Вселенський патріарх у разі перегляду рішення Об’єднавчого собору та відновлення Київського патріархату з почесним патріархом Філаретом на чолі може призупинити дію Томосу про надання автокефалії Православній Церкві України до моменту подолання канонічної кризи.

Про це йдеться в офіційній заяві митрополита Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра (Драбинко) на його сторінці у Facebook.

Він зазначив, що титул «почесного патріарха Київського і всієї України», який регулярно вживається стосовно митрополита Філарета в Православній Церкві України, не затверджений жодним соборним рішенням ПЦУ. Згідно з рішенням Священного синоду Константинопольського патріархату від 11 жовтня 2018 року, владика Філарет був прийнятий у спілкування саме як «колишній Київський митрополит» (а не як патріарх).

«Сьогодні, коли Томос отримано, митрополит Філарет прагне переглянути рішення Об’єднавчого собору, відновити Київський патріархат і знову очолити Церкву. Однак результатом таких дій може стати якщо не відкликання Томосу, то призупинення його дії до моменту подолання канонічної кризи в Православній Церкві України», – заявив Драбинко.

За його словами, суттєву загрозу для майбутнього ПЦУ становлять і спроби митрополита Філарета переглянути канонічні норми функціонування ПЦУ, зафіксовані в Томосі. А саме – зберегти за Православною Церквою України юрисдикційну владу над парафіями в українській діаспорі та відмовитися від ротаційної моделі Священного синоду. Згідно з положеннями Томосу, питання діаспори не може вирішуватися Києвом без погодження з Матір’ю-церквою.

«Що ж стосується бажання митрополита Філарета розширити інститут постійних членів синоду з трьох до дванадцяти, то це є нічим іншим, як спробою відмовитися від демократичної грецької моделі церковного управління на користь російської, де долю церкви вирішує вузьке коло ієрархів (у радянський час ця модель отримала сумнозвісну назву «митрополітбюро»)», – переконаний митрополит Олександр.

Нагадаємо, що Філарет пошкодував, що запропонував кандидатуру Епіфанія на посаду голови ПЦУ.