Але окрім повалення диктаторського режиму і відбиття навали російських окупантів ми щодня стикаємось із тим, що нашим дітям нема де бавитись чи треба облаштувати додатковий світлофор у спальному районі біля школи. Це дуже важливі мікропроекти. на які часто у режимі бюджетної економії місцева влада не має грошей.

У той же час вартість дитячого майданчику чи світлофора приблизно дорівнює вартості одного тепловізора, яких ми всі разом закупили для вояків за рік тисячі!

Сучасні цифрові та банківські технології дозволяють дистанційно із свого комп'ютера, планшета чи телефона, або самостійно за допомогою чисельних банківських терміналів швидко перерахувати власні кошти на рахунки волонтерів чи картки тих співгромадян, які потребують нашої допомоги. Але набувачі таких коштів змушені сплачувати з них податок та і ми як жертводавці вже сплатили один раз податки для того, аби вояки на передовій мали тепловізори, діти бавились на безпечному дитячому майданчику, а світлофори регулювали транспортні потоки. Як вирішити цей своєрідний конфлікт? 

В Україні давно і безрезультатно намагаються визначитись із "благодійністю" та "спонсорством". Вносились чисельні законопроекти, які би дозволили жертводавцям не сплачувати податки із коштів витрачених на підтримку закладів культури чи розвиток тих чи інших видів спорту. Ця проблема і зараз є актуальною, але підтримка Євромайдану і бійців у зоні АТО зробила "благодійниками" і "жертводавцями" не тільки тисячі бізнесменів, а і міліони пересічних українців, тож і підходити до цієї проблематики слід інакше.

На мою думку, слід законодавчо дозволити органам місцевого самоврядування, органам самоорганізації населення та неприбутковим організаціям відкривати спеціальні "проектні" рахунки за принципом "спільнокошту" (краудфандингу) * із чітким декларуванням цілі та кошторису проекту, а громадянам які будуть фінансувати те що вони вважають пріоритетом - автоматично отримували би довідку про сплату таких внесків із сумою пожертви, яку при декларуванні своїх прибутків і видатків можна надати як підтвердження для зниження оподаткування.

Усі подібні проекти варто розмістити на одному порталі де окрім кошторисів і описів проектів розміщати і звіти про їх виконання. 

Звичайно, що не усі проекти будуть популярними, а деякі навпаки швидко будуть збирати необхідні фінанси тож технологічні питання будуть потребувати додаткового доопрацювання яке за наявності в Україні таких провідних світових ІТ-компаній як SoftServe може і буде вирішено швидко і фахово.

Електронне урядування, децентралізація, прозорість влади, боротьба із корупцією – до цього блогу може бути багато хештегів і усі вони будуть актуальні. Впровадження такого достатньо простого за сучасного розвитку цифрових технологій проекту може повернути українцям упевненість у тому, що вони як зазначено у нашій Конституції є єдиним джерелом влади в Україні і здатні вирішувати чи витратити власні кошти на піар міського голови який закопує мільйони у трамвайні проекти чи на дитячий майданчик у дворі своєї багатоповерхівки.

..... 

*Краудфандинг (англ. Crowdfunding, crowd — «натовп», funding — «фінансування»), також спільнокошт — це співпраця людей, які добровільно об'єднують свої гроші або інші ресурси разом, як правило через Інтернет, щоб підтримати зусилля інших людей або організацій. Фінансування за схемою краудфандінгу може виконувати різні функції — допомога постраждалим від стихійних лих, підтримка з боку вболівальників чи фанатів, підтримка політичних кампаній, фінансування стартап-компаній та малого бізнесу, створення вільного програмного забезпечення і багато ін. Для старту збору коштів обов'язково повинна бути задекларована її мета, визначена ціна її досягнення, а обрахунок усіх витрат і процес збору мають бути відкриті для публіки у вільному доступі.