Епідемія коронавірусу розпочалась ще наприкінці 2019 року в китайській провінції Ухань. З того часу вірус зумів подолати кордони усіх континентів, а люди заразились майже в усіх країнах світу. Зрозуміло, що в залежності від поширення хвороби і статистики смертей, кожна країна вжила певних заходів, щоб убезпечити власних громадян. Так, у Китаї вже давно дезінфікують громадський транспорт, а в Іспанії та Італії штрафують людей, які виходять на вулицю без необхідності.

Не відстає і Україна. У нас було запроваджено карантин на два тижні: закрились розважальні центри та заклади громадського харчування, більшість людей працює із власних домівок, а відкритими залишились тільки АЗС, продуктові магазини та аптеки. Проте у суспільстві почали ходити чутки, що до третього квітня, як планувала українська влада, епідемія не завершиться. Про подібні речі говорять і лікарі.

Тому ІА «Вголос» вирішив розібратись у ситуації та з’ясувати, скільки часу може тривати пандемія коронавірусу, яка забирає людські життя вже протягом чотирьох місяців.

Ігор Найда, засновник Української медичної експертної спільноти:

Будь-який вірус може розповсюджуватися тривалий час. Все залежить від того, як швидко формується імунітет у переважної більшості людей по всьому світу. Так чи інакше, для того, щоб поширення вірусу і захворювання людей зменшились, треба, щоб на вірус перехворіла більша частина населення планети. Йдеться про приблизно 80% людей.  У людства повинен сформуватись колективний імунітет.

Цей вірус, звісно ж, забирає дуже багато життів. Він найнебезпечніший для людей похилого віку, тому саме ця категорія людей повинна убезпечити себе від захворювання. Лікувальні заклади, у свою чергу, повинні бути спроможними їм допомогти лікувальними процедурами. Це особливо стосується людей, які схильні до розвитку легеневої недостатності або мають  інші супутні  захворювання.

Ніхто наперед не може сказати, скільки часу триватиме ця пандемія. Справа у тому, що дуже велика кількість людей є носіями вірусу, але самі не хворіють. Саме через них коронавірус може розповсюджуватися тривалий час. Чи зупиниться ця епідемія через два тижні? Я думаю, що ні. Мій попередній прогноз полягає у тому, що варто буде продовжити цей карантин. Це також потрібно для того, щоб ми краще підготувалися  до надання кваліфікованої медичної допомоги з наявністю відповідної апаратури. Мало знати, що робити, треба мати відповідні засоби та апарати. Небезпека полягає ще й тому, що сам вірус змінює свої характеристики.

Я був у Канаді в 1991-му році і порівнював, як там працюють опікові хірурги і як працюємо ми. Запевняю, що ми тоді могли не менше, а може навіть і більше, ніж вони. Але водночас устаткування, апаратура і менеджмент (підкреслюю, це важливо) в Канаді були кардинально кращими, ніж в Україні.

Якщо підсумувати, то для продовження карантину є дві причини: так ми зможемо затягнути час  у випадку різкого зростання кількості уражених, оскільки за два тижні імунітет не встигне сформуватись у більшості людей. Друга причина полягає в тому, що ми повинні підготуватись до епідемії таким чином, щоб смертність людей була нижчою, ніж у інших країнах світу, які прийняли першими удар стихії. Наші медики можуть це зробити, незважаючи на ту хибну реформу, яка проводиться в Україні. Українська медична експертна спільнота, яку я представляю, відстоює позицію, що потрібно зупинити реформу, зробити реальний аудит і тільки тоді продовжити ефективні зміни системи охорони здоров’я в оптимальному на сьогодні варіанті. Звісно, першочергово роблячи все, що можливо за нинішніх умов, у наданні медичної допомоги.

Костянтин Надутий, член організаційної ради УМЕС:

Ця епідемія триватиме протягом кількох років. Для того, щоб це завершилось, необхідно, щоб перехворіли абсолютно всі, або щоб усі були вакциновані. Тому епідемічний підйом триватиме у залежності від обставин. Це все буде залежати від індивідуальних дій кожного та державного керівництва. Ми, безумовно, вже запізнилися із введенням карантину, із ввезенням систем штучного дихання, з усім, можна сказати, запізнилися. На жаль, епідемічний підйом, швидше за все, відбудеться найближчими днями і ми будемо спостерігати все більше і більше випадків зараження коронавірусом у людей. Тобто, зараз буде різкий підйом епідемії, а потім відбудеться різкий спад.

Пандемія точно не завершиться 3-го квітня, як про це говорилось раніше, оскільки саме в цей час вона буде перебувати на своєму піку

Ми можемо орієнтуватись по перебігу епідемії в Китаї та Італії, щоб розуміти, скільки часу потрібно на всі ці процеси. Все ж Італія до нас ближча, тому варто сконцентрувати увагу на ній. Тому як мінімум місяць часу ми ще будемо мати розгул вірусу. Пандемія точно не завершиться 3-го квітня, як про це говорилось раніше, оскільки саме в цей час вона буде перебувати на своєму піку. Тому я вважаю, що карантин продовжать ще на кілька тижнів, а далі все залежатиме від того, наскільки система буде готова. Я маю на увазі, наскільки підготують лікарні, ліжка, обладнання і все інше.

Олег Когут, заступник директора Львівського обласного лабораторного центру МОЗ:

Це, в принципі, важке питання. Карантин дійсно може продовжуватися і я думаю, що саме так і буде. Справа в тому, що пандемія коронавірусу, як на мене, тільки починається. Якщо дійсно усі заходи, передбачені Кабінетом міністрів і Президентом України, будуть вжиті у повному обсязі, то епідемія не буде такою масштабною, як у Європі. Але для цього люди повинні бути максимально свідомими щодо загальної ситуації. Тобто, проблема із вірусом навряд чи зникне 3-го квітня, але якщо всі будуть дотримуватись правил гігієни і поведінки, то протягом кількох місяців вона зникне. Все залежить від нас. Якщо ми будемо розуміти проблему і дотримуватись правил розмежування, особистої гігієни і хворі будуть залишатись вдома, то вся пандемія обмежиться кількома місяцями і з невеликим рівнем захворювання. Швидше за все, все так і буде.

Тарас Перетятко, кандидат біологічних наук, вірусолог:

Якщо говорити про всесвітній масштаб, то все, у першу чергу, залежатиме від того, як люди у всіх країнах будуть дотримуватись карантинних заходів. Другий аспект, який теж матиме вплив на всю ситуацію, це швидке виявлення та ізоляція нових хворих навіть без зовнішніх симптомів захворювання. Я маю на увазі доступність тест-систем. Проте різні тест-системи і різні експрес-системи дають змогу ідентифікувати збудника у різний час після зараження. Зворотній бік доступності таких речей може перерости в те, що люди будуть масово самі робити ці тести і менше звертатись до лікаря. Такого, звичайно, не варто допустити.

Другий момент полягає в тому, щоб не дозволити вірусу розповсюджуватися між різними адміністративними одиницями в межах однієї держави. Тому той факт, що зараз скасовують сполучення між містами в Україні, є позитивним.

Ми будемо боятися, доки у нас не буде ефективної вакцини.  Проте наразі такої вакцини немає і відповідно її немає у календарях профілактичних щеплень жодної країни. Відразу ніхто такий антидот виробити не зможе. До того ж, апробація таких вакцин, яка включає перевірку на тваринах і людях, триває приблизно один рік. Саме тому потрібно рік або й півтора року, щоб країни могли запровадити вакцинацію серед населення. Час пандемії буде залежати від того, як люди будуть дотримуватись тих заходів, які зараз, фактично, є лише на початковій стадії впровадження.

Роман Гурський, ІА «Вголос».