Ліси у бразильській Амазонії горять вже 16 днів. Кількість пожеж у найбільшому лісі планети у порівнянні з минулим роком різко зросла. Причина значної частини загорянь – люди.

Бразильський державний космічний центр INPE відзвітував про рекордне зростання кількості осередків займання бразильських дощових лісах, пише ВВС Україна.

З початку цього року агентство зареєструвало понад 70 тис. осередків займання, а з четверга минулого тижня супутники помітили 9507 нових пожеж.

Це на 83% більше, ніж у минулому році, заявили в агентстві. Більшість осередків знаходиться у районі басейну Амазонки.

У вівторок небо у Сан-Паулу застелив чорний дим. “День наче перетворився у ніч”, – розповідає BBC мешканець міста Жанвітор Діас. Twitter заполонили відповідні фотографії.

“Чудова фотографія нічного життя Сан-Паулу? Ні, це о третій годині дня”, – написав один з користувачів.

Зібрана жителями в той день дощова вода була чорною.

В Інституті біологічних наук Університету Сан-Паулу дійшли висновку, що вода почорніла через концентрацію золи та попелу в атмосфері. Сан-Паулу знаходиться далеко від дощових лісів – на тисячі кілометрів на південь від них. Проте деякі експерти вважають, що дим дійшов до міста, подолавши ці відстані.

“Дим виник не від пожеж у регіоні Сан-Паулу, а від дуже щільних і масштабних пожеж, які відбулися кілька днів тому в штаті Рондонія і на території Болівії”, – заявила в інтерв’ю газеті Globo представник метеорологічного центру Climatempo Жозель Пегорьє.

У INPE, втім, вважають, що дим навряд чи міг подолати таку відстань і не розсіятися. “Щоб таке сталося, пожежа має бути вкрай інтенсивною. Найчастіше так буває з димом від вулканів”, – говорить метеоролог агентства.

Хай там як, користувачі у Twitter пов’язали затемнення і дощ з попелом із пожежами в лісах Амазонії. Соцмережі вибухнули закликами загасити пожежі. Хештег #PrayforAmazonia (# МолисьЗаАмазонію) набирає популярність.

Мільйонерів, знаменитостей та корпорації просять втрутитися, а ЗМІ дорікають в тому, що вони ігнорують поступове зникнення “легень планети”.

Лісові пожежі на півночі Бразилії тривають вже не перший тиждень. 12 серпня штат Амазонас оголосив надзвичайний стан через те, що пожежі виникають все частіше.

У штаті цього року зафіксували 1699 осередків займання, причому 80% з них – у липні.

За даними афілійованого з INPE проєкту Queimadas, який спостерігає за осередками займання у реальному часі, зараз близько третини з них на території Бразилії знаходиться в північній частині – там, де ліси.

Водночас, за офіційними записами INPE, цьогорічний серпень складно назвати рекордним.

Поки в цьому місяці зареєстровано 35590 осередків займання, хоча цифра з усією ймовірністю буде рости.

У порівнянні з серпнем 2018 року (22774 вогнища) дійсно можна відзначити різке зростання, проте якщо взяти середню цифру за всі роки підрахунку (46659), то цьогорічний серпень до неї не дотягує.

Максимальна кількість серпневих пожеж за всі роки підрахунку була у 2007 році – тоді зафіксували 91 085 осередків займання.

Як раніше повідомлялося, через лісові пожежі на острові Гран-Канарія влада вже евакуювала дев’ять тисяч людей.