для львів’ян. В існуючі тарифи закладено безліч зловживань і більшість з них скасовано Громадським форумом Львова у судах. У новий тариф на воду в розмірі 2,59 грн/м³ неправомірно закладено витрати на очистку дощових стоків та талих вод, що значно здорожує його. А двоставковий тариф на тепло мерією досі не скасовано, хоча на це є відповідна ухвала сесії ЛМР. Замість запобігти розкраданню, неефективному та бездумному витрачанню коштів ЛКП, мерія вирішила компенсувати витрати з кишені львів’ян, шляхом незаконного підняття тарифів, залякуванням та дезінформацією мешканців.

Судові рішення ігноруються міським головою та його командою. Рішенням Вищого адміністративного суду України в 2007 році остаточно та безповоротно підтверджено, що тариф 1,57 грн/м³, який застосовувався в період 2004 - 2005 років є незаконним. Внаслідок невизнання судових рішень влада заборгувала львів’янам десятки мільйонів гривень. Форум скерував пакет документів до Європейського суду з вимогою виконання судових рішень та відшкодування львів’янам заборгованих коштів.

Мерія позбавила права власності мешканців на нежитлові приміщення в їх будинках (підвали, горища і т.д.). Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 2 березня 2004 року "допоміжні приміщення передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків". Проте мерія не зважає на цю вимогу закону і в результаті позбавляє мешканців джерела утримання та ремонту своїх будинків.

Преса у Львові зазнала нечуваних досі утисків. Підтримуючи медіа-структури свого кола, мер застосував нечувані досі утиски щодо опозиційних видань. Місяцями міський голова свідомо не виплачував зарплати журналістам друкованого органу міської ради, розправляючись із ними за критику. Для досягнення мети мер не погребував скликанням „нічної сесії”, на якій змусив бартерними обіцянками проголосувати за незаконне усунення з посади редактора газети „Ратуша” Миколи Савельєва. Нічна сесія в історії місцевого самоврядування відбулася вперше.

Середній та малий бізнес міста зазнавав регулярних гонінь. Приватні підприємці - власники кіосків та лотків через політику міського голови та його оточення опинилися на межі знищення. Лише масштабна акція відчаю наприкінці минулого року з перекриттям підприємцями центральної вулиці міста – Проспекту Свободи, змусили облишити свої плани.

Минулий рік ознаменувався й іншими цікавими «досягненнями» міського голови. Андрій Садовий так і не відзвітував на публічній зустрічі перед львів’янами про пророблену роботу за рік, як того вимагає закон «Про місцеве самоврядування».

Також львів’яни не можуть пригадати прес-конференцій та інших публічних зустрічей з мером на місцевому рівні. Міський голова всіляко уникає зустрічей з місцевою пресою. Натомість Андрій Садовий ніколи не омине можливості попіаритися на «Свободі слова», перед тими, кому про «досягнення» львівської мерії ще невідомо. Там він завжди позитивний герой, прогресивний політик нового покоління, чим не справжній маг, чарівник та фокусник.