Заступник керівника проекту Агентства США з міжнародного розвитку „Сприяння організації виборів в Україні”, екс-народний депутат України Володимир Ковтунець вважає, що виборча система, яка буде застосована під час парламентських виборів 2006 року, є найгіршою в Європі.
Про це він повідомив сьогодні під час засідання Львівського прес-клубу реформ на тему: ”З якими проблемами зіткнуться українські виборці перед наступними парламентськими та місцевими виборами в Україні?”.
За словами Володимира Ковтунця, за такої пропорційної системи, яка буде застосована в Україні, виборець фактично позбавлений права голосувати за того кандидата в народні депутати, якому надає перевагу, і змушений голосувати за увесь список кандидатів, у якому „далі першої десятки прізвищ не знає”. Проблемою є те, що списки к5андидатів є фіксовані та створюються керівництвом партій, а виборець не має ніякого впливу на цей процес.
„Вибори до обласних та районних рад відбуватимуться за системою, яка не відповідає Конституції України. Таким чином ради не зможуть виконувати функції, передбачені Конституцією”, — сказав Володимир Ковтунець.
Володимир Ковтунець вважає, що сильним партіям вигідна мажоритарна система.
Також він наголосив на тому, що прохідний бар’єр варто підняти від 3% до 5% як для партій, так і для блоків.
Володимир Ковтунець висловив припущення щодо можливості продажу місць у партійних виборчих списках. На його думку, на майбутніх парламентських виборах, ціна місця у партійному списку буде у 2-3 рази вищою, ніж на попередніх виборах.
За словами депутата Львівської обласної ради Олександра Лемішка, Україні варто переходити до пропорційної системи. „Це є прогрес, це крок вперед”, — сказав він. На його думку, єдиним недоліком пропорційної системи є невілюванн6я особистості окремого кандидата.