В Україні з 14 листопада починає діяти карантин «вихідного дня». Таким чином в країні закриються всі магазини, крім продуктових, ТРЦ, заклади харчування, кінотеатри, спортзали та ін.. У МОЗ ці заходи називають вимушеними та пов’язують із критичною ситуацією із коронавірусом та браком ліжко-місць у лікарнях.

Натомість приватний бізнес та навіть деякі мери міст заявили, що вони відмовляються виконувати постанову уряду і готові судитись через карантин. Серед таких – мер Львова, Рівного, Луцька, Слов’янська, Черкас та Мукачева.

Наскільки доцільним є карантин вихідного дня та, що означає демарш міських голів? Про це ІА Вголос запитав у медиків та політологів.

«Потрібно вибирати між двома крайнощами – гроші чи життя»

Олег Когут, в.о. Львівського обласного лабораторного центру МОЗ:

Я повністю підтримую карантин вихідного дня. Ми пам’ятаємо, як у квітні та травні в Україні жорсткими методами нам вдалось зупинити пандемію коронавірусу. Статистика поширення коронавірусу в Україні далеко не найкраща. А тому потрібно вибирати, як мінімум між двома крайнощами – це або збереження бізнесу, або збереження життя людей.

Бо ситуація, яка сьогодні є в Україні, показує, що мусять бути запровадженні жорсткіші карантинні вимоги. Але тут все залежить і від кожного із нас. Тому, що якщо ми з розумінням поставимось до проблеми стрімкого поширення коронавірусу – то хворих буде однозначно менше .

Потрібно дотримуватись елементарних речей – хворий, виклич лікаря і залишайся вдома, носіть маски навіть у приміщеннях, соціальна дистанція – обов’язкова. Бо ніхто на сьогоднішній день не знає, може він бути носієм чи ні. Саме ці елементарні правила можуть вплинути позитивно на кількість захворюваностей і не потрібно буде ніякого карантину вихідного дня. Якщо ми цього свідомо не зрозуміємо, зокрема і бізнес, який теж повинен дотримуватись карантинних вимог, котрі озвучують не міністри, а медики, то ми скоро не зможемо надавати медичну допомогу усім хворим.

Цей комплекс елементарних заходів повинен дати ефект. Якщо ми і далі не дотримуватимемось правил, то цей карантин буде не лише на вихідних, а й у робочі дні, як це було весною.

Ярослав Макітра, політтехнолог:

Звісно, що карантин вихідного дня викликає багато дискусій. Одразу виникає іронічне питання про те, що «невже віруси краще живуть на вихідних, ніж у будні». Але попри це таке робиться для того, щоб люди менше контактували хоч на вихідні. Але разом з тим це негативно впливає на бізнес.

А реакція мерів така, бо вони більш вразливі до думки громадськості на місцях. А люди все таки негативно ставляться до запровадження обмежень. А відтак, міські голови намагаються підлаштуватися під такі протестні настрої. До того ж у багатьох з них у майбутньому другий тур виборів.

Володимир Фесенко, політолог:

Думаю, що іншого виходу на сьогоднішній день просто немає. Це максимально можливий компроміс між інтересами епідеміологічної та економічної безпеки. Тотальний і багатомісячний локдаун – це економічне самогубство. Не вводити ніяких карантинних обмежень – це колапс медичної системи, більше хворих, більшості з яких просто не зможуть надати ніякої медичної допомоги, і десятки тисяч померлих. Треба вибирати.

У нас ще відносно м’які обмеження в порівнянні з багатьма іншими європейськими країнами. Тим, кому можна працювати дистанційно, треба самоізолюватись по максимуму, не чекаючи обмежень від держави. Нас чекає важка зима. І це треба сприймати як неминучість. Доведеться адаптуватися до цієї ситуації.

«В Україні є карантинний сепаратизм»

Петро Олещук, політолог:

Те, що місцева влада відмовляється виконувати вказівки центральної влади – це не вперше. Я б це навіть назвав «карантинним сепаратизмом». І тут я б хотів нагадати, що зараз в Україні ще не завершений виборчий процес. І у багатьох з тих міст, які зараз протестують проти карантину, буде другий тур мерських перегонів. І це може бути пов’язано.

У цій ситуації представники місцевого самоврядування воліють зайняти позицію «доброго поліцейського». Мовляв, центральна влада все забороняє, а от ми турбуємось про наших людей, бізнес. І справді, можливо це дозволить їм отримати певні бали напередодні виборів.

Але стратегічно – ця тенденція, враховуючи процес децентралізації, небезпечна. Бо органи місцевого самоврядування часто забувають, що за додатковими повноваженнями стоїть ще і відповідальність. І відповідно у цій ситуації місцева влада має серйозно поставитись до проблеми, а не заявляти, що вони – це добре, а влада у Києві – погано.

Так, такий карантин може багатьом не подобатись, але що на місцях запропонували чи зробили натомість? А тому я думаю, що такі прояви сепаратистських настроїв можуть якимось чином проявлятись і у майбутньому.

Сергій Федоренко, головний лікар Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні:

Ситуація із хворими у нашій лікарні є стабільною. Наша медична установа заповнена на 80%, реанімаційне відділення на 85%. Усі хворі отримують лікування, згідно стандартів МОЗ України.

Що стосується карантину вихідного дня, то ми знаємо, що і у Європі, і в інших країнах запроваджуються карантинні заходи, котрі спрямовані на недопущення поширення коронавірусної хвороби. Якщо брати з точки зору епідеміології, як науки про інфекційні хвороби, то дійсно карантинні обмеження є одним із елементів для того, щоб зупинити поширення збудника. Я не готовий давати остаточне трактування карантину вихідного дня. Оскільки це новий підхід у запобіганні поширення інфекції. Як на мене, то глобально ефекту від карантину вихідного дня не буде, бо люди все одно користуватимуться громадським транспортом, ходитимуть в гості та спілкуватимуться одне з одним.

До слова:

ІА Вголос звернувся із інформаційним запитом до Нацполіції з проханням пояснити, чи нестимуть відповідальність ті підприємці, котрі попри рішення Уряду працюватимуть у суботу.

Марія Бойко, «Вголос»