Третина мешканців Львівщини (35,6%) задоволені тим, як складається їхнє життя. Доведено центром «СОЦІОІНФОРМ» на підставі опитування 200 респондентів з 8 по 18 жовтня 2007 року. Резонне запитання: це багато чи мало? Українські щасливці, хто ви? – депутати рад різних рівнів чи вічно усміхнені заслинені дебіли на Кульпаркові?

Варто відзначити, що дослідження таких ефемерних і суб’єктивних сутностей, як щастя, стало останнім часом популярним. Недавно дослідницький центр New Economics Foundation опублікував рейтинг щастя жителів різних держав світу (Happy Planet Index). При підготовці рейтингу використовувалися економічні, екологічні й медичні критерії, а також результати опитувань суспільної думки.

Як виявилося, найщасливішим є життя в острівній державі Вануату. У першу десятку країн, де існування безхмарне, також входять Колумбія, Коста-Рика, Домініканська Республіка, Панама, Куба, Гондурас, Гватемала, Сальвадор, а також Сент-Вінсент і Гренадини. (Ще б пак! Лагідний клімат, ніякої зими, море, фрукти, кока!)

США зайняли у рейтингу лише 150-е місце. Правим був Сократ, який казав, що щасливий не той у кого є все, а той, хто має достатньо. Для порівняння, Китай - 31-е, Бразилія - 65-е, Італія - 68-е, Іран - 69-е, Німеччина - 83-е, Саудівська Аравія - 91-е, Японія - 97-е, Великобританія - 108-е, Ізраїль - 119-е (цікаво, що життя в Палестині набагато щасливіше), Франція - 131- е.

Серед пострадянських держав, найщасливішим є життя у Киргизстані (19-е місце у світовому рейтингу). Таджикистан - на 25-й позиції, Узбекистан - на 60-й, Грузія - на 103-й, Азербайджан - на 107-й, Казахстан - на 127-й, Вірменія - на 132-й, Молдова - на 149-й, Литва - на 151-й, Латвія - на 160-й, Білорусь - на 165-й, Туркменистан - на 169-й, Росія - на 172-й, Естонія - на 173-й.

Україна займає у рейтингу щастя 174 місце.

Останнє, 178-е місце, посіла Зімбабве, у цій державі, вочевидь життя є просто нестерпним.

Рейтинг примушує задуматися, чи не так? Яку роль відіграє знаменита українська жаба в тому, що наша країна розташувалася на 4 –му з кінця місці? Але «українська жаба» - поняття досить невизначене і неконкретне. Спробуємо поговорити суто науковою мовою. Для цього обмежимо поле нашого наукового дослідження і оперуватимемо даними центру «СОЦІОІНФОРМ», а отже, говоритимемо не про формулу щастя (чи нещастя) для всіх українців, а тільки для жителів Львівщини.

«Формула щастя» - у даному випадку є не метафорою, а цілком конкретним поняттям. Британський психолог Керол Ротвелл вивела формулу щастя: для досягнення цього стану нам потрібно всього лише P+(5E)+(3H).

P - це риси нашого характеру, у число яких входить наш погляд на життя, здатність пристосовуватися до обставин, психічна стабільність.

E - це наші «насущні потреби» - здоров'я, гроші, друзі й інше.

H - необхідні якості вищого порядку - почуття гумору, самоповага, тощо.

Отже 5Е, як показує дослідження, для жителів Львівщини – це здоров’я, гроші, освіта для дітей, високий рівень добробуту (знову гроші?), кар’єра.

– це "зберегти віру в Бога", "принести користь Україні", "зайнятися самовдосконаленням".

Тоді чому так мало українців почувають себе щасливими, порівняно з жителями інших країн? Хтось їм заважає зберегти віру в Бога чи приносити користь Україні? А може вся справа у поганій роботі ЖКГ? Де затаїлася українська жаба?

P. S. До речі, дослідження показують розходження поняття «щастя» у чоловіків та жінок. Так, для жінок найважливіше проводити більше часу з родиною. Потім випливають вдало проведені свята, сонце й успішна дієта. Чоловіки найчастіше бувають щасливими з приводу відпустки, що почалася, а також удачі в сексі й спортивних перемогах. Закоханість, як виявилося, більше сприяє щастю в чоловіків, ніж у жінок (20 % проти 14%, відповідно).