В червні впала на 22% ціна електроенергії від теплоелектростанцій для Оптового ринку енергії.

Це сталося на фоні зростання обсягів виробітку ще дорожчої «зеленої» електроенергії, на яку і відтягнулись кошти ринку, повідомляють Наші гроші.

За даними ДП «Енергоринок», ціна продажу електроенергії ТЕС в першій декаді червня склала 1425 грн/МВт*г (46 євро) за наростаючим підсумком. У травні цей показник складав 1734 грн/МВт*г (59 євро). У лютому електроенергія коштувала ще дорожче – 2167 грн /МВт*г (71 євро).

Вартість електроенергії від ТЕС також впала у порівнянні з ціною в Угорщині, однак все рівно залишається дорожчою. Якщо у лютому різниця з українським Енергоринком складала 45%, то у червні на Угорській енергетичній біржі електроенергія коштує 37 євро, що на 25% дешевше від українських 46 євро.

Падіння ціни на електроенергію вугільних теплостанцій почалось після зими. З того часу почалось значне збільшення обсягів виробітку електроенергії за «зеленим тарифом» через настання більш світлої пори року та вводу в експлуатацію нових потужностей. При цьому «зелені» виробники отримують гроші по своєму визначеному тарифу, а «вугільні» енергетики вже ділять гроші по залишковому принципу. Тому їх тарифи залежать не тільки від ціни вугілля, а й від виробітку інших видів енергетики.

Так, якщо в лютому доля «зелених» потужностей складала 2,03% від ринку, то  в червні виросла у 2,5 рази – до 5,08%. Зростання досягнуто в основному за рахунок зростання обсягів виробітку сонячних електростанцій, що працюють за найвищим в Європі тарифом.

Найбільшим постачальником «вугільної» електроенергії є група ДТЕК Ріната Ахметова. Також ДТЕК контролює понад 90% експорту електроенергії в Угорщину. У грудні 2017 року Антимонопольний комітет видав рекомендацію Міністерству енергетики та НКРЕКП щодо відкриття ринку для імпорту, але наразі імпорт так і не відбувається.

На експорт йде електроенергія, вироблена Бурштинською і Добротвірською теплоелектростанціями. Вони знаходяться в Бурштинському енергоострові, який від’єднаний від енергосистеми України та синхронізований з європейською системою. Ці ТЕС спочатку дорого продають свою електроенергію «Енергоринку», а потім дешево викупають її назад по ціні оптового ринку для продажу за кордон.

Відмітимо, що «зелені тарифи» в Україні є одними з найвищих в світі, вони прив’язані до курсу євро. 65% коштів, виплачених «Енергоринком» за альтернативну енергію у 2018 році, пішли десятьом бізнес-групам. Перші два місця в цьому списку займає група Ріната Ахметова та державна китайська корпорація «CNBM», їх річний заробіток оцінюється в 3 млрд грн кожна.

Загалом, в 2018 році «енергоринок» по «зеленим тарифам» заплатив 16,8 млрд грн.